Top Channel/ Epidemia misterioze po zhduk zogjtë në SHBA, mund të përhapet dhe tek njerëzit!
08/07/2021 15:36

Ka një epidemi të re në Shtetet e Bashkuara, këtë radhë tek zogjtë, dhe ekspertët nuk dijnë të shpjegojnë shkaqet e saj. Ndërsa bota po lufton me Covid-19, një tjetër sëmundje po bën që shumë specie zogjsh, kryesisht në Amerikën e Veriut, të preken prej saj e të ngordhin papritur. Në mbarë SHBA-në, njerëzit gjejnë zogj të ngordhur nëpër rrugë. Gjithcka nisi në muajin prill. Ornitologët thonë se zogjtë e prekur kanë sy të fryrë e probleme neurologjike që i bëjnë ata të humbasin ekuilibrin. “Nuk është e pazakontë të shohësh zogj me probleme të syve”, tha Jim Monsma, themelues dhe drejtor i një qendre për mirëqenien e shpendëve në kryeqytetin amerikan. “ Por unë dhe kolegët e mi e kuptuam shpejt se ajo me të cilën po përballeshim nuk ishte aspak një situatë normale. Bëhet fjalë për një epidemi të mirëfilltë”, tha ai, duke shtuar se shifrat e zogjve të infektuar janë alarmuese. “Kemi bërë të gjithë analizat, por nuk kemi zbuluar asnjë sëmundje nga ato që njohim. Nuk dimë të themi se cfarë është kjo epidemi”, shtoi eksperti. Numri i lartë i zogjve të prekur i ka shqetësuar shumë shkencëtarët, që e pranojnë se mund të ekzistojë mundësia e transmetimit të kësaj sëmundjeje edhe tek njerëzit.

Top Channel/ “Thikë pas shpine”. Pas paktit, Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia
18/09 02:22
Top Channel/ Korea e Veriut kryen lëshimin raketor alternativ nga treni
17/09 22:28
Top Channel/ Mijëra emigrantë latinë jetojnë nën urën kufitare në Texas
17/09 22:27
Top Channel/ Çisterna nafte presin të zbusin krizën në portet e Libanit
17/09 22:26
Top Channel/ Astronautët kinezë kthehen në tokë pas 90 ditësh në hapësirë
17/09 22:25
Top Channel/Debat për telefonatat me kinezët/Komandanti amerikan: Ishin “plotësisht” të përshtatshme
17/09 20:05
Top News – Vaksinë ose pushim nga puna / Edhe Sllovenia si Italia, masë për punonjësit publik
17/09 18:43
Top Channel/ “Vladi i çmendur”; Rusia lëshon raketën vrasëse të satelitëve- perëndimi në alarm!
17/09 18:09
Top Channel/ Trekëndëshi i Bermudeve, gjendet anija 200 metra: “Kishte ngarkesë të çuditëshme”!
17/09 17:52
Top Channel/”Të na drejtojë ajo, jo Macron”, europianët duan të gjithë Merkel-in!
17/09 17:31
Top Channel/”Asnjë shans armikut”:Në “fushëbetejën”ruse tanku “Terminator” dhe raketa shkatërrimtare
17/09 17:31
Top News – 90 ditë në hapësirë / Astronautët kinezë rikthehen në tokë
17/09 15:21
Top news – Raketë nga hekurudha… / Koreja e Veriut teston sërish…
17/09 15:20
Top News – Qytete fantazëm dhe pleq / Çfarë mbeti në Luginën e Panjshirit në Afganistan
17/09 15:18
Top News – Magji në qiell… / Raketa e SpaceX e parë nga një aeroplan
17/09 15:16
Top Channel/ Kina kërcënon Australinë me sulm bërthamor- hakmarrja, pas paktit të Indo-Paqësorit!
17/09 15:07
Top News-‘Together for a shared Future’/Pekin, prezantohet slogani i lojërave dimërore 2022/
17/09 14:57
Top Channel/ As diamanti e as floriri, më e shtrenjta në planet- lënda e errët!
17/09 14:36
Top Channel/ “Dorëzohet Irani”: miraton vaksinën e “armikut”, Johnson&Johnson
17/09 14:21
Top News – Ambiciet ushtarake të Australisë / Çfarë janë nëndetëset bërthamore…?
17/09 13:50