Top Channel/ Dosjet në SPAK për Metën! Hetime të ngadalta, ende pa u marrë në pyetje kreu i PL
02/12/2022 19:37

SPAK nuk do ti thërrasë ciftin Meta derisa autoritetet e huaja tu përgjigjen për cka prokurorët e posacëm kërkojnë , si mbi dyshimet për lobimin 700 mijë dollarësh ashtu edhe për trajtimet estetike të familjes. Zyrtarisht grupi i hetimit i tha TCH se prokurorët në Tiranë prej shtatorit janë në pritje të 5 leterporosive dhe sipas grupeve të investigimit, kjo është arsyeja se përse hetimet kanë ngecur duke mos vepruar me thirrjen e dy politikanëve Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi. Njëri, ish president dhe aktualisht kreu i partisë së Lirisë dhe e dyta bashkëshortja e tij, deputete në këtë parti. Megjithë letërporositë e SPAK dërguar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Austri, Itali, San Marino dhe Qipro , një tjetër dosje që nuk është bashkuar me këto cështje po shoqërohet ne sekuestrime shkresore mbas denoncimit të gazetarit Doci për kompaninë koncensionare e cila kishte monopolin e kolaudimit të mjeteve në Shqipëri dhe që sërisht dyshohet për afera. Hetimet në të gjitha rastet po kryhen për korrupsion dhe pastrim parash. Por deri më tani përpos kallzuesve ish deputetit Halit Valteri , avokatit Idajet beqiri dhe gazetarit Aderitaik Doci gazetar, askush tjetër nuk e ka kaluar pragun e SPAK dhe ende nuk është thirrur për tu pyetur. Meta u vu në shënjestrën e SPAK në qershor kur ish deputeti Valteri dorëzoi prova që vinin në diskutim penal kontratën me një kompani guaskë për të lobuar fotografimin me presidentin Donald Trump. Për pak kohë teksa po përfundonte mandatin e presidencës , kallzimi tjetër erdhi nga Beqiri njëherazi edhe kreu i Partisë Uniteti Kombetar që kishte në fokus zonjën Kryemadhi. Denoncuesi kërkoi hetime mbas akuzës se shpenzuan gati 280 mijë euro për trajtime estetik. për këtë avokati Beqiri i referohet edhe një transferte, datë 4 qershor 2018 të kryer nga një llogari anonime nga një bankë në Qipro

Top Channel/ Përfshihet nga flakët një makinë në parkingun e një pallati në Tiranë
27/01 22:55
Top News – Kurti kritik ndaj Escobar/ Pranon se mund të ulet mbështetja nga partnerët
27/01 22:44
Top News – Digjen dy automjete te kulla ‘Downtown’/ Pa të lënduar, raportohen vetëm dëme materiale
27/01 22:41
Top News – Trafikantët fituan 185 mln paund!/ Kaluan mbi 45 mijë emigrantë me gomone
27/01 22:15
Top News – Arrestohen dy shqiptarë në Belgjikë/ Pjesë e rrjetit që trafikonin qenie njerëzore
27/01 22:15
Top News – ‘Xhepat’ e partive / Si do t’i kontrollojë KQZ
27/01 21:51
Top News – Mbrojtën kriminelët e luftës!/ SHBA, sanskione ndaj dy ish-deputetëve serbë
27/01 21:50
Top News – Pas Berishës, të tjerë ‘non grata’! / Ambasadori britanik takon kreun e SPAK
27/01 21:50
Top News-Agresioni rus, rrezik për Ballkanin/Peleshi ndan detaje të tjera nga takimi me Lloyd Austin
27/01 21:47
Top News – Sulmohen efektivët në Veri të Kosovës/ Breshëri të shtënash ndaj patrullës së policisë
27/01 21:40
Top News – Agjenti i FBI dhe PS / Balla: Pa lidhje. Skizofreni opozitare
27/01 20:39
Top Channel/ Guroret në zonat e mbrojtura! U denoncuan nga Fiks Fare, arrestohet 1 administrator
27/01 20:13
Top Channel/ Fëmijët e zhdukur në Angli/ Alarmi i organizatave për mbrojtjen e fëmijëve
27/01 19:47
Top News – PS ka nisur fushatën…në Facebook / Drejtuesit politikë ‘mësyjnë’ terrenin
27/01 19:46
Top News – ‘Harroi’ pensionin e 114-vjeçares / ISSH- Ja dërguam me postë 6 ditë me vonesë
27/01 19:43
Top Channel/ Opozita, aksion politik ndaj një personi! Më të butë për çmimet, naftën dhe Ahmetajn
27/01 19:37
Top Channel/ Vrasje e dyfishtë në familje/ Gramsh, 75 vjeçari vret gruan dhe më pas të vëllanë
27/01 19:36
Top News – ‘Vdekja e Kalit’ në Ersekë/ Hetohet i riu, kishte plagosur edhe një tjetër
27/01 19:17
Top News – Vrau gruan dhe vëllanë me sëpatë/ Krim makabër në Gramsh, arrestohet i moshuari
27/01 18:50
Top News – Hetimi i Becchetti-t në Kuvend / Kushtetuesja ‘ndahet’ përgjysmë, kërkesa bie
27/01 18:33