Top Channel/ Blerja e Credit Suisse, nis “tërmeti” në tregje: Bien aksionet e bankave europiane!
20/03/2023 15:47

Aksionet e bankave të mëdha europiane pësuan rënie mëngjesin e sotëm në tregje financiare, në mesin e shqetësimeve të investitorëve mbi shtrirjen e problemeve që kanë pllakosur këtë industri. Deutsche Bank arriti të stabilizohej në minus 4% pas një rrëshqitjeje prej 10 përqindësh në orët e para të ditës, BNP Paribas ndaloi në 3% teksa më parë kishte rënë me më shumë se 8%. Edhe vetë UBS- banka që pranoi të blinte rivalin e vet tnë telashe, Credit Suisse- e celi ditën me një humbje prej 8% të vlerës së aksioneve. Në Britaninë e Madhe, një goditje moren edhe aksionet e Standard Chartered, HSBC dhe Barclays. UBS mbetet tashmë e vetmja bankë globale e Zvicrës. Autoritetet zvicerane u detyruan të ndërhynin për shpëtimin e Credit Suisse pasi gjigandi financiar është përballur me një sërë problemesh të profilit të lartë vitet e fundit, të cilat I shtynë investitorët ta humbnin besimin tek banka e njohur dhe të nisnin t`I zhvendosnin paratë e tyre prej saj. Ministri francez I financave ishte ndër politikëbërësit e parë që e përshëndetjen blerjen e Credit Suisse si një marrëveshje të mirë, por tha se do të vazhdojë të mbetet ekstremisht vigjilent ndaj reagimit të tregjeve. Shqetësimi I tij, rezultoi mëse I përligjur. L e tregjeve dhe fakti që gjithmonë e më shumë banka duket se po I afrohen buzës së greminës, ka bërë që të hiqen paralele mes kësaj situate dhe krizës së madhe financiare globale të 2008-tës. Megjithatë Lord Turner, I cili drejtoi asokohe organizmin financiar mbiqkyrës të Mbretërisë së Bashkuar, I tha The Times se nuk mendon që do të ketë një krizë bankare të atyre përmasave. Ai theksoi se bankat tani kanë shumë më tepër kapital sesa atëherë, dhe se në ndryshim nga 2008-ta, tani nuk jemi në fundin e një bumi të tregut të pronave të nxitur nga kreditë, i cili është gati të shembet.

Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10
Top News – Shkelje e privatësisë së fëmijëve / Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë
06/06 11:53