Top Channel/ Bien eksportet/ Rritet importi i mallrave në shkurt me 6.4%, më të goditurat, tekstilet
18/03/2024 19:41

Jo vetëm rënie eksportesh, por Shqipëria po përkeqëson edhe bilancin tregtar. Kjo do të thotë më pak produkte shqiptare në tregjet e huaja dhe më shumë prej tyre në tezgat tona. Sipas INSTAT eksportet për muajin shkurt, ndoqën trendin e janarit duke u tkurrur me 16.1%, ndërsa importi i mallrave pësoi rritje me 6.4%. Deficiti tregtar për dy muajt e parë të vitit u rrit me 50%. Konsumi i rritur në vend për shkak të turistëve dhe kapacitetet e dobëta të Shqipërisë për të prodhuar po bëjnë që ushqimet, por edhe mallra të tjera, kryesisht në sektorin e ndërtimit, t’i sigurojmë nga jashtë. Grupet e produkteve shqiptare më të goditura janë tekstilet dhe këpucët, por edhe lëndët e para si mineralet, lëndët djegëse dhe energjia elektrike, ndërsa i vetmi grup që po mban ecurinë e njëjtë janë fruta perimet. Faktorët kryesorë për dobësimin e eksporteve janë zhvlerësimi i monedhës europiane, kërkesa më e dobët nga eurozona si dhe rënia e çmimeve për lëndët e para në tregje ndër/kombëtare. Sipas partnerëve tregtarë, shifrat e shkurtit tregojnë se vendi po humb avantazhin konkurrues në Europë me mallrat në tkurrje në Itali, Gjermani dhe Greqi, ndërsa po i rrit me rajonin, ku dallohet Kosova. Ndërkohë kërcënimi i rebelëve Houthi të një prej arterieve kryesore tregtare në botë në Detin e Kuq ka ndikuar dhe në vendin tonë, pasi në shkurt ka rënie të ndjeshme të importeve dhe eksporteve me Kinën.

Top News/ Mashtrimi financiar me kreditë/ Sejko: Kemi pasur 85 ankesa, kufizuam penalitetet
21/05 19:38
Top News/ Reduktimi i parasë ‘cash’ / Nisma e qeverisë, Rama: Lufton evazionin e bizneseve
20/05 17:09
Top Channel/ Qeveria amnisti për pronat,projektligj që mundëson rivlerësimin e pasurive me normën 3%
15/05 19:32
Top News/ Dy kërcënime për ekonominë / BERZH identifikon thatësirën dhe energjinë elektrike
15/05 16:53
Top Channel/ 120 mln dollarë për 80 projekte/ Fondacioni shqiptaro-amerikan mbush 15 vite kontribut
15/05 15:30
Top Channel/ Vlorë, hapen 121 biznese të reja! Rritja e numrit të turistëve përmirëson ekonominë
13/05 12:15
Top Channel/ Domatet “zhgënjejnë”/ Bien eksportet, në treg ka mbiprodhim dhe çmimet janë ulur
11/05 19:49
Top News/ Normat e interesit nuk ulen / BSH: Presionet inflacioniste mbeten të larta
08/05 20:18
Top Channel/ Inflacioni në pikën më të ulët/ Shkon në 2.1% dhe tregon rënie të fortë të konsumit
08/05 19:55
Top Channel/ Biznesi, 40 mijë punëtorë të huaj/ Mungesa e fuqisë punëtore,zbardhet plani i qeverisë
08/05 19:53
Top Channel/ “Mashtrimi” me kreditë, reagon Guvernatori Sejko: S’kemi atribut për investigim
08/05 19:39
Top News/ Ushqimet mbajnë lart inflacionin/ Çmimet bien, por jo për bulmetin e fruta-perimet
08/05 16:06
Top Channel/ Menaxhimi i financave publike/ Prezantohet strategjia nga ministri Ervin Mete
03/05 19:40
Top News/ Menaxhimi i parave të taksapaguesve. Ministria e Financave prezanton ‘Strategjinë 2030’
03/05 16:18
Top Channel/ “Po monitorojmë”, ambasadori i BE: Ofrojmë mbështetje, pavarësisht sfidave…
03/05 14:49
Top Channel/ “Menaxhimi i financave thelbësor për integrimin në BE”, Gonzato: Kushtet negative…
03/05 14:39
Top Channel/ “Borxhi publik zbriti nën 60%”, Mete prezanton Strategjinë e Menaxhimit të Financave
03/05 14:38
Top News/ 113 mln lekë për komunitetet fetare/ Buxheti 2024, qeveria shpërndan fondin
02/05 20:13
Top News/ Euro dobësohet përballë lekut/ Monedha europiane prek një minimum tjetër historik
02/05 19:23
Top Channel/ Rënia e euros/Këmbehet me 100 lekë, goditja më e madhe që nga korriku i vitit të kaluar
01/05 19:50