Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05/2021 15:36

“ Për momentin, Komisioni Europian nuk e ka rinovuar kontratën aktuale për vaksinat anti-Covid të zhvilluar nga AstraZeneca, e cila skadon në fund të qershorit”, deklaroi komisioneri europian i tregtisë, Thierry Breton, lëvizje kjo që e con në një tjetër nivel luftën e Brukselit me kompaninë britaniko-sudeze. Muajin e kaluar, KE-ja ndërmori veprime ligjore kundër AstraZeneca-s, për të cilën tha se nuk kishte respektuar kontratën e furnizimit me vaksina anti-covid e nuk kishte një plan të qartë mbi afatet kohore të dorëzimit të dozave. Firma e quajti të padrejtë këtë hap të bllokut dhe deklaroi se do ta mbronte me forcë veten në gjyq. BE-ja është ankuar prej kohësh se kontrata e firmosur 27 gushtin e 2020-tën e cila parashikonte blerjen e 300 milionë dozave të vaksinës, me opsionin që më vonë të shtoheshin edhe 100 milionë të tjera, për imunizimin e qytetarëve europianë, nuk po vihej në jetë. janarin e këtij viti, AstraZeneca e njoftoi BE-në se do të dorëzonte vetëm një të katërtën e dozave që prisnin të merrnin në mars. Kompania pretendoi se kishte hasur probleme në fabrikat e saj të prodhimit, por nga ana tjetër ajo vazhdoi të furnizonte me vaksina Mbretërinë e Bashkuar, cka ngjalli zemërimin e Brukselit, i cili përballëj sakaq me indinjatën e qytetarëve për ngadalësinë në fushatën e vaksinimit.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55