Top Channel/ Balena e bllokuar në brigjet e Athinës pret të shpëtohet nga aktivistët
29/01/2022 00:35

disa qytetarë në plazhin e Palio Faliro në Athinë tentuan të shpëtonin një balenë të vogël të bllokuar në brigjet e qytetit. Balena të gjalla rrallëherë janë parë në Athinë ndërsa hera herës dalin në breg kufoma të këtyre gjitarëve, kryesisht në ishujt e Greqisë. Mediat vendase treguan një veteriner që merrte mostra gjaku nga kafsha e cila përpëlitej në ujërat e cekëta të plazhit Trocadero. Oqeanografja Amilia Drugas identifikoi balenën e bllokuar si të familjes “balenë Cuvier me sqep”. Ajo tha se nga masa e saj, balena dukej në moshë adoleshente dhe fillimisht ishte shfaqur disa kilometra me në jug. Punonjësit ishin përpjekur ta joshnin që ajo të dilte përsëri ne det, por pa rezultat. "Nga pamjet duket e plagosur ... në raste të tilla nuk përfundon mirë," tha Drosos Kotsubas, profesor biologjie detare ne Universitetin e Egjeut. Zyrtarët shtuan se gjitari mund të jetë çorientuar prej kërkimeve për naftë në Gjirin e Kiparisia.

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56