Top Channel/ Art nëpërmjet poçarisë! Artistë nga Maqedonia e Veriut mësojnë nga Vasillaq Kolevica
04/12/2021 20:05

Mbijetesa e artit tw punimit tw argjilës e cila dita - ditws wshtw duke u bwrw mw e vwshtirw mbetet nw kwrkim tw hapwsirave te saj tek grupmoshat mw tw reja por edhe përtej kufijve. Arti i cili ditw pas dite po ushtrohet edhe mw pak wshtw duke u pwrcjellw tek brezat e rinj pwrmes atyre pak artistëve tw cilwt e ruajnw ende kwtw punw. Punishtet e Pocarisw qw prodhojnw njw larmi punimesh tashmw janw shndwruar edh enw mjedise mwsimi. Njw grup artistësh nga Maqedonia e Veriut kanw marw bazat e para tw punimit tw baltws nga artisti i njohur korcar Vasillaq Kolevica i cili e ka vlerwsuar kwtw si njw hap drejt jetwgjatwsisw sw kwtij arti ndwrsa artistet shohin mundesine e ndwrthurjes sw klasike me modernen për tw sjellë dicka tw re

Top Channel/ Në Artkand piktura e Edi Ramës/ E dizenjuar në vitin 2006 mbi një ftesë zyrtare
22/01 19:59
Top Channel/ Orëndreqësja 75 vjeçare/ Vlorë, Liljana Gjergji e nisi këtë profesion që 17 vjeç
22/01 19:54
Top Channel/ “Tinka Kurti-Ditari i një bashkëshorti”, rrëfimet e panjohura nga jetën e aktores
22/01 15:28
Top Channel/ Muralet e Tiranës mes më të mirave! Dy prej tyre mes 100 muraleve më të bukura në botë
20/01 19:49
Top Channel/ “Goca dhe Gra” me format të ri/ Programi në Top Channel cdo të mërkurë në orën 21:00
11/01 19:40
Top Channel/ Përkujtohet 140 vjetori i Nolit/ Hapet ekspozita “Noli në optikën e historisë”
10/01 19:44
Top Channel “Tregtari i Venedikut,” premierë në Korçë
09/01 18:23
Top Channel/Regjistrohen këngët e Lola Gjokës/Pianistja e parë shqiptare la pasuri të madhe muzikore
06/01 19:20
Top Channel/Shqipëria në sytë e afganëve, ekspozita me foto të realizuara nga refugjatët në Shëngjin
06/01 16:12
Top Channel/ Kryeveprat e vjedhura nga nazistët/ Ekspozohen në muzeun hebre të New York
04/01 19:57
Top Channel/ Shqiptari i vetëm që bën Violina. Erli Gurra, pasardhës i një brezi muzikantësh
03/01 19:17
Top Channel/ Shqipëria në Bienalen e Beogradit, përfaqësohet në ekspozitën në Serbi me disa vepra
03/01 15:42
Top Channel/ Tradita e endjes me motivet e festës! 62-vjeçarja punon me makinë qepëse 100-vjeçare
03/01 15:34
Top Channel/ Sixhadet persiane punohen në Shqipëri! 68-vjeçarja nga Kukësi merr porosi nga jashtë
03/01 12:48
Top Channel/ Koncerti i Vitit të Ri/ Elvana Gjata, Alban Skënderaj interpretojnë në shesh
30/12 19:22
Top Channel/ Me kë do të festojmë? Shumicë e familjeve janë të ndara nga emigracioni
29/12 19:09
Top Channel/ “Arkivat shqiptare”, revista periodike mes arkivave të Shqipërisë dhe Kosovës
29/12 15:31
Top Channel/ “Unë Mephisto’, në skenën e Teatrit Eksperimental!
28/12 19:49
Top Channel/Veprat e Vangjush Mios. Ekspozohen në Korçë “nudot” e piktorit të madh
26/12 12:33
Top Channel/ Surprizat sot në Artkand/ Dalin në shitje vepra cilësore të piktorëve të ndryshëm
25/12 20:13