Top Channel/ 10 vite burg për Habilajn/ Gjykata dënon bandën e hashashit, 37 vite për 4 të akuzuar
18/05/2021 19:52

Katër vjet nga goditja e grupit të hashashit që mbillte droge në Shqiperi dhe e transportonte me skafe në Itali, gjykata e posacme në shqipëri shpalli vendimin për katër nga të dyshuarit e kësaj dosjeve. Moisi Habilaj, I prezantuar në përgjimet teelfonike si kushëriri I ministrit u shpall fajtor dhe u dënua me 10 vite burgim, ndërsa ai ka humbur gjurmët teksa theu arrestin shtëpiak në Itali ku dhe ishte dënuar për të njëjtin episod. Habilaj përfitoi nga gjykimi I shkurtuar mbas një kërkese që dorëzoi përmes avokatit nga vendi I paditur ku vijon të qëndrojë , kërkese kjo e aprovuar që I solli zbutje të dënimit nga 15 vite burgim në 10 të tilla. Të dënuarit e tjerë nga gjykata janë Nezar Seiti , që gjatë valës së hetimeve ju dorëzua italisë, Fatmir Minaj dhe Meridian Sulaj të cilëve drejtësia ju dha secilit dënimin me nga 9 vite burgim. Grupi I moisi habilajt u shkërmoq në 2017 , ndërsa në itali u arrestuan edhe shtetas italianë që u identifikuan nga përgjimet intensive që tregonin se si organizohej ky aktivitet . pjesë e dosjes ishte më herët edh eish ministry I brendshëm , ish drejtori I policisë së vlorës jaeld cela dhe dy ish zyrtarët në arrati tanimë Sokol Bode dhe Gjergj Kohila, dosja e të cilevë u vecua në disa episode. Ish ministry I brendshem saimir tahiri dh eish drejtori jaeld cela presin hapjen e procesit ne gjykaten e larte, mbasi gjykata e apelit I denoi me sherbim prove per akuzen e shperdorimit te detyres.

Top News – Shpërndanin drogë në qytet / Polica arrestohen në flagrancë 6 të rinj
23/06 13:04
Top News – Hetimi për krimin zgjedhor/ Nuk nis procedimi penal për 25 denoncime
23/06 13:02
Top News – Albin Kurti vizitë në Francë/ Takim me presidentin Emmanuel Macron
23/06 13:02
Top News – Drejtuesi humb kontrollin / Mjeti përfundon në karburant, dy të plagosur
23/06 12:53
Top Channel/ KQZ shpërndan mandatet, zyrtarizohen deputetët e zgjedhjeve të 25 prillit
23/06 12:50
Top Channel/ Sot dielli “armiku” më i madh, Elbasani ndër qytetet më të nxehta
23/06 12:49
Top Channel/ Rrëzohen kërkesat e qeverisë, Kushtetuesja shqyrton legjitimitetin e zgjedhjeve lokale
23/06 12:48
Top Channel/ Shqipëria digjet, pluhur nga Afrika dhe lagështi në ajër nga Mesdheu
23/06 12:48
Top Channel/ Për’puthen, audicione në Berat/ Të rinj e të moshuar interes për emisionin
23/06 12:39
Top Channel/ Greqia e zemëruar me Zaev/ Reagime përse nuk shkruajti “e Veriut” në postim
23/06 12:35
Top Channel/Pasojat e regjistrimit online/CRCA Shqipëri: 3600 fëmijë rrezikojnë të mbeten pa shkollë
23/06 12:23
Top Channel/ Si mund ta përballojnë shqiptarët të nxehtin? Përgjigja epike e Selami Jenisherit
23/06 11:53
Top News – Vendgrumbullim ilegal për plehrat/ Kavajë, zbulohet nga mediat, jo nga bashkia
23/06 11:13
Top Channel/ Tym i zi dhe flakë, makina shkrumbohet totalisht tek Casa Italia
23/06 10:26
Top Channel/ Shoferi humbet kontrollin, makina përfundon në pikën e karburantit, dy të plagosur
23/06 09:54
Top News – Në emër të fqinjësisë së mirë apo…! Shqipëria e ndëshkuar nga Maqedonia e veriut
22/06 21:16
Top News – Paga e ulët, por çmime të larta/ Eurostat nxjerr të dhënat për ekonominë
22/06 21:11
Top News – Relatori për çështjen ‘Meta’/ Shkarkimi në dorën e gjykatësit përparim kalo
22/06 20:30
Top News – Hajduti në njësinë policore Enfast/ Nënkomisar Çaushi grabiti paratë e sekuestruara
22/06 20:28
Top News – Para nën dorë për të zgjidhur hallin/ Korrupsioni, alarmi i radhës i bankës botërore
22/06 20:27