Top Channe/ Rritja e cmimit të peshkut/ Rritet sasia por dhe abuzimi në treg
13/08/2022 20:21

Pas krizës së thellë në të cilën u përfshi për shkak të rritjes së çmimit të karburantit, sektori i peshkimit gjeti rrugët për të mbijetuar dhe vijuar aktivitetin. Sipas INSTAT, sasia e peshkut të detit është rritur krahasuar me një vit më parë. Po ashtu edhe çmimet e produkteve të detit në treg. Efekti zinxhir i rritjes së çmimeve nisi menjëherë pas luftës në Ukrainë. “Kriza e fundit na gjeti të papërgatitur dhe përballimi i saj, aspak i lehtë. Një pjesë e kolegëve preferuan edhe të ndërpresin aktivitetin. Pati nga ata që i futën anijet në kantier për riparime. Në pranverë kur edhe peshkimi në thellësi të mëdha u lejua, prania e karkalecit violë, skampit dhe karkalecit të thellësisë e rriti prodhimin dhe na lejoi që të vazhdojmë aktivitetin dhe pse me sakrifica”, tha Besim Troplini, prodhues peshku, nënkryetar i OMP Durrës.

Top Channel/ Deri në gusht, 5.6 mln turistë! Vetëm në gusht, Shqipërinë e vizituan 1.7 mln persona
27/09 15:29
Top News – Ndryshojnë sërish çmimet e karburanteve/ Bordi-Ndikim ka pasur dhe kursi i dollarit
24/09 15:44
Top Channel/ Rritet çmimi i energjisë/ Nga familjarët do mblidhen 15.5 milionë euro
23/09 19:41
Top News – ERE vendos, rritet çmimi i energjisë/ Nga 1 tetori, 42 lekë kush harxhon mbi 800 kw/h
23/09 18:11
Top Channel/ Rritet çmimi i energjisë. Mbi 800 kilovat do paguhet 4.4 herë më shtrenjtë
23/09 15:25
Top Channel/ Po blejmë më pak makina! Rritja e çmimeve, 6 mijë mjete më pak këtë vit
22/09 12:29
Top Channel/ Borxhet, 129 milionë euro/ Detyrimet e qeverisë dhe vendorëve thellohen
21/09 15:19
Top Channel/ Defiçit 280 mld lekë! Në gusht u rritën eksportet, por importet janë 2 herë më të larta
19/09 19:54
Top Channel/ Shtrenjtohen shtëpitë e reja. Në Tiranë, nga 850 deri në 5 mijë euro metri katror
17/09 15:26
Top Channel/ Euro zbret në 116.5 lekë/ Barazohet me dollarin në këmbimin me lekun
15/09 19:52
Top News- Ndryshojnë çmimet e ushqimeve/ Bordi i Transparencës vendos për miellin dhe sheqerin
09/09 21:16
Top Channel/ Shtohen Kreditë e buta/ Së shpejti do shpallet lista fituese me 600 emra
09/09 19:54
Top Channel/Energji me panele diellore.Rama me biznesin:Do ndihmojmë,por s’do ketë shkëmbim energjie
09/09 15:15
Top Channel/ Nuk rritet energjia për familjet, mbi 800 kWh energjia do paguhet me çmimin e tregut
08/09 12:03
Top Channel/ Air Albania në telashe/ Bloomberg: Afër falimentit. Pezullohet aktiviteti tregtar
07/09 20:01
Top Channel/ Paketë e dytë ndihmëse/ Kompensim për panelet dhe energjinë deri 800 kwh
05/09 19:41
Top News-Bien çmimet në botë, pse jo në Shqipëri!/Inflacioni vjetor në Shqipëri arriti në 7.5%
03/09 16:33
Top Channel/ Energjia, po vjen dimër i vështirë. Çmimet janë rritur
03/09 15:16
Top News-Euro fillon të ‘marrë frymë’ pas rënies!/Rritet kursi i këmbimit, leku në të njëjtat pozita
03/09 14:07
Top Channel/ Energjia konsumohet më pak! Do rritet fatura për ata që shpenzojnë mbi 800 kw në muaj
31/08 19:53