Të zgjedhurit e PD-së pro incerenatorëve/ Ish-kryebashkiakët shpreheshin ndryshe nga drejtuesit e PD
22/10/2020 15:39

Partia Demokratike po bazon të gjithë fushatën e saj në betejën elektorale me socialistët te çështja e inceneratorëve, impianteve të trajtimit të mbetjeve urbane. Por nuk ka qenë kështu vetëm pak kohë më parë kur të zgjedhurit lokalë në bashkitë ku PD-ja kishte drejtimin vendosën si zgjidhje më të mirë të dërgojnë për trajtim në inceneratorin e Tiranës mbetjet që krijoheshin në bashkitë e tyre. Ky është dokumenti i Bashkisë së Kavajës në vitin 2018, kur bashkia drejtohej nga demokratët. Ish-kryebashkiaku i PD-së, Isa Sakja i kthente përgjigjie Ministrisë së Infrastrukturës, ku i kërkonte që të dërgonte mbetjet në inceneratorin e Tiranës. Në lëtrën e tij, demokrati Sakja shpreh angazhimin për të respektuar kontratën e depozitimit të mbetjeve në Sharrë. Ndërsa kjo është një shkresë e bashkisë së Vorës edhe kjo e vitit 2018, kur në drejtimin e saj ishte ende kryebashkiaku Fiqiri Ismaili. Bashkia e drejtuar prej demokratit Ismaili i kërkonte Ministrisë së Infrastrukturës mbështetje me fonde për të depozituar mbetjet e saj në Sharrë. Ndërsa kjo është letra e bashkisë së Rrogozhinës, ku i zgjedhur ishte kandidati i PDIU, i cili i kërkonte Ministrisë së Infrastrukturës që t’i jepte zgjidhje çështjes së mbetjeve urbane në këtë bashki. Të gjithë këta kryebashkiakë ishin në rradhë të parë ndjekjes së problemit me mbetjet urbane dhe kërkonin ose kishin realizuar marrëveshje me impiantin që po realizohet në Sharrë. Por ndërkohë shefat e tyre politike, pas dy vitesh kanë tjetër mendim. Kavaja, Vora dhe rrogozhina e kanë një gangrenë të rëndë çështjen e mbetjeve. Kavaja i ka depozituar edhe në zona të jashtëligjshme. Rrogozhina deri pak kohë më parë në mënyrë skandaloze i shkarkonte në lumin Shkumbin, ndërsa Vora në një landfill illegal.

Top News – 108 vjetori i pavarësisë/ Basha te ‘varrezat e dëshmorëve’
28/11 12:38
Top News – Serbia refuzon Cakajn/ “Qytetar nderi” në Bujanovc
27/11 15:33
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja
27/11 14:55
Rindërtimi në Fushë-Krujë, Rama inspekton punimet
27/11 14:47
Kuvendi, një minutë heshtje/ Parlamenti në seancë një vit pas tërmetit
26/11 15:47
Përvjetori i tërmetit/ Rama nga Abu Dabi: Sot firmoset marrëveshjen për 2000 apartamente në Durrës!
26/11 11:47
Top News – Basha nga Shkodra/ Nuk kemi bërë politikë me pandeminë
25/11 16:05
Top News – Rindërtimi pas tërmetit/ Laç, nis puna për pallatet e reja
25/11 15:16
Top News – Raporti i Dick Marty/ Futet në kalendarin e Kuvendit
25/11 14:25
Komisioni për Dick Marty/ Balla dorëzon në Kuvend kërkesën për formimin e tij
25/11 12:46
Top News – Deputetët e PS kërkesë/ Komision për raportin e Dick Marty
25/11 11:00
“Iliri me uroi se vendosa maskën”/ Rrëfimi i Kryemadhit pasi u rizgjodh kryetare e LSI
24/11 15:21
Rama: Vaksinën e blejmë me çdo çmim/ Kryeministri: Të parët vaksinohen mjekët, mësuesit, policët
24/11 15:09
Top News – PD akuza ministres Xhaçka/ Udhëtime 10 mijë euro me helikopter
24/11 14:39
Top News – Rama-sjellje skandaloze/ Meta u gjobit se ishte në festë
24/11 13:55
Top News – Zgjedhjet në LSI/ Kryemadhi-votimi online ishte risi
24/11 12:03
Rama: Shkollat nuk mbyllen/ Vendimi u takon ekspertëve. Kryeminstri sjell shembuj nga vendet e tjera
24/11 11:53
Top News – Meta akuzon Ramën/ ‘Janë kuislinge, jo udhëheqës’!
23/11 17:04
Top News – LSI me dyer të hapura/ Kryemadhi pas rikonfirmimit
23/11 15:24
Top News – Ujë për 450 hektarë tokë/ Rama publikon video nga Vau i Dejës
23/11 11:23