Sorollatje në zyrën e tatimeve/ Biznesi i vogël në radhë, nuk ka blloqe të faturave tatimore
04/02/2021 15:16

Tek Drejtoria e Shërbimit të Tatimpaguesve, Tiranë, prej ditësh ka radhë njerëzish, shkaktuar kjo pas hyrjes në fuqi më 1 janar 2021, të Ligjit për Tatimet, që heq TVSH-në për bizneset që e kanë xhiron vjetore nën 10 milionë lekë të reja. Mungesë blloqesh të faturave tatimore, kjo është ajo, që thonë këta qytetarë që kërkojnë të pajisen sa më shpejt. Ndërsa nuk flitet fare për respektim të masave antiCovid. “Tatimet duhej të përgatiteshin më përpara që ne subjektet të merrnim TVSH-në sipas formatit të ri. Vijmë këtu, na thonë në orën 12 vijnë blloqet. Kjo nuk është fare serioze. Shitje pa bllok nuk mund të bëhen, sepse subjekti do faturën, nuk I njihet si shpenzim, nëse nuk ka faturën tatimore. Me këtë logjikë i bie t’i them klientit të zyrës sime avokatore, që hajde merre faturën nesër, pasnesër, kur të mbërrijnë. Por unë I kam klientët nga gjithë Shqipëria, që nga Saranda deri në Tropojë. Gjatë këtyre ditëve disa klientëve nuk ua kemi dhënë faturën dhe u kemi thënë, se do t’ua japim në seancën gjyqësore. Na sorollasin nëpër zyra, a thua nuk kemi çfarë të bëjmë tjetër në jetë ne. Po, jetojmë në Shqipëri thuaj. Sa erdhët ju këtu me kamera, na u hapën sportelet, për të marrë firmën fillimisht, e pastaj bllokun. Nëse nuk e marrim edhe sot, kemi frikë nga ndonjë gjobë, a masë”, shprehen qytetarët për Top Channel. Drejtues të kësaj drejtoria, në bisedën pa kamera na konfirmuan se ky problem do të zgjidhet maksimuni ditën e nesërme, pra të premten, datë 5 shkurt 2021.

Top Channel/ A mund të anulohet fiskalizimi? Premtimi i PD: Ekspertët e shikojnë si problematik
14/04 20:01
A mund të anulohen koncesionet? Ekspertët analizojnë premtimin e opozitës: Nuk mund të realizohet
13/04 20:01
Shpresë tek vaksinimi/ Tregu ka nevojë të qetësohet, vaksina i jep optimizëm konsumatorëve
09/04 19:47
Top News – FMN, dritë jeshile për Shqipërinë/ Pas goditjes nga pandemia, rritje ekonomike
07/04 12:11
Optimizmi i biznesit u rrit/ Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për tremujorin e parë të vitit 2021
06/04 15:16
Ekspertët shpjegojnë se pse Shqipëria pati një rënie më të vogël ekonomike
03/04 19:44
Top News – Parashikimi i Bankës Botërore/ Situata buxhetore e Shqipërisë do përkeqësohet
31/03 21:21
Ekonomia u tkurr 3.3%/ INSTAT tregon recesion më të ulët se parashikuan institucionet ndërkombëtare
31/03 19:50
‘Suezi” ndikon dhe në Shqipëri/ Do ketë vonesa të mbërritjes së mallrave nga Kina
26/03 15:23
Ulen eksportet/ Trendi rënës në shkurt reflekton presionin e pandemisë
18/03 12:26
Analiza programit të PS për taksat/Ekspertët: Tatimi progresiv jo vetëm mbi pagat, por çdo të ardhur
17/03 19:40
Projektet e rindërtimit/ Rama inspekton punimet në Thumanë, Laç dhe në Krujë
15/03 15:30
Pandemia la 43.400 persona të papunë/ Në Shqipëri, 165 mijë persona janë regjistruar si të papunë
13/03 19:43
Rritet papunësia, shkon në 11.8%/ Rreth 43.400 të papunë nga pandemia
13/03 12:51
Top News – Fondi Monetar për Shqipërinë/ Dy kushtet që ndikojnë në rritjen ekonomike
10/03 20:14
Kreditë e këqija u rritën në janar/ Stoku i kredive me probleme shkon në 49 miliardë lekë
10/03 19:50
Ekonomia, një vit në pandemi/ Ekspertët mendojnë se ringritja nis në gjysmën e dytë të vitit 2021
09/03 19:52
Inflacioni nis të rritet/ Janë shtuar blerjet për ushqime dhe mobilim
08/03 15:29
Administrata, 193 milionë euro borxh/ Detyrimet ndaj biznesit, sigurimeve e vendimeve të gjykatave
05/03 19:41
Bashkitë shtojnë të ardhurat/ Efekti më i madh nga mbledhja e taksës për ndërtimet e reja
03/03 19:53