Rrugë e re në Njësinë 5, Veliaj: Koha të mos pengojmë zhvillimin e qytetit për bindjet politike
30/11/2020 15:20

Veliaj dhe deputeti i PS, Pandeli Majko, përuruan rrugën e re që do të shërbejë edhe si valvul shkarkimi për të dalë në Unazë. “Sot kjo rrugë është si çdo rrugë që do të shkonim në çdo qytet perëndimor në Zvicër, Gjermani, Itali apo Francë. Një rrugë që ka dy korsitë, vendet për mbeturinat, korsitë e biçikletave, që respekton trotuarin dhe sigurisht fton për zhvillim edhe pjesën që ende mbetet për t’u urbanizuar”, tha Veliaj. Ai risolli në vëmendje përpjekjet për të penguar rehabilitimin e kësaj zone dhe theksoi se ky është një çast për të reflektuar dhe për të kuptuar se qyteti duhet të zhvillohet e të ecë përpara. “Vendi ku jemi sot ishte rruga ku kemi parë ato skenat histerike të dikujt që, edhe pse merrte paratë e dëmshpërblimit nga qeveria shqiptare dhe Bashkia e Tiranës, sërish hipte mbi tjegullat e çatisë për të kërkuar më shumë seç i takonte. Segmentet kryesore si Unaza te Astiri apo Bulevardi i Ri kanë qenë në planet e Bashkisë së Tiranës që në vitin 89-të. Histeria e tipit hajde më filmo se unë do të hidhem pasi kam marrë paratë e një prone të ndërtuar ilegalisht, që s’ka paguar taksat 30 vjet, duhet të marrin fund. Ky është një moment për të kërkuar pak pjekuri dhe për të kërkuar ndjeshmëri nga ata që kërkojnë disa klikime më shumë ose disa “like” më shumë, për të kuptuar se qyteti duhet të zhvillohet, duhet të ecë përpara, akset do të hapen dhe rrugët do të zhvillohen”, nënvizoi Veliaj. Sipas tij, askush nuk mund ta bllokojë zhvillimin e Tiranës dhe pavarësisht bindjeve politike, rruga e re do u shërbejë si socialistëve, ashtu edhe demokratëve. “Për ne është privilegj që jemi në krye të këtyre punëve dhe pavarësisht bindjeve politike që kemi, kjo është një rrugë për të majtë e për të djathtë. Në këtë rrugë e korsi biçikletash do të ecin si të majtët, edhe të djathtët; të gjithë, pa dallim, do të hedhin mbeturinat dhe do të ndriçohen me ndriçim led. Ka ardhur koha që qyteti të fitojë pjekurinë për të mos bllokuar projektet sipas bindjeve politike apo për axhenda të ndryshme, që përdorin mish për top këdo që mund të jetë hallexhi për momentin, që ka zaptuar rrugën, por jo më kur është shpronësuar dhe kur janë dhënë paratë që të vazhdojë me strehimin e tij dhe të ardhmen e familjes së tij, pa bllokuar të ardhmen e qytetit”, deklaroi Veliaj. Deputeti i PS, Pandeli Majko vlerësoi vëmendjen e Bashkisë së Tiranës ndaj Njësisë 5 për përmirësimin e jetës së qytetarëve. “Këto janë disa lajme të mira në kohë Covid-i. Të gjithë komunitetit këtu te Rr. “Tish Daija” i është ndryshuar cilësia e jetës,është bërë një punë vërtetë e mire”, tha ai. Rruga e re që lidh Rr. “Tish Daia” me Rr. “Robert Shvarc” ndodhet në zonën e njohur si “Komuna e Parisit”, në Njësinë 5. Ajo është e pajisur në të dyja krahët me korsi të dedikuara për biçikletat.

Top News – ‘Mos promovoni korrupsion’/ Yuri Kim paralajmëron kryetarët e partive
22/01 18:19
Top News – Policia gjobit 462 qytetarë/ Masat anticovid, ka ende shumë të pabindur
22/01 18:19
Top News – Basha: Ka ardhur koha për ndryshim/ Rama përgjegjës për varfërinë, të largohet!
22/01 18:18
Top News – Alarmi i mjekëve shqiptarë në Europë/ Në Shqipëri, trajtime të gabuara ndaj covid 19
22/01 16:31
Top News – Urdhërohet nga SPAK/ Kontrolle Blic në banesat e të fortëve në Nikël
22/01 15:56
Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01 15:41
Aksident në aksin Elbasan-Peqin/ Makinat bëhen “copë e çikë”, një vajzë në gjendje të rëndë
22/01 15:28
Erë e fortë 80 km/h dhe rrebeshe shi gjatë fundjavës, meteorologia: Ja kur përmirësohet situata
22/01 15:26
Nëna “takon” të birin pas 11 vitesh/ E braktisi, djali u rrit nga një familje rome në Lezhë
22/01 15:23
Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01 15:21
Rusia paralajmëron Shqipërinë/ Dënimi i diplomatit, reagon Moska: Provokim, s’e lëmë pa përgjigje
22/01 15:12
Top News – Gjen djalin pas 11 vjetësh/ Nëna biologjike rrëfen ferrin e përjetuar
22/01 14:30
Top News – “Brenda 3 muajsh, 1200 forca pune”/ Ndërtimi i spitalit ne Fier, Rama bëri një kërkesë
22/01 14:03
Thyen masat anticovid, gjobiten 462 persona
22/01 13:50
Top News – U lirua autori i vrasjes/ Bashkëshortja e te ndjerit kërcënon prokurorin
22/01 13:05
Moti i keq në port/ Në Durrës kërkohet kujdes për lundrimin
22/01 12:51
Shtyhet afati për garancinë sovrane/ Ministria e Financave shtyn aplikimin deri në Qershor
22/01 12:50
Rritje e rasteve në Elbasan/ Mbi 60 infektime të reja çdo ditë
22/01 12:48
Fundjavë me shi/ Reshje më intensive priten në Veri dhe Jug
22/01 12:47
Pezullohet lundrimi në Vlorë/ Moti i keq lë në breg mjetet e vogla
22/01 12:45