Rama: Viti 2020, i rindërtimit. Tri lagjet e reja në Tiranë, Durrës e Laç. 20 miliardë lekë nga buxheti
05/12/2019 19:28

Viti 2020 shpallet nga kryeministri Edi Rama si viti i rindërtimit pas pasojave shkatërruese të tërmetit të 26 Nëntorit. “Do të ndërtojmë një lagje të re në Durrës, Laç dhe tre në Tiranë, njëren tek “5 Maji”, një në “Kombinat” dhe e treta në “ish -uzinën e autotraktorëve”, tha Rama. Kryeministri nga foltorja e parlamenti foli me shifra konkrete se sa para të buxhetit të shtetit shkojnë për programin e rindërtimit. “Ne do ta programojmë procesin sikur të mos marrim asnjë lekë nga bota. Buxheti angazhon një fond afro 20 miliardë prej të cilave 13 miliardë janë lekë si transfertë nga të ardhurat buxhetore dhe 7 miliardë janë të ardhura nga donacionet e ndryshme, por e gjithë kjo pako e parë është një alokim fillestar”, tha ai më tej. Sipas kryeministrit i gjithë ky operacion masiv për të rikuperuar dëmet e tërmetit nuk prek parametrat e buxhetit. “ne nuk do t’i prekim parametrat kryesor të buxhetit vjetor, nuk do ta prekim ekonominë në funksion të rindërtimit, do të përdorim rindërtimin në funksion të ekonomisë. Ne nuk do marrim nga një anë e popullit dhe t’ia japim anës tjetër”, tha ai më tej. Shqetësimit të deputetëve të opozitës për vënien para përgjegjësisë të atyre që ndërtuan pa parametra kryeministri Edi Rama u dha këtë përgjigje. “Është fotografuar gjithçka, edhe para dhe mbrapa procesit, po bëhen dosjet gati. Të gjitha ndërtimet janë në proces hetimi”, tha Rama.

Top News – ‘Fluturonte’ me 183km/h/ ‘Pilotet e rrugës’, hiqen 35 patenta
12/08 17:06
Top News – Shkolla në Kosovë/ Ministria me tre skenarë
12/08 16:54
Top News – Bie numri i vdekjeve/ Raporti demografik, 6 mujori i 2020
12/08 16:48
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Shifrat vazhdojnë në rritje
12/08 16:33
Covid-19/ MSh: 141 raste dhe 3 viktima në 24 orët e fundit
12/08 16:17
Top News – Testet tek private/ Kosovë-licencohen edhe 9 laboratorë
12/08 16:11
Shoferi kapet me 183 km/h! Kontrolle me radarë në Tiranë, ndëshkohen disa drejtues automjetesh
12/08 16:02
Kapet banda që terrorizoi Pogradecin/ Qëlluan me breshëri mbi hotelin plot me pushues në Tushemisht
12/08 16:01
Mbytet 10-vjeçari nga Kosova/ U gjet i pajetë në pishinën e kompleksit te shkëmbi i Kavajës
12/08 15:36
Në rrugë pas 40 vitesh/ Familja nga Durrësi: Shtëpinë po na e merr pronari, fitoi gjyqin
12/08 15:35
“KQZ-ja e re”, flet anëtari në largim: Nuk besoj se do jetë më efektive se ajo aktuale
12/08 15:32
Rritje drastike e infarkteve/ Mjekët: Shkak është stresi pas tërmetit dhe pandemia
12/08 15:20
Top News – BE ndihmë 180 mln euro/ Soreca-solidaritet në kohë krize
12/08 15:19
Covid-i shtoi dhunën në shtëpi/ Nga nisja e pandemisë janë dhënë më shumë urdhra mbrojtjeje
12/08 15:13
Top News – Nga Roma në Tiranë/ Ekstradohet një trafikant shqiptar
12/08 14:45
Avokati i sulmuesit në Tushemisht: klienti im ishte në shtëpi. Ka prova
12/08 14:33
Top News – Covid, mungesa e ilaçeve/ Spitali u përgjigjet akuzave të PD
12/08 14:20
Aksident në hyrje të Pogradecit/ Motori përplaset me makinën, një i plagosur
12/08 14:13
Top News – Vrasje, drogë e vjedhje/ OFL, edhe 4 shenjestrat e radhës
12/08 14:04
Top News – Biznesi, pagat e luftës/ Afati për ankesat deri në 25 gusht
12/08 14:03