PS do kërkojë vetting politikës/ Projekti në programin e ri për mandatin e tretë
12/02/2021 15:23

Socialistët pritet të dalin në fushatë elektorale me një premtim shumë ambicioz. Strukturat e partisë në mazhorancë janë duke përgatitur dokumentin e programit për mandatin e tretë të synuar dhe nga ky draft, pare nga Top Channel është vendosur edhe vetingu i politikanëve. Se si do realizohet ky vetting nuk ka detaje në këtë program, por projekti ka për të shkaktuar debate të forta. Në draft programin e socialistëve në kapitullin për drejtësinë thuhet se : “Pas përfundimit të vetingut të gjykatësve dhe prokurorëve, do të përshpejtojmë procesin e vettingut të Policisë së Shtetit dhe fillojmë procesin e padëshiruar nga askush tjetër, atë të vettingut në politikën shqiptare”. Në fakt vettingu në drejtësi është një proces që do të zgjasë ndërsa pas katër vitesh në vetting kanë kaluar vetëm gjysma e prokurorëve dhe gjykatësve. Projekti i socialistëve nuk ka një shpjegim për vettingun e politikës. Deri më tani ka vetëm një model se si po bëhet vettingu i drejtësisë, nëpërmjet strukturave të posaçme që u ndërtuan me ligj të veçantë dhe që po kontrollojnë, pasurinë, aftësitë profesionale dhe integritetin e njerëzve të drejtësisë. Këto kontrolle kanë nxjerrë nga sistemi dhjetëra gjykatës dhe prokurorë që dikur ishin të paprekshëm. Ndërkohë që SPAK, prokuroria e posaçme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit po funksionon duke goditur disa personazhe të spikatur.

Top Channel/ Basha refuzon ftesën e Ramës, takimet me qytetarët: S’ka ndryshim pa u larguar ai
15/04 20:19
Top Channel/ Rama: Fitojmë në 25 prill. I gatshëm të bashkëpunoj me opozitën
15/04 19:49
Top Channel/ Basha në njësinë 11 në Tiranë: Brenda 2 viteve mbyllim procesin e legalizimit
15/04 19:20
Top Channel/ “Rrapush Xhaferri i veshur si dhëndër”, Rama nga Lezha: Luli kukull që kurdiset
15/04 19:10
Top Channel/ Veliaj: Më 25 prill për PS dhe Ramën. Llumi i OFL është bërë bashkë, kundër nesh
15/04 15:16
Top Channel/ Kandidatja Spahiu flet për projektin 80 milionë euro për monumentet e kulturës
15/04 15:14
Top Channel/ Basha: Në 100 ditë hapim bisedimet. Kreu i PD-së bisedon me zv. Presidentin e KE
15/04 15:13
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri
15/04 15:11
Top Channel/ Ftesa e Ramës për bashkëpunim me Bashën, Meta: Është po aq e sinqertë sa 17 maji!
15/04 15:04
Top Channel/ Balla: Zgjedhjet e 25 prillit do të përcaktojnë çfarë rrjedhe do të marrë Shqipëria
15/04 14:34
Top News – Refuzohet nga Basha/ Rama – është udhëndjekës i Metës dhe Berishës
15/04 13:57
Top Channel/ Fushata e kandidatëve të PS në Durrës, zbresin në lagjet e vjetra të qytetit
15/04 13:50
Top Channel/ Procesi i vaksinimit, Rama: Në fundjavë nis vaksinimi i operatorëve turistikë
15/04 12:54
Top Channel/ Rama sulmon opozitën dhe tregon sa ka shkuar numri i të vaksinuarve në vend
15/04 12:53
Top News – A do ketë koalicion PS – PD!/ Ja si i përgjigjet Basha kushtit të vendosur nga Rama
15/04 12:29
Top News – ‘Mbështetësi i PS-së i zhgënjyer’/ Basha-mos e braktis bindjen politike, voto ndryshimin
15/04 12:23
Top News – Basha takim me zv.presidentin e KE/ ‘Ne do integrojmë vendin në BE brenda 100 ditëve’
15/04 12:21
Top Channel/ Rama: Gati të bashkëpunoj me Bashën, por duhet të ndahet nga Saliu dhe Iliri!
15/04 12:18
Top Channel/ Basha, fushatë në Kamëz,Tregon se përse duhet të votohet PD
15/04 12:07
Top Channel/ Sondazhi i Vlorës – PS 8 mandate, PD 4; Shkodër, PD 7 mandate, PS 3 dhe PSD 1
15/04 02:03