Në vend të festës për ditëlindje, i dhurojnë pemë. Veliaj: Sot kemi mbjellë shpresë!
20/01/2021 12:51

Për 15-vjetorin e vajzës së saj, zëvendësministrja e Mjedisit, Ornela Çuçi zgjodhi ta urojë ndryshe, duke mbjellë pemë. Së bashku me djalin e saj, shokët e shoqet e tij të klasës, por edhe këngëtaren Valbona Mema dhe kryebashkiakun Erion Veliaj,mbollën 7 pemë në Parkun e Liqenit; një dëshirë e të rinjve, të cilët, me gjestin për mikeshën e tyre, dhanë edhe një mesazh të rëndësishëm për qytetin e Tiranës. Zëvendës ministrja Çuçi falenderoi të rinjtë,të cilët zgjodhën të mbjellin pemë për qytetin. “Ky është një mesazh për të gjithë ne, të cilin duhet ta ndjekim, e në vend të një feste për ditëlindje, të mbjellim oksigjen për veten tonë, për fëmijët tanë, sepse Tirana është e fëmijëve, ata do ta trashëgojnë”, tha ajo. Këngëtarja e njohur e muzikës shqiptare, Valbona Mema u shpreh e lumtur që iu bashkua një nisme të tille dhe ftoi qytetarët të bëjnë të njëjtën gjë sepse është vërtet një kënaqësi e veçantë. “Mora një kënaqësi shumë të madhe sepse është një gjest që duhet ta bëjnë të gjithë. Të faleminderit shumë që bën kaq shumë gjëra të bukura për Tiranën”, u shpreh ajo për kryetarin Veliaj. Kryebashkiaku Veliaj shtoi se puna më e vështirë është të jesh një qytetar i mirë. Ai i ftoi të gjithët’i bashkohen nismës për mbjelljen e pemëve. Para pak kohësh, kjo hapësirë e gjelbër, e mbjellur rishtazi me pemë, e Parkut të Liqenit,nuk ekzistonte, kurse sot është shndërruar në një pikë referimi për qytetarët. “Vendi ku jemi sot nuk ekzistonte më parë, as rruga, as pista e biçikletave, as ajo e vrapit. E gjitha ishte një ferrishte,e zaptuar, pa pemë. Madje, digjej plastikë dhe popullohej nga disa baraka, të ndërtuara pa leje. Në fillim ishte si të qëroje oriz, por pak nga pak e kthyem në një hapësirë shumë cilësore publike. Sot është ndoshta hapësira më cilësore publike që kemi në Tiranë. Parku i Liqenit është dyfishuar, por kjo nuk ndodhi brenda natës. Nuk kemi mbjellë vetëm oksigjen, por edhe shpresë se ky vend bëhet po të japim të gjithë nga një dorë”, tha ai. Në këtë kohë pandemie, shumë qytetarë të Tiranës parapëlqejnë që, si dhuratë për ditëlindje, të mbjellin pemë,për t’i shtuar gjelbërimin dhe oksigjenin qytetit.

Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12
Vulin: Kamberi si Esat Pashë Toptani/Ministri serb i mbrojtjes reagon për deputetin shqiptar
25/02 11:10