Në sa zona kandidojnë kryetarët? “Basha, vetëm në një zonë”. Rama dhe Kryemadhi ende pa përgjigje
04/12/2020 19:42

Kompromisi i arritur mes pakicës dhe shumicës parlamentare për kodin e ri elektoral u riktheu mundësinë kryetarëve të partive të kandidojnë në katër zona zgjedhore. Drejtuesit e partive të vogla ishin ata të cilët kërkuan rikthimin e këtij neni, për të cilin OHDIR në rekomandimet e pas zgjedhjeve të 2009 kërkoi rishkim të dispozitës, me argumentin se ajo binte ndesh me parimin e barazisë dhe mosdiskriminit. E drejta e kryetarëve për të kandidatuar në më shumë se një zone, nuk u mbështet as nga opinion paraprak i Venecias, i cili mes shumë rekomadime i kërkoi kryetarëve të partive politike të përmbahen për të mos kandiduar në disa zona, ndërsa pas zgjedhjeve te 25 Prill ekspertët e Komisonit kërkojnë shfuqizimin e kësaj mundësisë për liderët e partive politike.

Rrahu priftin me shkop/ Incidenti në Lezhë pas debatit me punëtorin e ndërtimit
18/01 15:41
U konstatuan pa maska mbrojtëse/ Gjobiten 1307 qytetarë gjatë fundjavës
18/01 15:33
I dehuri vrau 10 vjeçaren/ Aksidenti në zonën e Alliasit. U arrestua drejtuesi i automjetit
18/01 15:31
Veliaj: Të mbarojë rindërtimi, pastaj vila e 5 e Lulit
18/01 15:21
Covid më i fortë se gripi/ Epidemiologët ende nuk kanë gjetur raste të prekurish
18/01 15:14
Akull në rrugët e Korçës/ Temperatura të ulëta krijojnë shtresa akulli nga dëbora e rënë
18/01 15:13
Aksidenti me 150 km/h, vetëm gjobë/ Në timon ishte Stiverjan Dashi, rrezikoi jetën e tre personave
18/01 15:08
Shqipëria marrëveshje me Greqinë në kufi,qendër të përbashkët në Kakavijë për frenimin e emigrantëve
18/01 15:08
Shkolla dhe kopshti “Halit Çoka”, mjedise edukimi model për Kamzën
18/01 15:03
Italiani i zhdukur në Shqipëri/ Makina u gjet e djegur në Pukë. Po bëhet ekspertiza e mbetjeve
18/01 15:02
“Vaksinohen 447 mjekë & infermierë”/ Manastirliu: Brenda javës flasim mbi vaksinat e aleancës Covax
18/01 13:59
Shpendët në lagunën e Nartës/ Po bëhet regjistrimi për të parë si ka ndikuar gjuetia e paligjshme
18/01 13:25
Top News -Arjan Harxhi në Turqi, me shpenzimet tona/ Bashkëshortja prek me të vërtetat e fjalë zemre
18/01 13:14
Top News – Pasuria fundos gjyqtarin/ KPK shkarkon nga detyra Bib Ndrecën
18/01 13:13
Top News – Temperaturat e ulëta në vend/ Ngrica dhe reshje debore në sasi të mëdha
18/01 13:01
Top News – Vaksinimi kundër covid 19/ Kërkohet të jenë prioritet grupet me sindromën down
18/01 12:59
Marrëveshje me Greqinë/ Do ngrihet qendra e përbashkët e sigurisë doganore dhe policore në Kakavijë
18/01 12:54
Aksidentet e janarit, 12 viktima/ Rekord i zi në rrugët e vendit
18/01 12:54
Pas ngricave, rikthehet shiu/ Parashikimi i motit për në vazhdim
18/01 12:54
Akull në rrugët e Korçës/ Temperaturate ulëta krijojnë shtresa akulli nga dëbora e rënë
18/01 12:54