Në 2020 ekonomia do përshpejtojë/ Investime nga buxheti por edhe programi i rindërtimit
24/12/2019 15:17

Përshpejtimi i rritjes ekonomike në tremujorin e tretë, por edhe gjallërimi i kredisë kanë rritur optimizmin e qeverisë për ekonominë. Ministrja e financave, Anila Denaj deklaroi se vitin e ardhshëm rritja ekonomike do të rikthehet sërish mbi nivelin katër për qind duke listuar edhe arsyet që sipas saj mbështesin këtë pritshmëri. Denaj deklaroi se një tjetër stimul për ekonominë gjatë vitit të ardhshëm vjen nga buxheti i shtetit, i cili mban një ritëm të lartë investimesh publike në një kohë që ruan disiplinën fiskale. Veç investimeve buxheti pritet të injektojë edhe rreth 200 milionë dollarë të tjera në ekonomi përmes programit të rindërtimit. Dy zëvendësministrat e financave shpjeguan se nga këto para nuk do të përfitojnë vetëm qytetarët, por edhe bizneset që janë dëmtuar nga tërmeti. Në tremujorin e tretë të këtij viti rritja ekonomike u përshpejtua në 3.81 për qind nga 2.4 për qind që ishte mesatarja e 6 mujorit të parë. Sipas qeverisë kjo tendencë pozitive pritet të forcohet edhe më tej gjatë vitit të ardhshëm.

Top Channel/ Të ardhurat, tremujori i parë, 35.6 milionë euro më shumë se e njëjta periudhë e 2020
15/04 20:01
Top Channel/ A mund të anulohet fiskalizimi? Premtimi i PD: Ekspertët e shikojnë si problematik
14/04 20:01
A mund të anulohen koncesionet? Ekspertët analizojnë premtimin e opozitës: Nuk mund të realizohet
13/04 20:01
Shpresë tek vaksinimi/ Tregu ka nevojë të qetësohet, vaksina i jep optimizëm konsumatorëve
09/04 19:47
Top News – FMN, dritë jeshile për Shqipërinë/ Pas goditjes nga pandemia, rritje ekonomike
07/04 12:11
Optimizmi i biznesit u rrit/ Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për tremujorin e parë të vitit 2021
06/04 15:16
Ekspertët shpjegojnë se pse Shqipëria pati një rënie më të vogël ekonomike
03/04 19:44
Top News – Parashikimi i Bankës Botërore/ Situata buxhetore e Shqipërisë do përkeqësohet
31/03 21:21
Ekonomia u tkurr 3.3%/ INSTAT tregon recesion më të ulët se parashikuan institucionet ndërkombëtare
31/03 19:50
‘Suezi” ndikon dhe në Shqipëri/ Do ketë vonesa të mbërritjes së mallrave nga Kina
26/03 15:23
Ulen eksportet/ Trendi rënës në shkurt reflekton presionin e pandemisë
18/03 12:26
Analiza programit të PS për taksat/Ekspertët: Tatimi progresiv jo vetëm mbi pagat, por çdo të ardhur
17/03 19:40
Projektet e rindërtimit/ Rama inspekton punimet në Thumanë, Laç dhe në Krujë
15/03 15:30
Pandemia la 43.400 persona të papunë/ Në Shqipëri, 165 mijë persona janë regjistruar si të papunë
13/03 19:43
Rritet papunësia, shkon në 11.8%/ Rreth 43.400 të papunë nga pandemia
13/03 12:51
Top News – Fondi Monetar për Shqipërinë/ Dy kushtet që ndikojnë në rritjen ekonomike
10/03 20:14
Kreditë e këqija u rritën në janar/ Stoku i kredive me probleme shkon në 49 miliardë lekë
10/03 19:50
Ekonomia, një vit në pandemi/ Ekspertët mendojnë se ringritja nis në gjysmën e dytë të vitit 2021
09/03 19:52
Inflacioni nis të rritet/ Janë shtuar blerjet për ushqime dhe mobilim
08/03 15:29
Administrata, 193 milionë euro borxh/ Detyrimet ndaj biznesit, sigurimeve e vendimeve të gjykatave
05/03 19:41