Meta rrëzon ligjin e katër rajoneve/ Më herët ligji u kundërshtua edhe nga opozita
14/08/2020 15:20

Përplasja publike me e fortë mes Presidencës dhe Kuvendit të Shqipërisë kulmoi me protestën e 2 Marsit, nga ku Ilir Meta kërcënoi me shpërndarje të Parlamentit, por mes dy institucioneve ka pasur edhe një tjetër betejë të heshtur, “luftë me dekrete. Kur Parlamenti mbylli dyert, opozita jashtë parlamentare u shqetësua nga një projektligj i miratuar në fund të sesionit, i cili e ndan Shqipërinë në 4 rajone zhvillimi, kufijtë e të cilave do përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave. Njëzëri Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim ngritën alarmin se kjo ndarje e re administrative fsheh synimet elektorale të mazhorancës. I të njëjtit mendim është edhe kreu i shtetit, i cili i ktheu për rishqyrtim Parlamentit ligjin për zhvillimin rajonal dhe kohezionin me argumentin kryesor se qëllimi real i tij është “parapërgatitja e forcës qeverisëse për të centralizuar të gjitha burimet financiare dhe ekonomike në ato zona që u nevojiten, për dhënien e përparësive politike”.

Top News – PD voton 24 kandidatë/ Berat, përfundon procesi i votimit
28/09 21:51
Ambasadorja e SHBA-së: Palët t’i qëndrojnë ‘5 qershorit’, në tryezë propozime reale
28/09 16:16
PS mbledh shtabin e fushatës/ Rama kërkon më shumë takime me votuesit
28/09 15:08
Nis reforma për ligjin e zgjedhjeve/ Në kuvend varianti i PS, PD e LSI, japin propozimin e ri
28/09 15:07
Socialistët “nisin” fushatën/ Rama mbledh shtabin elektoral në PS: Më shumë takime në rrethe
28/09 12:58
Kuvend, reforma sipas PS/ Diskutohet draft propozimi i maxhorancës
28/09 12:58
Top News – PD-LSI, paraqesin draftin/ Lista të hapura, lejim koalicionesh
28/09 12:12
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit/ PS, Rama mbledh shtabin elektoral
28/09 11:19
Rama: Unë nuk jam asnjëherë i kënaqur as me veten time, lërë më me drejtuesit politikë…
28/09 11:15
Top News – PD, gara për Beratin/ Anëtarësia do votojë për 26 kandidatë
27/09 14:26
Vjosa, Rama ironizon Metën: Dakord me Ilirin, por të mbronte edhe Valbonën
25/09 15:29
Top News – Rama ironi me Metën/ ‘Ta kishe mbrojtur Vjosën më parë’
25/09 15:06
Flamur Noka ikën nga Kukësi, Të shtunën votimi për të zgjedhur kandidatët e PD në qark
24/09 15:30
Hajdari: Rama gënjeu për listat/ Debat në kuvend, opozita e re kërcënon me bojkot
24/09 15:20
PD nis zgjedhjen e kandidatëve/ Votimi i parë në Kukës. Flamur Noka ikën nga qyteti i tij
24/09 13:01
Në Kuvend dekretet e Metës/ Presidenti ktheu ligjet për pronat dhe rajonet
24/09 12:59
Top News – ‘Mashtrimi më i madh’/ Hajdari akuza Ps për listat e hapura
24/09 12:25
Top News – Spiropali për Hajdarin/ Përgjegjësi për familjen biologjike
24/09 12:24
Hajdari akuza Ramës për Listat e Hapura: Mashtrim i madh…
24/09 11:56
Top News – Pandemia në Shqipëri/ Basha flet për mjekët dhe testimet
23/09 20:04