Legalizimet “vrasëse”/ Dokumentet për hotel Tropikal dhe pallatin te “Dy Gjelat”
17/12/2019 19:37

Këto janë fotot se si dukej Baron’s bar në lagjen 17 Durrrës, pak ditë pas inagurimit. Por 26 Nëntori do të ishte fatal për banorët e dy kateve të mësipërme mbi këtë bar. Siç tregojnë fotot, e gjithë pjesa e përparme madje edhe ajo anësore në vend të mureve më tullë ia kishin zënë vendin vetrat e xhamit. Këto ndërhyrje rezultuan fatale duke u kthyer në pikën më të dobët të këtij pallati e si pasojë goditja e tërmetit do ta përpinte bar Baron’s bashkë me katet e sipërme duke iu marrë jetën dy grave të moshuara. Pavarësisht ndërhyrjeve në strukturën e katit të parë, ky dokument që disponon Top-Channel tregon se Artur Bajram Terziu tashmë person në kërkim dhe Anisa Fatos Terziu person nën hetim, ia kishin dalë ta legalizonin me firmën e kreut të ALUIZN-it Durrës Flamur Gjuzi i shpallur person në kërkim. Këto dokumente janë pjesë e dosjes së Prokurorisë e cila ka kërkuar arrestimin e ish shefit të legalizimeve Flamur Gjuzi, por edhe të pronarëve të lokalit. Siç dëshmuan banorët e pallatit, gjashtë herë ata kishin bërë padi për shkatërrimin e mureve mbajtëse të pallatit dhe gjashtë herë çështja ishte mbyllur. Ky fakt do i shërbejë prokurorisë për të ndjekur penalisht edhe inspektorët e policisë dhe INUK që mbyllen çështjen duke hapur dy varre. Ndërkohë sipas këtij dokumenti tregohet tentativa për të legalizuar një shtesë anësore kati të hotelit Tropikal ku humbën jetën dy qytetarët nga Kosova Isa Abazi dhe Shemsedi Abazi. Pronari hotel Tropikal Abdulla Osmani ka përdorur formularin për legalizimin e ndërtimeve pa leje.

Top News-E tradhëtoi fytyra para policisë italiane/Shqiptari kapet me 20 kg kokainë në bagazh
01/10 22:52
Top News-E mitura rrëzohet nga kati i katërt i banesës/Sarandë, 13-vjeçarja me dëmtime në kokë
01/10 22:49
Top News-Miratohet udhëzimi për primaret/Në zgjedhje edhe simpatizantët që s’janë anëtarë
01/10 21:09
Top Channel/ Bujqësia, 146 milionë €/Programi IPARD III do financojë fermerët, bashkitë dhe shoqatat
01/10 20:03
Top News-Para me shumicë në pikat kufitare/Sekuestrohen nga policia, ja pistat e hetimeve
01/10 19:56
Top Channel/Hetim në Austri, Itali e San Marino/SPAK nisë letërporosi për dosjen hetimore ndaj Metës
01/10 19:36
Top Channel/ Kullë e re në Tiranë/ “Mbushet gropa e Hajdin Sejdisë”, shpallet projekti fitues
01/10 19:24
Top Channel/ Dita botërore e kafesë/ 1 tetori, dita ndërkombtares e pijes më të përdorur në botë
01/10 18:52
Top Channel/ Dita botërore e kafesë/ 1 tetori është shpallur dita ndërkombtares e pijes më të përdorur në botë
01/10 18:51
Top Channel/ Bie nga kati i katërt 13-vjeçarja në Sarandë, transportohet drejt Traumës në Tiranë
01/10 18:06
Top Channel/ Kreu i KOKSH vlerësohet në Olimpia, merr çmimin Laurel nga Komiteti Olimpik Europian
01/10 15:44
Top News-Kapet shtetasi rus në Shqipëri!/Ishte shpallur në kërkim nga Gjermania për trafik droge
01/10 15:38
Top Channel/ …por shirat nuk mjaftojne, sinoptikanët: Në tetor duhen edhe dy episode me rreshje
01/10 15:09
Top Channel/ Mbanin dhjetëra kilogramë kanabis në makinë dhe banesë, arrestohen katër persona
01/10 14:47
Top News-Një ditë në rrugën që ‘merr jetë’ njerëzish/Aksi Fushë Krujë-Lezhë, aty ku jetohet me frikë
01/10 13:38
Top News-6 orët e takimit me Hashim Thaçin në burg/Behgjet Pacolli në Hagë me një ‘ushtri’ shqiptare
01/10 13:36
Top Channel/ Sheshi “Skënderbej”. Debate për të vendosur edhe shtatore të Ismail Qemalit
01/10 12:37
Top Channel/ Durrës, arrestohet shtetasi rus i shumëkërkuar nga drejtësia gjermane për trafik droge
01/10 12:29
Top Channel/Lind “policia” e dritave, do fikin dritat në institucione. Rama: Masat shtyhen në nëntor
01/10 12:09
Top Channel/ Do shkëmbenin pakon me një kilogramë kokainë, arrestohen dy bashkëpunëtorët
01/10 11:45