Kontrollet radiologjike/ Mjekët: Jo të gjitha rastet janë për skaner
09/11/2019 13:01

Mjekët radiologe i kërkojnë mjekëve të familjeve por edhe specialistëve nëpër qendra shëndetësore të mos i bien shkurt duke i orientuar pacientët për ekzanimime radiologjike si skaner apo rezonancë magnetike kur diagnoza mund të përcaktohet edhe me një grafi apo ekografi. Në shërbimin e radiologjisë neurologjike bëhen rreth 500 rezonanca magnetike ne muaj dhe 300 ekzaminime me skaner nga të cilët një pjesë e mirë e tyre janë te panevojshme. Në ditën ndërkombëtare të radiologjisë mjekët theksojnë se pavarësisht përfitimeve edhe ekzaminimet e radiologjisë si grafi skaner, rezonance magnetike e te tjera si këto kanë efekte anësore tek pacienti për shkak të rrezatimit që përcjellin. Sipas shefit të shërbimit te radiologjisë neurologjie rrezatimi është një ndër shkaqet e zhvillimit të tumoreve në organizëm. Në komunitetin Europian kërkohet që çdo pacient të ketë kartën e rrezatimit gjë e cila duket të jetë shumë larg për vendin tonë.

Marshimi në Shkodër, kundër abuzimeve të fëmijëve dhe grave
09/06 02:55
Video/ Të shumtë në numër, në Durrës falja e Fitër Bajramit bëhet në sheshin pranë xhamisë
24/05 07:10
Durrës, besimtarët myslimanë falin namazin e Fitër Bajramit
24/05 07:02
Mesha e Pashkëve/ Imzot George Frendo: Nata ku drita fitoi mbi errësirën, Gëzuar Pashkët!
12/04 00:42
Kriza e librit dhe sygjerimet e karantinës
08/04 02:10
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
24/03 08:00
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
13/03 08:18
Vazhdojnë reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
04/03 07:48
Dita e verës/ Në Korçë ndizen zjarret dhe sfidohen temperaturat e ulëta
01/03 12:35
Pakësohen bimët medicinale/ Mblidhen pa kriter në Gjirokastër
01/03 12:20
Përreth botës me biçikletë/ Argjentinasi vjen në Vlorë. Udhëton drejt Katarit
27/02 12:32
Rikthehen vranësirat, njihuni me parashikimin e motit për sot
25/02 08:14
Vlora në panairin e turizmit/ Ftesë për pushuesit italianë të vijnë gjatë verës
23/02 03:35
“Shtëpia ime”/ Edhe 9 ditë për aplikimin e të prekurve nga tërmeti për programet e rindërtimit
21/02 04:37
Veliaj: Do hapim 38 palestra të reja për fëmijët dhe të rinjtë që duan të merren me sport
12/02 15:43
S’gjen fëmijë pa celular. Lundrojnë në botën e internetit më mirë se prindërit e tyre
11/02 12:11
Rikthehen reshjet dhe ulen temperaturat, ky është parashikimi i motit për sot
04/02 08:47
Të gdhendësh suvenirin tënd/ Në Gjirokastër turistët duan që të jenë si vendasit
02/02 14:03
Parashikimi i motit/ Ja çfarë pritet të ndodhë në fundjavë
31/01 07:36
Reshje shiu dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
30/01 08:10