“Kohë ndryshimesh”/ Libri i Eduard Dervishit, jo vetëm për futbollin
14/07/2020 15:51

“Kohë ndryshimesh” ky është titulli që i ka vendosur librit të tij Eduard Dervishi, ish-sekretari i përgjithshëm i Federatës Shqiptare të Futbollit në viteve ’90. Një libër historik i rrëfyer nga vetë autori si protagonist i ngjarjeve të mëdha që ndryshuan rrjedhën e jetës në vendin tonë në të gjitha fushat e jetës, përfshirë edhe atë sportivin. Profesor Përparim Kabo vlerësuesi i këtij materiali dhe autori i parathënies së librit, tregon më tepër rreth përmbajtjes dhe mesazhit që ka dhënë autori. Prej vitit të errët 1997, Eduard Dervishi jeton në Spanjë, ku punon pranë Federatës Spanjolle të Futbollit dhe nga atje ai ka vendosur të hedhë në letër kujtimet e tij duke dhënë shembullin e tij e njëkohësisht duke i vënë në dispozicion brezave të rinj, sportdashës dhe jo, një këndvështrim tjetër për atë c’ka kaloi futbolli dhe institucioni i futbollit në vitet e ndryshimeve të mëdha.

Qitja del nga izolimi/ Nisin garat e kontrollit, të parat gjatë pandemisë
09/08 20:09
Kitesurfing në Darëzezë/ Të apasionuarit e sporteve të ujit argëtojnë pushuesit
08/08 20:08
Top News – ‘The Mountain Race’/ Rusi Mityaev, 2 rekorde në 24 orë
08/08 13:04
Kukësi stërvitet në Tropojë/ Nënkampionët në pritje të shortit për Europa league
07/08 17:54
Vllaznia zgjedh drejtor kroat/ Matko Djarmati vjen nga skuadra e Rijekës në Kroaci
07/08 17:35
Teuta, fituese e kupës/ Presidenti i ekipit tregon për vështirësitë e sezonit
05/08 16:38
FSHF takim me presidentët/ Mblidhen 10 përfaqësuesit e Kategorisë Superiore
05/08 13:07
Fanella e Muçës shitet më shumë/ Si u rrit interesi i tifozëve pas shpalljes kampion të Tiranës
05/08 09:51
Trajneri i ri Kukësit/ Prezantohet Skënder Gega te verilindorët
03/08 13:09
Thyen kampionët e Tiranës në finale, Teuta fiton kupën
02/08 22:55
Emocione në ‘Air Albania’ , ‘Bardheblutë’ zyrtarisht kampion për të 25-ën herë
30/07 02:13
“Tirana Kampion”/ Kryeqyteti vishet bardheblu në prag të festimeve për Titullin
29/07 17:07
10 vajzat e shtangës/ Ekipi i Partizanit që e ka monopol kampionatin dhe kupën e Shqipërisë
27/07 20:20
Stadiumi i ri i Fierit/ Projekti nga arkitekti italian i “Air Albania Stadium”
24/07 20:10
Apolonia ngjitet në Superiore/ Mundi kastriotin dhe rikthehet pas 5 vitesh mungesë
23/07 19:58
Hetimet për Tirana-Bylis/ Dështon seanca e komisionit të etikës për shkak të mungesës së kuorumit
22/07 19:59
Hetimet për Tirana-Bylis/ Komisioni i etikës analizon fakte të reja
22/07 12:54
“Titulli u kthye aty ku e meriton”/ Kapiteni Muça tregon emocionet e trofeut të 25 të Tiranës
20/07 21:46
Tirana kampion, festë dhe incidente/ Ndalohen disa tifozë në mesnatë
20/07 13:31
Tirana me sytë në Shkodër/ Sot rradha e Kukësit, luan me Vllazninë,Teuta pret Partizanin
19/07 12:45