Hiqet taksa mbi kromin/ Mazhoranca rrëzon dekretin e presidentit Meta
02/02/2021 15:13

Pavarësisht qëndrimit të Presidentit dhe kundërshtimit të deputetëve të opozitës së re, Komisioni i Ekonomisë ka miratuar sërish ligjin për Taksat Kombëtare të kthyer për rishqyrtim, ku parashikohet heqja e taksës së rentës minerare për 3 vite rresht. Përfaqësuesit e Presidentit kanë kërkuar nga deputetët e komisionit që të marrin parasysh propozimin për përjashtimin vetëm për 1 vit, diçka që nuk ka marrë miratimin e tyre. Teksa hedhin poshtë argumentat e kreut të Shtetit që ky ligj është klientelist dhe favorizon një grup të ngushtë biznesesh, përfaqësuesit e qeverisë deklarojnë se ky përjashtim do të ndihmojë rimëkëmbjen e sektorit. Sipas draftit të Financave i cili u kthye pak ditë më parë nga Presidenti renta minerare do të zerohej deri në fund të 2023 për mineralet metalore që përpunohen dhe eksportohen jashtë, teksa më pas do të bëhej në masën 1/3 e normës së rentës. Por edhe pse deputetët e komisioneve të posaçme propozonin ngrirjen e saj vetëm për 2021, mazhoranca votoi në parlament variantin fillestar të saj.

Shpresë tek vaksinimi/ Tregu ka nevojë të qetësohet, vaksina i jep optimizëm konsumatorëve
09/04 19:47
Top News – FMN, dritë jeshile për Shqipërinë/ Pas goditjes nga pandemia, rritje ekonomike
07/04 12:11
Optimizmi i biznesit u rrit/ Të dhënat e Bankës së Shqipërisë për tremujorin e parë të vitit 2021
06/04 15:16
Ekspertët shpjegojnë se pse Shqipëria pati një rënie më të vogël ekonomike
03/04 19:44
Top News – Parashikimi i Bankës Botërore/ Situata buxhetore e Shqipërisë do përkeqësohet
31/03 21:21
Ekonomia u tkurr 3.3%/ INSTAT tregon recesion më të ulët se parashikuan institucionet ndërkombëtare
31/03 19:50
‘Suezi” ndikon dhe në Shqipëri/ Do ketë vonesa të mbërritjes së mallrave nga Kina
26/03 15:23
Ulen eksportet/ Trendi rënës në shkurt reflekton presionin e pandemisë
18/03 12:26
Analiza programit të PS për taksat/Ekspertët: Tatimi progresiv jo vetëm mbi pagat, por çdo të ardhur
17/03 19:40
Projektet e rindërtimit/ Rama inspekton punimet në Thumanë, Laç dhe në Krujë
15/03 15:30
Pandemia la 43.400 persona të papunë/ Në Shqipëri, 165 mijë persona janë regjistruar si të papunë
13/03 19:43
Rritet papunësia, shkon në 11.8%/ Rreth 43.400 të papunë nga pandemia
13/03 12:51
Top News – Fondi Monetar për Shqipërinë/ Dy kushtet që ndikojnë në rritjen ekonomike
10/03 20:14
Kreditë e këqija u rritën në janar/ Stoku i kredive me probleme shkon në 49 miliardë lekë
10/03 19:50
Ekonomia, një vit në pandemi/ Ekspertët mendojnë se ringritja nis në gjysmën e dytë të vitit 2021
09/03 19:52
Inflacioni nis të rritet/ Janë shtuar blerjet për ushqime dhe mobilim
08/03 15:29
Administrata, 193 milionë euro borxh/ Detyrimet ndaj biznesit, sigurimeve e vendimeve të gjykatave
05/03 19:41
Bashkitë shtojnë të ardhurat/ Efekti më i madh nga mbledhja e taksës për ndërtimet e reja
03/03 19:53
Të ardhurat, rënie edhe në janar/ 7.3 mln euro më pak se në 2020 kur pandemia s’kishte shpërthyer
01/03 19:47
Pandemia rriti kursimet/ Banka e Shqipërisë ka publikuar të dhënat për depozitat bankare
27/02 12:44