Fshati i dy shteteve/ Karaçeva: I takojmë Kosovës, jo Serbisë
11/01/2020 20:30

Që nga fundi i luftës në Kosovë, banorët e fshatit Karacevë të Kamenicës, kanë raportuar me dhjetëra herë për hyrjen e xhandarmërisë serbe në territorin e komunës. Policia e Kosovës, nga viti 2014, nuk mund të në fshat pa lejen e KFOR-it pasi Serbia pretendon se kjo pjesë nuk i takon Kosovës. Banorët e kundërshtojnë këtë dhe tregojnë një hartë të Serbisë, ku sipas tyre, vërtetohet se ky territor i takon Kosovës. Selver Lenjani, me hartën në dorë, tregon për Kosova Press: Lenjani: Serbia ka falsifikuar dokumentin valid “Kjo hartë tregon se rruga e fshatit Karaçevë, rruga e asfaltuar dhe rruga “By Pass”, që është e rrezikuar që sa 20 vjet me radhë, dhe sigurimi i kësaj harte që kemi siguruar ne banorët të brezit kufitar nga ngastrat kadastrale të Republikës së Serbisë të komunës së Bujanovcit, se nuk rrezikohet kjo rrugë. As rruga “By Pass”, e as rruga e asfaltuar. Por me ngastra kadastrale është territor i Serbisë, pa ngastra kadastrale, pa numra është territor i Kosovës. Këtu dihet që Serbia ka falsifikuar dokumentin valid që faktorit ndërkombëtar iu është servuar sepse është tokë e jona. Sipas Lenjanit Serbia po mundohet të përfitojë nga ky vend, që ka burime të shumta natyrore. Lenjani: E mashtrojnë vetën edhe faktorin ndërkombëtar “E mashtrojnë vetën edhe faktorin ndërkombëtar…ne po e dimë se Serbia ku dhe me cilat punon, se e dimë mirë se komplet kjo pjesë, është komplet me resurse natyrore. Është humza, janë pasuritë natyrore që donë t’i merr dhe t’i fut nën territorin e saj. Lus që kjo hartë të jetë valide Policia e Kosovës nuk shkel prej vitesh në këtë rrugë. Pavarësisht se KFOR thotë se nuk ka përgjegjësi në çështjet që lidhen me kufijtë, ai vazhdon të mbikëqyrë bijën kufitare me Serbinë në fshatin Karacevë. Lenjani: Le të merren me çështjen e Karaçevës “Lus të gjitha institucionet relevante, liderët e partive politike që të merren me çështjen e Karaçevës, sepse Karaçeva del me një zë për ta mbrojtur territorin e Kosovës e Karaçevës, për të mbrojtur trojet tona shekullore. Për të mbrojtur 11 mijë km2, dhe për t’i thënë faktorit ndërkombëtar urdhëro me kë kemi punë” Deri kur Kosova dhe Serbia të bien dakord se kujt i takojnë 600 metra rrugë, banorëve u rrezikohen pronat e tyre. Kosova nuk e ka bërë shënjimin e vijës kufitare me Serbinë ndërkohë që procesi ka qenë shumë i debatuar dhe i vështirë edhe me dy shtetet e tjera fqinje, Maqedoninë dhe malin e zi.

Top News – Zgjedhjet në Maqedoni/ Votojnë të sëmurët me Covid
13/07 12:19
Top News – Zgjedhjet në Maqedoni/ Votohet në mesin e pandemisë
12/07 14:51
Top News – Dialogu, Bruksel/ Video-konferencë, por jo takim fizik
12/07 10:56
Top News – Vuçiç për trazirat: S’kam frikë nga protestuesit
11/07 12:19
Top News – Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi: Bashkërendim me evropianët
11/07 11:30
Top News – Protesta në Serbi/ Sërish dhunë e gaz lotsjellës
09/07 12:08
Shkrihet ambasada në Athinë/ Akuza për korrupsion me pasaportat. Skandal konsullatën e Selanikut
08/07 20:20
Top News – Protesta e dhunshme/ Vuçiç: Na dobësoi para dialogut
08/07 18:54
Top News – Vëllezërit Bytyçi/ Vuçiç ”s’do” që ta zbardhë vrasjen
08/07 17:51
Top News – Maqedonia e Serbia/ Covid 19 vazhdon të marrë jetë
07/07 19:00
Top News – Hoti takon Macron/ Në prag të rifillimit të dialogut
07/07 18:54
Top News – Eksperti USA/ Kosovë, marrëveshja e vështirë
07/07 12:39
Top News – Maqedonia e veriut/ Qeveria: Valë tjetër në vjeshtë
06/07 20:23
Top News – Maqedonia, Covid/ Ulen infektimet në 24 orë
06/07 15:42
Top News – E lirë vetëm Kosova e Maqedonia/ Policia, lëvizjet në kufi
06/07 15:18
Top News – Shkëmbimi i territoreve/ Bolton: Ide e Thaçit dhe Vuçiç
05/07 15:44
Top News – Maqedoni e veriut/ Covid 19, shënohen 6 viktima
04/07 22:05
Top News – Maqedoni, Ahmeti: Në krye të vendit, një shqiptar!
04/07 15:25
Top News – Pandemia në Rajon/ Maqedonia nuk i mbyll kufijtë!
04/07 15:11
Top News – Vuçiq paralajmëron masa të reja kundër koronavirusit në Beograd
03/07 12:59