Ekspozitë brezash/ Familja Llukaçi sjell 130 punime në Durrës
08/09/2020 12:14

Një ekspozitë brezash ka sjellë, këtë shtator, tre artistë të familjes Llukaçi përpara artdashësve në Galerinë e Artit Pamor “Nikolet Vasia” të Durrësit. Mbi 130 punime në pikturë dhe skulpturë, të përmasave dhe teknikave të ndryshme, vijnë si pjesë e shpirtit artistik të familjes së skulptorit të mirënjohur durrsak Nelo Llukaçi, që vjen në ekspozitën e titulluar ”E thjeshtë” së bashku me të birin Romirin dhe mbesën Leopoldina. ”Kjo është një ekspozitë që me emocionon shumë dhe besoj që kështu do të vazhdojë edhe mbesa nëse do të ndjekë rrugën e pikturës. Ajo ka marrë nga ne dhe jeton me të bukurën, duke parë format e dëgjuar mbi artin.”, thotë ai. Ideimi dhe kurimi i ekspozitës u bë nga Romir Llukaçi, i cili që herët u mbrujt me dashurinë për artet figurative në studion e të atit dhe piktorëve të tjerë durrsakë dhe këtë po e transmetojnë natyrshëm te anëtarja më e vogël e familjes.

Çmimi për Zhuliana Jorganxhi/ Medalja “mirënjohje e qytetit” i jepet nga Bashkia e Tiranës
21/10 15:38
Festivali i këngës qytetare/ Elbasan, në dy netë do interpretojnë grupe nga 10 qytete
21/10 15:37
“Reja e drurit” në sheshin Skënderbej/ Instalacioni shëtitës i artistit gjerman Martin Steinert
21/10 15:35
“Tomka & shokët e tij” në SHBA/ Shfaqet në kanalin që transmeton filmat klasikë të viteve ‘80
20/10 19:51
Pikturohen fasadat në Durrës/ Piktori durrsak mesazhe me art në muret e pallateve
20/10 15:42
Një libër për Angjelina Aranitin/ Zenepe Luka sjell fakte për figurën e motrës së Donika Kastriotit
17/10 19:57
“Një javë në manastir”/ Mustafa Nano sjell kongresin me sytë e një anglezi
17/10 19:55
Këngët e luftës së Vlorës/ Përpunohen “besa-besë” dhe “shqiptarët po luftojnë”
17/10 12:38
Çmim mirënjohjeje për Helena Kadare/ Vlerësimi nga qendra kombëtare e librit dhe leximit
16/10 15:35
Migjeni dhe Agolli/ Përkujtohet dy figurat e rëndësishme të letërsisë shqiptare në ditën e lindjes
13/10 20:08
Restaurimi i dokumenteve të vjetra/ Arkiva qendrore i ofron shërbimin edhe qytetarëve
10/10 19:49
Nobeli i letërsisë/ Poezia e amerikanes Louise Glück dhe lidhja e saj me mitologjinë
09/10 20:07
“Vjershërim nga Kadare”/ Nisin në kala ditët poetike në Gjirokastër
09/10 15:46
Thesaret e Bibliotekës Kombëtare/ Nga Libri i vjetër i Papa Piu II te biblioteka private e Konicës
07/10 19:59
Dea Open Air/ Festivali ndërkombëtar i filmit do të mbahet edhe online
07/10 12:57
Një jetë me pikturën/ Skënder Kamberi ende vazhdon punën në moshën 82-vjeçare
06/10 12:29
Festivali i sazeve në Kolonjë/ Për tre ditë, interpretuan disa orkestra në mes të Ersekës
05/10 15:42
Shqipëria me “Poet Lauerat”/ I përzgjedhuri do mbajë mandatin për dy vite
05/10 15:41
Pas gjysmë shekulli skulptori po punon veprën e Bule Naipit dhe Persefoni Kokëdhimës
04/10 20:52
Festivali i teatrit/ Elbasan, në edicionin e 22 interpretoi trupa nga Turqia
04/10 20:50