Eksportet në rënie/ Gjatë muajit gusht rënia më e madhe
18/09/2020 19:41

Eksportet kanë vijuar përmirësimin edhe gjatë gushtit, por mbeten ende shumë larg niveleve të një viti më parë. Instituti i Statistikave raporton se muajin e kaluar eksportet arritën vlerën e 20 miliardë lekëve, me një tkurrje prej 3.4% kundrejt një viti më parë , teksa kundrejt korrikut rënia vlerësohet më e thellë prej 21.1%. Ndikimin më të madh në ecurinë pozitive të eksporteve e ka dhënë grupi i tekstileve dhe këpucëve, të njohura ndryshe si fasonët të cilët kanë parë një rritje të ndjeshme prej 5.2%. Përfaqësuesit e sektorit shpjegojnë se rritja ishte e pritshme dhe lidhet kryesisht me mbylljen e kontratave të planifikuara për sezonin vjeshtë-dimër 2020.

Projekt-buxheti 2021/ Preçi: Aspak realist dhe elektoral. Bushati: Buxhet i rimëkëmbjes
22/10 19:37
Ekonomia do tkurret me 8.4 përqind/ Banka Botërore: Rimëkëmbja do të jetë e ngadaltë
22/10 15:10
Top News – Ekonomia pas pandemisë/ Raporti i BB-Shqipëria rënie me 8.4 %
22/10 13:06
104 milionë euro/ Rriten me 17 milionë euro fondet për mbështetjen e bujqësisë dhe ushqimit
21/10 15:11
Projektet infrastrukturore/Rama:do punojmë për aeroportin e Sarandës.Transformojmë portin e Durrësit
21/10 13:02
Rritet buxheti për infrastrukturën/ Më shumë fonde sesa për shëndetësinë
21/10 12:59
Rritet buxheti për infrastrukturën/ Më shumë fonde sesa për shëndetësinë
21/10 12:18
Top News – Buxheti i vitit 2021/ Miratohet, ja ku do shkojnë paratë
21/10 12:11
Ulje taksash në 2021/ Në buxhet, ulet taksa për biznesin e vogël dhe për naftën e bujqësisë
20/10 19:35
Buxheti i vitit 2021 për rimëkëmbjen/ Rritja ekonomike 5.5%. Rritje të pagave, lehtësim të taksave
20/10 15:17
Eksportet po përmirësohen/ Shkojnë në 25 miliardë lekë gjatë muajit shtator
19/10 15:09
Top News – Ekonomia e Kinës vazhdon rimëkëmbjen nga pandemia
19/10 12:11
Prej 1 janarit 2021 do të lëshojnë vetëm faturë elektronike si dokumentacion të vlefshëm
18/10 19:56
Të ardhurat, 290 milionë euro më pak/ Rënie në mbledhjen e disa taksave për shkak të pandemisë
16/10 15:09
Sistemi tatimor duhet thjeshtuar/ Ekspertët: Shtresa e mesme po taksohet shumë
14/10 12:14
Inflacioni 1.5%, ra konsumi/ Parashikimet flasin se edhe në 2021 konsumi do jetë i ulët
12/10 15:29
Patatja e Stëblevës/ Fermerët marrin punëtorë nga fshatrat ngjitur për mbledhjen e prodhimit
11/10 12:24
Top News – Ekonomia, goditja e Covid/ Me rritje vetëm bujqësia e pronat
11/10 11:18
Biznesi më kërkesa të reja/ Kërkojnë një paketë të tretë mbështetëse
09/10 15:28
Biznesi i vogël, hiqen dy taksa/ Shkodër, përfitojnë 2400 tregtarë dhe biznese të vogla
09/10 15:23