Ekonomia do tkurret me -6.4%/ Parashikimi i institutit vjenez për Shqipërinë
20/11/2020 15:16

Instituti i Vjenës ka zhvlerësuar më tej projeksionet për ekonominë shqiptare këtë vit. Sipas raportit të fundit, ekonomia e vendit pritet të tkurret me -6.4% gjatë 2020-ës, nga -5% që ishte parashikuar në fillim të majit, teksa jep sinjale pozitive për vitin e ardhshëm . Ndërsa vlerëson se rimëkëmbja do të jetë e ngadaltë për shkak të krizës që ka shkaktuar pandemia, Instituti i Vjenës pret që ekonomia shqiptare të rritet me 4.6% në 2021, parashikim i ngritur mbi një skenar që nuk përfshin një mbyllje të dytë totale. Teksa pandemia vijon të shkaktojë presion mbi financat publike, ekspertët e Vjenës vlerësojnë se menaxhimi i borxhit publik në këto kushte do të bëhet i vështirë për ta mbajtur në nivele të qëndrueshme . Sa i takon vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, Instituti i Vjenës vlerëson se recesionin më të thellë do ta përjetojë Mali i Zi, ekonomia e të cilit pritet të bjerë me 9% këtë vit për shkak të varësisë së lartë që ka nga turizmi. Pikërisht goditja që ka marrë industria turistike ka vënë në vështirësi të mëdha edhe ekonominë shqiptare, e cila renditet e dyta në rajon për rënien më të thellë ekonomike ndjekur nga Maqedonia, teksa pritet që rëna të jetë më e moderuar për Kosovën, Bosnje Hercegovinën dhe Serbinë, ekonomia e të cilës pritet të tkurret me vetëm 2% këtë vit. Në kushte të tilla, kur shumë prej shteteve në botë po i rikthehen masave kufizuese për shkak të parandalimit të përhapjes së pandemisë Covid-19, ekspertët e Vjenës apelojnë qeveritë e vendeve të rajonit që të vijojnë mbështetjen ndaj individëve dhe bizneseve më të prekur nga kriza.

Top News – ‘Garancia sovrane’, shtyhet afati/ Edhe 6 muaj për bizneset që të marrin kredi
23/01 00:39
Zgjatet “garancia sovrane”/ Edhe 6 muaj më shumë që biznesi të marrë kredi në banka
22/01 15:19
Pasiguri për kreditë/ Bankat tregtare shtrëngojnë kushtet
21/01 12:34
Pandemia nuk preku bujqësinë/ Në 2020 vijoi me rritje eksporti i prodhimeve shqiptare
21/01 12:30
Pandemia/ 4800 biznese janë çregjistruar. Ministria: u regjistruan 203 biznese më shumë se në 2019
20/01 12:48
Paga e re për mjekët dhe mësuesit/ Në muajin shkurt do të marrin rritjen edhe infermierët
19/01 15:11
Rama: Biznesi, gjithçka online/ Të ardhurat parashikohet të rriten me 31% deri në fund të mandatit
19/01 15:10
Ekonomia në fokus/ Rama dhe Denaj, konferencë për administrimin fiskal
19/01 12:45
Covid “fshiu” 219 mln euro eksporte/ Më i goditur është fasoneria. Eksportoi 130 milionë euro më pak
18/01 19:54
“Rimbursoni humbjen nga renta”/ Bashkisë Bluqizë i pakësohet buxheti nga heqja e taksës së kromit
18/01 15:17
Si u hoq taksa e kromit/ U kërkua favor për një vit. Deputetët votuan për tre vite pa taksë
14/01 15:43
Top News – Kush ka marrë kredi në bankë/ Vonesat në pagesa, banka shtyn afatin
13/01 18:55
Inflacioni ra në 1.1 përqind/ Ekonomia në stanjacion, ka rënie të ndjeshme të konsumit
12/01 15:25
Top News – Pandemia goditi biznesin e vogël/ 6600 subjekte kaluan në status pasiv
11/01 13:07
Taksa 23%, me probleme/ Ekspertët tregojnë dobësitë. Ministrja e financave: Do e rishohim
07/01 19:37
Ministrja e financave: Presidenti gaboi/ “Nuk morëm kredi të re, u bë vetëm një ndryshim objekti”
06/01 15:24
Debati për huan e rrugës Vlorë-Orikum, Denaj i përgjigjet Metës: Interpreton në mënyrë të gabuar!
06/01 12:05
Taksa 23% duhet të ndryshojë/ Nuk e ka asnjë vend i Ballkanit
03/01 21:07
Nis paga minimale 30 mijë lekë/ Përfitojnë mbi 251 mijë individë
03/01 19:55
Zerimi i taksave/ Bizneset e vogla nuk do të paguajnë as tatim fitim dhe as TVSH
02/01 15:07