‘E vetmja alternativë e Shqipërisë është BE’, Rama: Maqedonia theu tabutë me Greqinë!
16/09/2020 09:51

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit ‘Ballkani Perëndimor përtej 2020-s’ të organizuar nga “THE ECONOMIST” në Athinë është shprehur se e vetmja rrugë për të zgjidhur mosmarrëveshjet mes vendeve të Ballkanit është dialogu. Rama më tej ka shtuar se Shqipëria ka vetëm alternativën për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian, pasi sipas tij kjo është një ëndërr e etërve tanë dhe një kërkesë e fëmijëve e të brezit të ri. Më tej Rama ka marrë si shembull marrëveshjen Kosovë Serbi duke thënë se ishte tashmë vendet janë në gjendje që të ulen në dialog për të zgjidhur çdo mosmarrëveshje. Po kështu Rama ka përgëzuar edhe homologun e tij maqedonas Zoran Zaev duke thënë se ai theu tabutë, me shqiptarët duke u mundësuar zhvillimin si dhe me Greqinë për mosmarrëveshjen e emrit.

Flamur Noka ikën nga Kukësi, Të shtunën votimi për të zgjedhur kandidatët e PD në qark
24/09 15:30
Hajdari: Rama gënjeu për listat/ Debat në kuvend, opozita e re kërcënon me bojkot
24/09 15:20
PD nis zgjedhjen e kandidatëve/ Votimi i parë në Kukës. Flamur Noka ikën nga qyteti i tij
24/09 13:01
Në Kuvend dekretet e Metës/ Presidenti ktheu ligjet për pronat dhe rajonet
24/09 12:59
Top News – ‘Mashtrimi më i madh’/ Hajdari akuza Ps për listat e hapura
24/09 12:25
Top News – Spiropali për Hajdarin/ Përgjegjësi për familjen biologjike
24/09 12:24
Hajdari akuza Ramës për Listat e Hapura: Mashtrim i madh…
24/09 11:56
Top News – Pandemia në Shqipëri/ Basha flet për mjekët dhe testimet
23/09 20:04
Zbulohen skenarët e opozitës për listat, aleatët: Të mos humbim kohë
23/09 19:51
Basha takon mjekët/ “Situata në prag të katastrofës. 6 muaj nga pandemia, deri tani dështim”
23/09 19:33
Top News – Konferenca e kryetarëve/ Kodi Zgjedhor, me 1 tetor në Kuvend
23/09 12:38
Listat e hapura në dilemë/ Do mblidhet Këshilli Politik për propozimet e Reformës në drejtësi
22/09 12:55
Listat e hapura, paralajmërimi i PS-së: PD-LSI të sjellë propozimin, ndryshe do veprojmë të vetëm
21/09 15:53
Top News – Veliaj lëviz 20 drejtues/ Tiranë, socialistët ndezin motorët
21/09 15:05
Top News – Listat e deputetëve/ Balla-modeli ynë, nuk është shpikje!
21/09 13:54
PS mbledh grupin parlamentar/ Diskutimi për Reformën Zgjedhore
21/09 12:52
Top News – Propozimet për listat/ Gjiknuri i përgjigjet Hajdarit
21/09 12:05
Top News – ‘Koha nuk pret më’/ Meta përkujton vizitën e Papës
21/09 11:44
Top News – ‘Kushtetuesja’ brenda ‘20/ Kërkesa e ambasadores Yuri Kim
18/09 16:47
Dështon mbledhja e këshillit politik mes socialistëve dhe opozitës, rikthyer edhe tonet e ashpra
18/09 15:25