Durrës, u dëmtuan shtëpitë nga tërmeti/ Emigrantët kërkojnë kompensim: Të na rivlerësohen
06/08/2020 15:16

Nëntë muaj pas tërmetit të 26 nëntorit, procesi i rindërtimit në Durrës po përballet me vështirësi dhe reagimin qytetar për mungesën e transparencës dhe vlerësimin e gabuar të dëmeve në pallatet e tyre të banimit. Banorë të pallateve të ndryshme të njësisë administrative nr.2 në qytetin bregdetar janë mbledhur para Bashkisë Durrës për të ngritur zërin dhe kërkuar rihapjen e aplikimeve, mes tyre dhe emigrantë të sapo kthyer në atdhe, si dhe rivlerësimin e dëmeve për banesat e tyre. “Kërkojmë të drejtat tona për tërmetin. Jemi emigrantë dhe nuk kemi pas mundësi të aplikojmë për tërmetin për shkak të pandemisë. Kërkojmë të hapet tani në gusht për të aplikuar. Pallati ynë është në lagjen 8 dhe janë rreth 50 emigrantë si puna jonë që presin të aplikojnë. Kemi bërë një peticion për bashkinë e Durrësit dhe Ministrinë e Rindërtimit për të rihapur aplikimin.”

Agravon situata në Fier/ 31 vjeçari qëllon në ajër, në vendngjarje mbërrijnë edhe forcat Renea
20/09 01:36
Fier/ 31-vjeçari kërcënon se do të vrasë veten, vjen njoftimi i policisë
20/09 01:35
Durrës/ 33 vjeçari vritet për një fjalë goje, ngjarja e dytë brenda dy ditëve në qytetin bregdetar për motive banale
20/09 01:17
Suedezi që zbuloi Shqipërinë/ Udhëtimi në gjithë europën me mjetin me pedale dhe panel diellor
19/09 19:55
Ëndërra amerikane/ Lotaria për 55 mijë persona në gjithë botën nis me 2 tetor
19/09 19:53
Vera dhe covid, po shton ankthin/ Psikiatrit: Shkak edhe faktorët social-ekonomikë
19/09 19:39
Top News – Siri, gratë dhe fëmijët/ Rikthimi në atdhe, një dështim!
19/09 19:35
Top News – Pas një sherri të çastit/ Vritet në Durrës një 34 vjeçar
19/09 18:13
Top News – Zgjedhjet e 25 prillit/ Rama, apel i fortë për opozitën
19/09 17:56
Top News – 24 orë, shifrat e covid/ 153 raste të reja dhe 5 humbje jete
19/09 17:54
Rama: Presidenti ka një raport personal me hënën, listat do të jenë të hapura
19/09 17:48
“Marubi” hapet për vizitorët/ Fototeka e vizitueshme për herë të parë nga nisja e pandemisë
19/09 15:51
Vrasja e fëmijëve në Kosovë/ Sonte në emisionin Gjurmë Shqiptare, ngjarjet e frikshme të 1998-1999
19/09 15:49
“S’jemi terroristë, dua të shkoj në shkollë”/ Afganët po vijnë nga Greqia, ecën 8 ditë në këmbë
19/09 15:46
Top News – Arrestohet Fjolla Morina/ Kapet me armë në pikën kufitare
19/09 15:43
Abuzimi nga roja i shkollës/ Prokuroria përfundon hetimin për ngjarjen e abuzimit të 14-vjeçares
19/09 15:40
Një burrë me dy gra e shtatë fëmijë/ Iliazi, Anifeja dhe Manushaqja: Jetojmë të lumtur së bashku
19/09 15:38
Grabiten 54 hektarë tokë në bregdet/ Dhërmi, prokuroria e gjykata i jep të drejtë të dënuarve
19/09 15:33
Shqipëria më pak vetëvrasje/ Psikologët: Ja arsyet se përse kemi më pak raste në Europë
19/09 15:30
Pastërmetet po zgjasin një vit/ Dje u ndje në Tiranë lëkundje me forcë 4 ballë
19/09 15:28