Debati i pasaportave diplomatike/ MEPJ: Lojtarët e kombëtares dhe delegacioni t’i dorëzojnë
01/04/2021 20:01

Viti 2016 ishte i mrekullisë për futbollin shqiptar e sidomos për kombëtaren shqiptare. Ishte viti kur përfaqësuesja shqiptare bëri historinë teksa për herë të parë u kualifikua në fazën finale të një Evropiani sic ishte Euro 2016 në Francë. Një sukses që ngriti peshë të gjithë shqiptarët tifozë apo jo e sidomos qeverinë e vendit. Autoritetet më të larta nuk i kursyen nderimet për Kuqezinjt dhe iu akordoi atyre edhe pasaporave diplomatikë si 'ambasadorë të mirë' të Shqipërisë. Por tani Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme komunikoi që këtyre futbollistëve t'u hiqet pasaporta diplomatike. Ditën e mërkurë ministria për Evropën dhe punët e Jashtme dërgoi një shkresë në zyrat e Federatrës Shqiptare të Futbollit ku bëri të ditur shfuqizimin e vendimit për dhënien e pasaportave diplomatike për delegacionin kuqezi të datës 23 qershor 2016, që është menjëherë për Evropianit të Francës. Ky institucion thekson se sipas VKM të ndryshuar në 12 qershor të 2019, këto subjekte nuk cilësohen më si kategori që kanë të drejtë të përfitimit të pasportave diplomatike. Ministria e Jashtme thekson gjithashtu se subjektet që janë të pajisur me këto pasaporta mund t'i përdorin deri në 30 qershor të 2021

Top Channel/ Në “Ditën e kërcimeve” atleti shkodran përmirëson rekordin e mëparshëm
09/05 20:06
Top Channel/ Skënderbeu pret Partizanin/ Korçarët shpresojnë që të qëndrojnë në kategorinë superiore
07/05 15:30
Top Channel/ “Partizani i barabartë me ne”, trajneri i Skënderbeut: Do të qëndrojnë në Superiore
05/05 15:32
Top Channel/ Partizani merr kreu, ndalet në barazim Vllaznia-Teuta, Laçi mund Kukësin
04/05 02:31
Top News – Vllaznia pret Teutën/ Për Brdaric, sfida, hap në rrugën drejt titullit
03/05 11:47
Top Channel/ Sezoni tjetër me tifozë në stadium! Shulku Vllazninë si skuadrën më të bukur
01/05 16:09
Top Channel/ Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë në basketboll për meshkuj
30/04 11:02
Top Channel/ Reja kërkon një mesfushor, ka disa kandidatë nga Kosova dhe Maqedonia
21/04 20:25
Top Channel/ Fitojnë Vllaznia dhe Laçi, kthejnë renditjen e klasifikimit si më parë
19/04 12:39
Top News – Kampionati i futbollit amator/ Përfunndon edicioni i tetë, ndahen çmimet
18/04 20:44
Top Channel/ KOKSH, në krye Fidel Ylli/ Zgjidhet presidenti i ri i komitetit olimpik shqiptar
17/04 20:08
Top Channel/ Partizani merr kreun/ Mund Kastriotin 3-1. Kukësi – Tirana 2-2
17/04 20:06
Top Channel/ Java e 28-të e Superligës: Tirana pret Kukësin dhe Partizani, Kastriotin
16/04 15:36
Top Channel/ Skënderbeu-Vllaznia në finale/ Dy skuadrat që do të përballen për Kupën e Shqipërisë
14/04 20:05
Teuta merr kreun e superiores/ Vllaznia ndalet në Laç, Kukësi fitore pas 2 muajsh
10/04 19:57
Braziliani i kombëtares/ 15 vjeçari i rritur në Shqipëri, premton shumë për ekipin kuq e zi
10/04 19:55
Vllaznia-Laçi, supersfida e javës/ Superiorja rikthehet me ndeshjet më të rëndësishme
09/04 15:44
Medalje bronxi në europian/ Evangjeli Veli, e vetmja garuese nga Shqipëria
05/04 19:59
Tirana ‘Manita’ Apolonisë/ Skënderbeu befason Kukësin, e mposht 1-0
04/04 20:17
Teuta merr kreun/ Mund Laçin 1-0. Vllaznia-Partizani ndalen në 0-0
03/04 19:57