19 vjet që bënë historinë/ Në 20 dhjetor 2001 TCH nisi për herë të parë transmetimet
20/12/2020 12:19

19 vjet më parë, pas një pritshmërie 6 mujore, qytetarët shqiptarë ndoqën edicionin e parë të lajmeve në Top Channel. Lajmi i parë i edicionit të datës 20 dhjetor 2001 ishte denoncimi i një marrëveshjeje qeveritare që lejonte marrjen e rërës nga Gjiri i Gjipesë në bregdetin e Jonit, për ta dërguar në ishullin e Korfuzit. Kjo ishte ideologjia që udhëhoqi në këto 19 vjet Top Channel. I pavarur, i drejtë, i lirë dhe në mbrojtje të interesave të vendit dhe njerëzve të thjeshtë. 19 vjet më parë, media elektronike ishte po ashtu siç ishte edhe vetë Shqipëria. E varfër në teknologji, e varfër në mendim dhe ide, jo profesionale dhe tërësisht informale. Por vendimi dhe idetë e një njeriu do ta ndryshonin këtë mjedis dhe do ta revolucionarizonin televizionin, duke e shndërruar në një gjenerator të zhvillimit dhe pararojë të shoqërisë. Ishin vetëm 20 njerëz, kryesisht të rinj, ata që dëgjuan për herë të parë Dritan Hoxhën të fliste për një televizion të madh, në një ngrehinë ku nuk kishte asnjë pajisje e asnjë zyrë. Para se të instaloheshin aparaturat, të ndërtoheshin studiot dhe merrnin udhë programet që do të gozhdonin para ekranit miliona shqiptare anë e mbanë botës, Top Channel ishte ndërtuar në mendjen e Tanit, ashtu siç është sot. Top Channel nuk ishte thjeshtë një televizion. Ai krijoi modele që u ndoqën nga mediat e tjera për t’i rezistuar konkurencës. U krijua standardi teknologjik, duke sjellë në Shqipëri fjalën e fundit të prodhimit elektronik, u krijua standardi profesional, etik dhe moral në media. Këtu u thyen klishetë dhe u shtruan udhë të reja, përmes të cilave do të ecte në këto 19 vjet media televizive në tërësi, duke u bërë sot pararoja e zhvillimit të vendit. Edicioni I lajmeve, u pasua shumë shpejt nga programe të reja që u shndërruan në institucione. Fiks Fare, Portokalli, Programet e posaçme muzikore u bënë trampolinat e talenteve të reja deri te Top Fest, festivali më i madh i muzikës moderne shqiptare. Në një vend ku ende nuk kishin të gjithë televizor në shtëpi, Dritan Hoxha bëri hapin e madh të investimit, solli teknologjinë dixhitale, e cila sapo kishte prekur edhe Europën e zhvilluar. Një aventurë ekonomike për gjithëkënd. Por guximi është virtyt i njerëzve të suksesshëm dhe suksesi nuk vonoi. Parada e arritjeve është edhe më e gjatë. Pa asnjë dyshim, pa Top Channel dhe mendjen e Tanit, media e madje edhe vetë shoqëria në Shqipëri, nuk do të ishte kjo që është. Tani, jo vetëm ecte më shpejt se koha, por ai mendonte dhe punonte më shpejt se koha.

Top News-Kurti e Vuçiç përballë Borrell e Escobar. S’ka shtrëngim duarsh në Bruksel, takimet vijojnë
18/08 13:19
Top Channel/ Vrasje në Sarandë/ Arrestohen dy vëllezërit nga Laçi, vranë për një vend parkim
18/08 13:17
Top Channel/ Festlibri në Durrës, festivali veror nisi mbrëmë dhe vazhdon deri në datë 21
18/08 13:13
Top News – Nga vrasja, në vrasje…konflikti 3 vjeçar!/Çfarë ndodhi në 4 gushtin e 2019 dhe pasojat
18/08 13:13
Top News – Kurti e Vuçiç, tre herë në Bruksel / Tym i bardhë apo i zi? Presidenti serb, skeptik
18/08 13:05
Top News – Makina e bërë shoshë nga plumbat, atentati i mirëorganizuar nga autorët
18/08 12:47
Top Channel/ Pamjet kur “Benzi” i qëlluar me breshëri automatiku nxirret nga kanali
18/08 12:45
Top Channel/ E bërë shoshë nga plumbat, pamjet e mjetit ku qëllua Halim Xhezo dhe Shpati Lena
18/08 12:40
Top Channel/ Atentat me 2 të vdekur në Vlorë, u qëlluan në rrugën drejt Fierit
18/08 12:30
Top Channel/ Tensionet Kosovë-Serbi, nis takimi trepalësh Borrell, Kurti dhe Vuçiç
18/08 12:23
Top News- Atentat mafioz, 2 të vrarë me 60 plumba/ Vlorë, emrat e viktimave, autorët dogjën makinën
18/08 12:18
Top News- Atentat mafioz me dy të vrarë në Vlorë/ Krimi ka ndodhur për prishje të pazareve të drogës
18/08 12:13
Top News – Më shumë taksa, por pak investime!/Rriten të ardhurat, një prej shkaqeve çmimet e larta
18/08 11:57
Top News-Viktimat e krimit për një vendparkim!/Ja rastet e regjistruara në 2022, policia ‘dorëzohet’
18/08 11:46
Top Channel/ Vendi ku u dogj makina “BMW” në Frakull, brenda saj 3 automatikët që përdorën autorët
18/08 11:31
Top News – 60 plumba mbi dy viktimat, në makinën e djegur nga autorët u gjetën 3 kallashnikovë
18/08 11:09
Top News – Nafta në bursa bie në nivelin e paraluftës/Bordi bën të kundërtën, rrit sërish çmimin
18/08 11:07
Top News – Atentat në Vlorë, dy viktima dhe një i plagosur rëndë
18/08 11:03
Top News- Makina e autorëve të krimit gjendet e djegur në Fier
18/08 11:02
Top Channel/ Atentati në Vlorë, trupat e viktimave ende në mjetin e e bërë shoshë nga plumbat
18/08 10:45