Vendimi që shfajësoi Bashën/ Gjykata rrëzoi akuzën ndaj kreut të PD për fondet e lobimit
17/01/2020 19:39

Është zbardhur vendimi i gjykatës së Tiranës, e cila pushoi procesin ndaj kreu të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Arben Ristani dhe financierit Ilir Dervishi, të akuzuar për falsifikim formularësh për çështjen e lobimit në SHBA. Në 41 faqe vendim thuhet se nuk ekziston fakti penal. Sipas hetimit ka rezultuar se PD-ja s’ka pasur kontratë lobimi me kompaninë “Biniada Trade”. Nisur nga ç’deklaron gjykata, kontrata e Nick Muzin me “BiniadaTrade” s’ka lidhje me ndonjë parti. “Nuk ka asnjë aktmarrëveshje mes Muzin dhe Partisë Demokratike. Nuk ka prova që Muzin ka marrë 500 mijë dollarë nga PD dhe 150 mijë dollarë nga Biniada Trade.” Në vendim thuhet se mes Muzin dhe PD nuk ka kontratë edhe as akt marrëveshje shoqëruese ndaj për këtë arsye, gjykata vlerëson se fakti penal nuk ka ekzistuar asnjëherë ndaj edhe ka vendosur pushim e çështjes. Pikërisht vënia në dispozicion e kontratave nga ana e Muzin dhe marrja e dëshmisë së tij nga ana e prokurorisë shqiptare, ka qenë dhe përplasja e prokurorëve për të zgjatur hetimet dhe për të mos u çuar çështja në gjykatë pa këto prova. Por dy nga prokurorët e çështjes firmosën për ta çuar në gjykatë këtë çështje, ndërsa një i tretë nuk pranoi të firmoste. Tashmë, çështja pritet të kalojë në Gjykatën e Apelit, ku prokuroria ka deklaruar se do e apelojë pushimin e saj. Vetë lobisti Muzin kishte kërkuar garanci nga drejtësia shqiptare që të jepte dëshminë e tij dhe provat mbi këtë çështje, por që prokurorët nxituan për ta çuar çështjen në gjykatë.

Rama po largohej, banorët e ndalin. “Po të hedhin hi syve kryeministër, po i mbushin pallatet me shkumë”. Kryeministri: Me çfarë ta mbushi?
21/02 20:41
1 vit nga djegia e mandateve/ Nga protestat te ulja në tryezë me PS për reformën zgjedhore
21/02 20:06
A do e mbështesë Metën në 2 mars? Basha thotë se do të flasë të shtunën. PD, konferencë për shëndetësinë
21/02 19:53
Studenti i ndërpret fjalën, Rama: Djalin duhet ta shoqëroni për të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor
20/02 20:51
Meta: Kërkojnë t’i marrin kompetencat Presidentit
20/02 19:48
Ambasadori Soreca për Top Channel: 1.15 miliardë Euro, transparencë, qartësi dhe llogaridhënie
20/02 15:10
PD: Anuloni vettingun për zgjedhjet/ Përplasja me PS. Kërkohet gjykatë e re për zgjedhjet
20/02 15:07
20 shkurti/ Forumi rinor i PD proteston sot para kryeministrisë
20/02 13:01
Reforma Zgjedhore/ Opozita propozon moratorium 4 vjeçar nga vetingu për gjyqtarët e zgjedhjeve
20/02 12:59
Si u grabit Kompleksi Partizani. Taulant Balla, denoncoi prej vitit 2012 familjarët e Berishës
19/02 21:02
Meta: Protestë më 2 Mars/ Presidenti: Kundër grushtit të shtetit të qeverisë Rama
19/02 15:20
Spartak Braho, kundër Ilir Metës: Edi Rama po bën grusht shteti? Grushtet i bën opozita
19/02 15:06
Presidenti: Grushtin e shtetit e shpartalloj me dekrete/ Kryetari i PD: Rotacioni i pashmangshëm
18/02 19:45
1.15 miliardë euro për Shqipërinë! Komisioneri i BE-së: Korrupsioni s’do të tolerohet
18/02 11:10
Presidenti me tone të ashpra ndaj qeverisë: I shkarkoj unë dhe populli më parë se të më shkarkojnë
18/02 02:09
Donacionet për rindërtimin pas tërmetit, Shqipëria merr 1.15 miliardë euro
18/02 02:08
Meta flet për “grusht shteti”/ Akuzon mazhorancën për veprime arbitrare
17/02 15:51
Konferenca e jashtëzakonshme, Meta: Sot dua të njoftoj për veprimtarinë e re kriminale të Dvoranit
17/02 13:03
Basha: Do i drejtohemi popullit/ Reagimi pas refuzimit të kërkesës për “qeveri kujdestare”
14/02 15:26
Pas takimit me delegacionin e Venecias, Basha: Vendi është në një kolaps total!
14/02 09:50