Vendimi që shfajësoi Bashën/ Gjykata rrëzoi akuzën ndaj kreut të PD për fondet e lobimit
17/01/2020 19:39

Është zbardhur vendimi i gjykatës së Tiranës, e cila pushoi procesin ndaj kreu të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD-së, Arben Ristani dhe financierit Ilir Dervishi, të akuzuar për falsifikim formularësh për çështjen e lobimit në SHBA. Në 41 faqe vendim thuhet se nuk ekziston fakti penal. Sipas hetimit ka rezultuar se PD-ja s’ka pasur kontratë lobimi me kompaninë “Biniada Trade”. Nisur nga ç’deklaron gjykata, kontrata e Nick Muzin me “BiniadaTrade” s’ka lidhje me ndonjë parti. “Nuk ka asnjë aktmarrëveshje mes Muzin dhe Partisë Demokratike. Nuk ka prova që Muzin ka marrë 500 mijë dollarë nga PD dhe 150 mijë dollarë nga Biniada Trade.” Në vendim thuhet se mes Muzin dhe PD nuk ka kontratë edhe as akt marrëveshje shoqëruese ndaj për këtë arsye, gjykata vlerëson se fakti penal nuk ka ekzistuar asnjëherë ndaj edhe ka vendosur pushim e çështjes. Pikërisht vënia në dispozicion e kontratave nga ana e Muzin dhe marrja e dëshmisë së tij nga ana e prokurorisë shqiptare, ka qenë dhe përplasja e prokurorëve për të zgjatur hetimet dhe për të mos u çuar çështja në gjykatë pa këto prova. Por dy nga prokurorët e çështjes firmosën për ta çuar në gjykatë këtë çështje, ndërsa një i tretë nuk pranoi të firmoste. Tashmë, çështja pritet të kalojë në Gjykatën e Apelit, ku prokuroria ka deklaruar se do e apelojë pushimin e saj. Vetë lobisti Muzin kishte kërkuar garanci nga drejtësia shqiptare që të jepte dëshminë e tij dhe provat mbi këtë çështje, por që prokurorët nxituan për ta çuar çështjen në gjykatë.

Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet
05/07 13:47
Top News – PD pyetje ministres/ A është siguruar rezervë tamponesh
05/07 13:27
Top News – Hoti-bisedimet me Serbinë/ Mund t’i vazhdoj edhe pa Thaçin
03/07 15:30
Opozita e re, kusht vetëm listat/ Murrizi: Të gatshëm të heqim dorë nga pragu dhe koalicionet
03/07 15:24
Top News – Basha në Velipojë/ ‘Turistët nga Kosova i pengon Rama’
03/07 15:22
HEC në Shqipëri, pikë doganore në Durrës/ Hoti: Me Ramën u dakordësuam për 3 projekte ambicioze
03/07 15:22
“Vuçiç të shkojë dhe në Hënë…”/ Rama: Ta harrojë se negocion me Perëndimin pa shqiptarët
03/07 13:44
Top News – Kosova, moslëvizja e lire/ Rama-turp për BE që e mban peng
03/07 13:12
Segmenti Milot-Fier/ Basha: Nuk njohim koncesionet me PPP
02/07 16:25
Gjiknuri dorëzoi në Kuvend draftin e Zgjedhores, Murrizi: Nga opozita nuk do merrni asnjë votë…
02/07 16:24
“Ndaje mendjen me kë je”/ Zgjedhorja, Rama i përgjigjet Hajdarit: Na kanë akuzuar se…
02/07 16:09
“Listat” përplasje në Kuvend/ Rama s’i quan të nevojshme. Reagon opozita e re
02/07 16:02
Top News – KLSH me kryetar të ri/ Kuvendi voton dekretin e Metës
02/07 15:39
Top News – Tensione në kuvend/ Opozita e re braktis sallën
02/07 15:14
Top News – Rama i përgjigjet Murrizit/ ‘Nuk kërkojmë rrugën e diversionit’
02/07 14:19
Top News – Rama i përgjigjet PD/ ‘S’keni tager për urdhëra kuvendit’
02/07 14:19
Top News – Ironia e Ramës/ ‘Jeni pakicë e ndarë në dy pakica’
02/07 14:18
Top News – Hajdari thirrje Ramës/ ‘Trego se nuk i do listat e hapura’
02/07 14:09
Top News – Rruga Milot-Fier/ Gara, PD fituesi është përcaktuar
01/07 20:10
Kodi zgjedhor/ Pakti mes PS-PD e LSI dorëzohet pasi i mbaroi afati komisionit të reformës
01/07 15:43