Toponimet serbe në Kosovë / Emrat e qyteteve dhe fshatrave që duhen zëvendësuar
09/07/2019 12:24

Emërimi i një rruge “Kosovo i Metohiju” në komunën me shumicë serbe të Graçanicës, bëri bujë në Kosovë, duke u kërkuar gjykimi i personave përgjegjës. Por, shumë qytete, qyteza e fshatra të udhëhequra nga vetë shqiptarët vazhdojnë të mbajnë toponime serbe, madje disa prej tyre që lidhen edhe me historinë sllave. Por që nga viti 2002, nuk është marrë as një iniciativë e vetme, për ta bërë shqipërimin e tyre.

Programi i qeverisë “Hoti”/ S’hiqet reciprociteti me Serbinë: Jemi për dialog, jo ndryshim kufijsh
05/06 20:39
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Komision hetimor për pandeminë
04/06 20:28
Top News – Bisedimet Serbi-Kosove/ Lajçak, në qershor në Prishtinë
04/06 20:27
Hoti merr detyrën/ Kurti nuk e priti në ceremoni
04/06 20:12
Hoti merr detyrën, Kurti nuk e priti në ceremoni
04/06 12:51
Nuk e pret Hotin në zyrë për t’i dorëzuar detyrën, Albin Kurti: Iki, por rikthehem shpejt
04/06 02:56
Top News – Qeveria e Kosovës/ “Shkëlqimi dhe rënia” e Kurtit
03/06 19:32
Top News – Qeveria e re/ Kosovë, Osmani deklarohet kundër
03/06 19:26
Top News – Urimi për qeverinë Hoti/ BE: Tani, dialogun me Serbinë
03/06 17:59
Kosova me qeveri të re/ Kabineti i Hotit merr 61 vota. VV proteston para Kuvendit
03/06 17:06
Tensione para Kuvendit/ Qytetarët përpiqen të futen brënda rrethimit në Prishtinë
03/06 13:19
Top News – Tragjedia në minierë/ Nxirren pas shumë orësh trupat e pajetë në Artanë
03/06 12:50
Protestuesit tentojnë të hyjnë brenda Kuvendit të Kosovës
03/06 12:30
LDK zyrtarizon emrat e ministrave/ Sot në orën 11.00 seanca për të votuar qeverinë e re të Kosovës
03/06 01:24
Top News – Karantina 7 ditore/ Qeveria: E kërkon shëndetësia
02/06 21:39
Nesër seanca për qeverinë/ Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Gashi: I kemi votat
02/06 20:12
Top News – Kuvendi i Kosovës/ Nesër seanca për qeverinë e re
02/06 16:43
Top News – Vdesin dy minatorë/ I zë poshtë dheu në minierën e Artanës
02/06 15:29
Top News – VV nuk dorëzohet, nis mbledhjen e firmave në rrugë për mbajtjen e zgjedhjeve të reja!
02/06 12:35
Hapet kufiri i Kosovës/ Mijëra automjete në kufi, Prishtina heq dezinfektimin e kamionëve nga Shqipëria
01/06 20:07