Toponimet serbe në Kosovë / Emrat e qyteteve dhe fshatrave që duhen zëvendësuar
09/07/2019 12:24

Emërimi i një rruge “Kosovo i Metohiju” në komunën me shumicë serbe të Graçanicës, bëri bujë në Kosovë, duke u kërkuar gjykimi i personave përgjegjës. Por, shumë qytete, qyteza e fshatra të udhëhequra nga vetë shqiptarët vazhdojnë të mbajnë toponime serbe, madje disa prej tyre që lidhen edhe me historinë sllave. Por që nga viti 2002, nuk është marrë as një iniciativë e vetme, për ta bërë shqipërimin e tyre.

Vuçiç takon Pompeon, kërkon ndihmë që Kosova të heqë taksën ndaj Serbisë
21/08 12:13
“Lufta” tregtare vazhdon. Takimi i ministrave të Kosovës dhe Maqedonisë nuk dha zgjidhje
20/08 15:55
Koalicioni i parë në Kosovë/ Haradinaj firmos me Ahmetin
19/08 15:29
Apeli i Quint- it në vesh të shurdhër/ Prishtina dhe Beogradi nuk lëkunden
14/08 20:52
Apeli i Quint- it në vesh të shurdhër/ Prishtina dhe Beogradi nuk lëkunden
14/08 16:17
Thirrja e QUINT për Kosovën: Të rinisë dialogu me Serbinë
13/08 19:52
Kosove/ Politikanët pa pushime, ‘aritmetika’ e zgjedhjeve të parakohshme i ka lënë në Prishtinë
11/08 20:20
Të pikturosh me dritën e shpirtit; Historia e Yllkës, piktorja e verbër
10/08 14:38
Turistë në Prizren, qyteti me histori dhe bukuri të shumta natyrore
08/08 12:33
Haradinaj rrëfen detaje te pathëna nga marrja në pyetje në Hagë, “kurrë nuk kam kërcënuar dëshmitarë”
08/08 12:14
Shqetësime në Kosovë: Rusët po fuqizojnë ushtrinë serbe?
07/08 12:50
Bolton në Kosovë?! Vizitë nëse merr garanci për heqjen e taksës
06/08 16:13
Zgjedhjet e parakohshme, Kuvendi i Kosovës shpërndahet më 22 gusht
05/08 16:19
Mustafa rizgjedhet në LDK, kandidat i vetëm në garën brenda partisë
03/08 15:57
Thaçi letër Pan: Propozoni kandidat për kryeministër
02/08 20:02
Qeveria e re, më shumë ministra/ Kosovë, ligji që do t’i kufizonte nuk u miratua
02/08 12:37
Termocentrali “Kosova e Re”, projekti zvarritet nga kriza politike
01/08 12:42
Thaci takon kreun e KQZ, Daka: Ne jemi gati
31/07 15:25
Kthimi i vështirë në shtëpi; Qeveria përpiqet sërish të kthejë banorët në një lagje të Mitrovicës së Veriut
31/07 12:43
Presidenti Thaçi fillon konsultimet me partitë politike, pas dorëheqjes së Haradinaj
30/07 19:33