Ruki Kondaj : Jam e bindur që çdo shqiptar do të dëshironte të kthehej një ditë…
04/09/2019 20:00

Ruki Kondaj është e vendosur në Kanada që prej vitit 2000. Është Presidente Nderi e Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro Kanadeze në Toronto, Kryetare e Grupit të Trashëgimisë pranëshoqatës dhe Zv/Presidente e organizatës së Këshillit tëEuropës Qendrore dhe LindorenëKanada.Këshiltare Publike e Ministrisë së Shëndetësisë së ON pranë Kolegjit të Dietologjisë. Dr. Ruki Kondaj është intelektuaja shqiptare në Kanada e njohur gjërësisht në diasporë e kudo si promovuese e fuqishme e vlerave kombëtare e kryesisht si bashkëautore dhe lobuese e Ligjit të Trashëgimise Shqiptare në Parlament të Ontarios, aprovuar më 5 dhjetor 2016.E nderuar në Kanada me Medalje Diamanti të Kurorës së Mbretëreshës Elisabet II nga Governatori i Përgjithshëm i Kanadasë në nëntor 2012, e nderuar nga Qeveria Shqiptare në Samitin e parë të Diasporës me trofeun Shqiponja e Arte 2016 dhe në Samitin e dytë te Diasporës me titull Ambasadore e Kombit 2018.Motivi i saj, Kurrë mos u ndal!Djali i saj Bes Kondi në vitin 2018 u kthye në hero në Kanada pasi iu afrua një personi të plagosur për t’i dhënë ndihmë, fill pasi ai ishte përplasur nga një atentator terrosit, që shkaktoi 10 viktima dhe plagosi mjaft të tjerë dje në metropolin Kanadez. Per emisionin Diaspora Ruki Kondaj ka rrefyer rrugetimin e saj bashke me familjen drejt Kandase. Autore e Diaspora : Ledja Liku

Flora Nikolla: Pas gjurmëve të shqiptarëve të shquar nëpër botë…
21/09 20:00
Qemal Zylo: Pengu im në vitet e para të emigrimit është kur nuk arrita të vij kur humbi jetën nëna
20/09 11:05
Ilir Shaqiri: Me cantë në krahë ecja rrugëve të Italisë…Nuk më pranonin, pasi nuk kisha dokumenta.
14/09 20:00
Tomorr Kokona: Me 110 dollarë, me një fjalor gjermanisht, u arratisa dhe nuk u riktheva me ansamblin në Shqipëri në 1991
11/09 20:00
Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…
07/09 18:34
Ruki Kondaj : Jam e bindur që çdo shqiptar do të dëshironte të kthehej një ditë…
04/09 20:00
Agim Nesho: Diaspora është një urë lidhese për fuqizimin dhe rritjen e autoritetit të Shqipërisë
31/08 17:46
Suela Kacerja : Unë dhe bashkëshortit im italian duam të rikthehemi pas disa vitesh në Shqipëri.
24/08 20:00
Rita Cifligu : Vajta pa dokumenta, me një çante dore në Suedi dhe e vetme me fëmijët
17/08 19:59
Micky Haxhiislami : Japonezët në intervistë pune duan detaje për vendlindjen. Po nuk njohe rrënjët e tua nuk të konsiderojnë. 
10/08 16:19
Idajet Bedini: Me vëllain e plagosur dhe pa ndjenja eca 12 orë deri sa arrita në Greqi.
03/08 20:01
Gentian Toshkezi:Më thonin që në SHBA maksimumi do punosh në piceri. Jeta ime pësoi ndryshim 360 gradë
27/07 20:00
Sezar Jakupi: I ndjekim në Australi mediat shqiptare. Na vjen keq që Shqipëria ka ende krizë politike
20/07 20:00
Artemida Lenz: Në Vjenë ka të huaj të cilët duan të mesojnë shqip
13/07 19:30
Lejdi Ago: Muaji nëntor, së shpejti muaji i trashëgimisë kulturore Shqiptare, Kanada
06/07 20:00
Ervin Gjonaj, emigroi ilegalisht dhe nuk hoqi dore nga pasioni i tij për Tv dhe grupin Metallica
29/06 20:00
Kastriot Berberi, politikani shqiptaro-britanik i zgjedhur me vota të drejtpërdrejta nga populli Britanik
22/06 20:00
Sokol Elqeni: Udhëtova ilegalisht në shtigjet e maleve. S’dija me çfarë do të përballesha në Greqi
15/06 18:13
Rrëfimi I Premtim Dajkos, azili politik në Belgjikë për shkak të kërcënimve në fushatë elektrorale
08/06 20:00
Inisiativa për rikonstruksion e qendrave kulturore pak të njohura të Shqipërisë
01/06 20:00