PE, rezolutë kundër Francës: Refuzimi mund të sjellë destabilizim jo vetëm në Tiranë dhe Shkup
22/10/2019 19:01

Parlamenti Europian ka hartuar një draftrezolutë mbi bllokimin që i bëri Franca celjes së negocjatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Në dokument theksohet se refuzimi per t`i dhëne dy vendeve dritën e shumëpritur jeshile të nisjes së bisedimeve, mund të sjellë destabilitet jo vetëm në Shqipëri e Maqedoninë Veriore, por në mbarë rajonin. Aty shprehet “ keqardhje për vendimin e bllokimit të negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë si dhe për rolin që Presidenti i Francës dhe vende të tjerë anëtare patën në këtë vendim”. Në rezolutë i bëhet thirrje këshillit europian të marrë përgjegjësinë që i takon dhe të veprojë sipas angazhimeve që ai vetë ka marrë. Aty kujtohet sesi Komisioni Europian e ka rekomanduar që në 2009-tën çeljen e negocjatave me Shkupin, ndërsa thekson rezultatet me përfitime reciproke të gati “ dy dekadash nderveprimi institucional dhe politik mes BE-së dhe dy vendeve në fjalë“. Drafti i rezolutës, i formuluar të martën, mund të ndryshojë gjatë ditës së mërkurë. Parlamenti europian nuk ka fuqi legjislative për vendimet për zgjerimin, megjithatë qëndrimet e tij janë të rëndësishme, sidomos në momentin kur pritet të votohen kandidatët e rinj nga Franca, Hungaria dhe Rumania për kabinetin e presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

Venecia për Gjykatën Kushtetuese/ Opinionet e ekspertëve për betimet në Kirgistan dhe Gjeorgji
21/11 19:38
Zëri i Amerikës: Kushtetuesja, Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve
21/11 19:03
Meta anashkalon Leyla Moses Ones, i telefon direkt Matthew Palmer
21/11 15:29
Ngërçi me Kushtetuesen/ Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin
21/11 15:18
Merkel: Sa më shpejt negociatat, do të bisedoj me Macron kushtet për Tiranën dhe Shkupin
21/11 12:31
Vettingu e kishte parashikuar, Besnik Muçin e shkarkon edhe si gjyqtar i Kushtetueses, ja deklarata e plotë
21/11 12:15
Gjykata Kushtetuese/ Vetting-u rrëzon të zgjedhurin e Metës, Besnik Muçi shkarkohet nga detyra
21/11 12:13
Meta konsultohet me Berishën/ Ish kryeministri flet për shpërndarje të Kuvendit
20/11 15:22
Në 17.30 takimi i radhës i Metës, prezent dhe përfaqësues të SOROS
20/11 13:09
Porosi noterëve për Kajmakun/ Prokuroria e Tiranës: Njoftoni policinë nëse ju vjen
20/11 13:06
Unaza e Re/ PD bën kallëzim penal: Prokuroria të nisë hetimet dhe të ndërpresë punimet
20/11 12:42
Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?
19/11 19:37
Meta poston fotot: Siç e premtova, nënshkrova kallëzimin për Dvoranin
19/11 15:24
Meta konsultohet me opozitën/ Basha pas takimit: Rama të pranojë zgjedhjet e parakohshme
19/11 15:22
Nis reforma me dyer të mbyllura/ PS ulet përballe më PD e LSI me praninë e OSBE
19/11 15:15
Tryeza për reformen zgjedhore, PD në takimin me OSBE
19/11 12:53
Meta takon Bashën dhe aleatët, 90 minuta në Presidencë për situatën politike
19/11 12:52
Meta në Open/ Ambasadorët lecka të Ramës, kush mbron Dvoranin për Gjykatën Kushtetuese është i korruptuar
19/11 07:10
“Borchardt nuk është i mirëpritur”, presidenti Meta letër për zyrën e OSBE
18/11 19:36
“Shqiptarët nuk e duan Ramën”, Basha: Dje në stadium të gjithë në kor kundër tij
18/11 15:19