PD kërkon votim elektronik, rezultati del nga qendra e votimit
07/11/2019 20:00

Top Channel ka zbardhur draftin e demokratëve, i cili parashikon identifikimin, votimin dhe numërimin elektronik të votave. Ekspertët zgjedhor të PD-së, propozojnë që rezultati të dalë direkt në qendrën e votimit, por më parë zgjedhësit duhet të identifikohen përmes paisjes elektronike të identifikimit, ndërsa për procesin e votimit propozohet të përdoret paisja elektronike e votimit, e cila memorizon çdo votë si dhe ruan në një kuti të sigurtë, një kopje në letër të votës së shprehur. Në mbyllje te procesit, paisja elektronike e votimit, siguron rezultatin final për qendrën e votimit dhe mundëson printimin e rezultatit për çdo përfaqësues të subjekteve politike prezent në qëndrat e votimit. Numërimi i votave në qendrat e votimit nuk është një histori e panjohur për Shqipërinë, nga viti 1991 deri në 2001 plot pesë pale zgjedhje parlamentare dhe tre zgjedhje për pushtet vendor votuat u numëruan në qendrat e votimit, por në zgjedhjet e vitit 1996 dhe në veçanti, në ato të vitit 2001, pati akuza për manipulim të rezultatit zgjedhor në qendrat e votimit, ndaj kjo formulë u ndryshua. Përdorimi i teknologjisë, sipas demokratëve jo vetëm do përshpejtojë nxjerrjen e rezutlatit, por do sigurojë paprekshëmrinë e vullnetit të qytetarëve.

Top News – Deklarata e Bashës: Rama ofroi pazar. Ai President, unë kryeministër
10/07 18:58
Reagon Basha për reformën/ Komenti i kryetarit të PD edhe për ndryshimet kushtetuese
10/07 15:59
Rama pranon listat e hapura/ Kryeministri: Garanci PD për të votuar marrëveshjen e 5 qershorit
10/07 15:58
Drejt arritjes së votave për kodin/ 6 deputetë të opozitës parlamentare pro marrëveshjes PS, PD, LSI
10/07 15:57
Top News – “Është shumë vonë për ndryshime kushtetuese”, Varhelyi: Votoni Marrëveshjen e 5 Qershorit
10/07 15:47
Top News – Lufta Rama-Becchetti/ Alibeaj-na kushton 109 mln euro
10/07 15:12
Top News – Subjektet e turizmit/ Shkelja e masave, 700 mijë lekë gjobë
09/07 20:59
Top News – Mbledhja e grupit të PS/ “Zgjedhorja” votohet në 23 korrik
09/07 19:49
PS, ofertë për opozitën/ “Votoni Kodin. Ndryshojmë kushtetutën”. PD: Sistemi, vetëm me referendum
09/07 19:41
Top News – Klosi: Agjensive turistike/ “Kryeni udhëtimet ose ktheni paratë”
09/07 17:51
PS, ofertë për opozitën e re: Votoni Kodin, ndryshojmë kushtetutën/ PD: Veprimet e njëanshme
09/07 15:38
Anëtarësia e PD rikthen të vjetrit/ Propozon Topallin, Mustafaj, por edhe Budinën dhe Gjekmarkajn
09/07 15:36
Top News – ‘Mos krijoni tension’/ Meta-Shqipëria s’ka zgjedhje nesër
09/07 12:52
Përurimi i Memorialit të Holokaustit, Yuri Kim: Është një histori kurajoze e besës së shqiptarit
09/07 10:56
“Arin po, Hebrenjtë jo!”/ Rama mesazh prekës për holokaustin
09/07 10:47
PS synon 800 mijë vota/ Rama mbledh kryebashkiakët, kërkon angazhimin e tyre në fushatë
08/07 15:25
Top News – Rusmaili për Reformën/ ‘Kujdes me listat e hapura’
08/07 13:30
PS ndez motorët elektoral për të mbledhur 800.000 vota
08/07 13:24
Top News – Rama me kryebashkiakët/ Takimet për fushatën dhe investimet
08/07 12:22
Top News – Marrëveshja për ‘Zgjedhoren’/ Hajdari-kusht hapja e listave
08/07 11:23