Libri që nuk njeh Kosovën, harta e gabuar në tekstin e klasës së VIII
23/11/2019 20:21

Në librin e Qytetarisë së klasës së VIII, me autorë Izela Tahsini, Elona Dhembon Veronika Ducin dhe përgjegjëse të artit grafik Semela Mero, kryeredaktore Natasha Pepivani, një ribotim i 2019 i shtëpisë botuese Albas, në pjesën e mësimit me tematikë ‘NE DHE EUROPA’, është vendosur harta e rajonit të Ballkanit ku Kosova nuk njihet si shtet i pavarur. Kjo çështje ka shkaktuar indinjatë kombëtare qoftë nga prindërit dhe nxënësit, por edhe nga historianët. “Nuk është vendosur Kosova?? Shumë gabim, nuk e di…nuk e di.. Ne si prindër shqetësohemi, por s’mund të ndryshojmë gjë”, thotë një prind. “Ai që ka shkruar këtë duhet të mbajë përgjegjësi. Është e palejueshme të mohosh Kosovën”, thotë një tjetër. “Fëmija im s’ka vajtur ende në klasë të 8, por është skandal… por librat kanë budallalliqet e dynjasë”, shprehet një prind. “Unë jam dhe nga veriu, ngjitur me kosovën dhe e duam shumë. I bëj thirrje Ministrisë që Kosovën ta vendos në hartë veç nga Serbia”, shprehet një nxënës. “Një keqardhje e madhe që të mësojmë se Kosova është Serbi”, thotë një tjetër. Sipas historianit, profesor Petrit Nathanaili, në librin e Qytetarisë është përdorur një hartë e vjetër gjeografike si shkak i papërgjegjshmërisë. “Ata që e kanë bërë aty nuk kanë qenë të vëmëndshëm dhe për më tepër ata që kanë patur për detyrë për ta kontrolluar nuk kanë bërë detyrën sic duhet. Ajo është hartë e vjetër. Kosova është e pavarur dhe pavarësisht nga fakti sa shtete e njohin apo nuk e njohin, ajo figuron në çdo lloj harte gjeografike apo politike që bëhet aktualisht në Europë, kufijtë e Kosovës si shtet ekzistojnë”, thotë Nathanaili. Pasaktësi të tilla në librat shkollorë nuk duhet të ketë, reagoi ministrja e Arsimit, Besa Shahini, megjithatë, shkroi në një status në “Facebook” ajo, se ky është një gabim i paqëllimshëm. Ministrja shpjegoi se “Kosova është Republikë dhe njihet si e tillë, por grupi i punës nga autori deri te komisioni që ka miratuar botimin, nuk kanë qenë në gjendje të vërejnë mungesën e shtetit të Kosovës në të”.

Linja Prishtinë-Beograd/ Lufthansa planifikon ta kthejë
20/01 21:30
Qytetarët e Prishtinës, të shqetësuar nga ajri i ndotur
20/01 21:13
Arsimi në Kosovë, në krizë prej dy vitesh
20/01 21:08
Thaçi fton sot Kurtin për t’i dorëzuar Dekretin Presidencial të Mandatarit
20/01 16:52
Lufthansa synon të lidhë Prishtinën me Beogradin
20/01 16:09
Thaçi fton Kurtin për mandatin/ Kreu i VV: Unë mandatar, por kthehemi në bisedime me LDK
20/01 13:21
“Der Standard”: Albin Kurti ka 15 ditë kohë, pastaj sërish zgjedhje
20/01 12:32
VV propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër, vendimi dorëzohet te Thaçi
20/01 10:37
Kurti: Akoma nuk kemi marrëveshje me LDK-në, presim t’i kthehemi bisedimeve
20/01 10:15
Posti i presidentit/ “Molla e sherrit” mes VV dhe LDK
19/01 19:35
Thaçi takon Walker: Të krijohet sa më shpejtë qeveria
19/01 19:30
Bankat në Kosovë/ Larg bursave ndërkombëtare
19/01 16:03
Mandatoi Kurtin/ Thaçi: Ta pranojë ose refuzojë
19/01 15:53
Thaçi, thirrja e fundit për Albin Kurtin/ Presidenti: Merr mandatin ose caktojmë dikë tjetër
18/01 18:30
Thaçi: Kurti po nuk qe gati për emrin, le ta refuzojë mandatin e krijimit të qeverisë!
18/01 15:35
Mustafa: VV, me logjikë lufte/ Kritika e kreut të LDK-së për partnerin e tij Albin Kurti
18/01 12:13
S’ka sinjale për takim LDK-VV, Osmani: Nuk duam shkarkimin e Glauk Konjufcës
17/01 20:17
Thaçi kërcënon VV: Emrin, ose do të ketë hapa ligjore/ Partia e Kurtit: Do ta sjellim
17/01 16:35
Mos formimi i qeverisë nga VV dhe LDK. Studentët protestë para Kuvendit: Boll luajtët me ne
16/01 16:03
Rama padit Haradinajn/ E akuzoi se me Thaçin dhe Vuçiç po përgatisnin shkëmbimin e territoreve
16/01 13:02