Kroacia pro Shqipërisë dhe Shkupit! Plenkovic beson në hapjen e shpejtë të bisedimeve të anëtarësimit
10/01/2020 14:55

Kryeministri kroat, Andrej Plenkovic beson se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do t’i hapin shumë shpejt negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Plenkovic deklaroi në një konferencë për shtyp në Zagreb, në krah të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, se shteti i tij është duke tentuar “të krijojë një klimë pozitive”, që mund t’ua mundësojë këtyre vendeve arritjen e qëllimit të tyre. Në 1 janar të këtij viti, Kroacia mori presidencën e radhës së BE-së, që funksionon me rotacion çdo gjashtë muaj, dhe që nga ajo kohë ka treguar se do të mbështesë Tiranën dhe Shkupin. Franca dhe Holanda kanë penguar nisjen e bisedimeve për këto dy vende vitin e kaluar, duke nxitur zhgënjim dhe shqetësim.Për të qenë i gatshëm për anëtarësim në BE, vendi që aplikon duhet fillimisht të negociojë 35 fusha, duke përfshirë, bujqësinë, transportin, energjinë, dhe politikat gjyqësore e shoqërore. Presidenti francez, Emmanual Macron tha këtë javë se dëshiron që samiti BE-Ballkan, i caktuar të mbahet në maj, “të jetë moment uniteti” për Europën. Zyrtarë të lartë kroatë mendojnë se këto deklarata duket se janë shenjë që zgjidhja mund të gjendet para takimit të liderëve të bllokut europian në muajin mars. Plenkoviq ka thënë në një konferencë për media në Zagreb, bashkë me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, se shteti i tij është duke tentuar “të krijojë një klimë pozitive”, që mund t’ua mundësojë këtyre dy shteteve arritjen e qëllimit të tyre. Më 1 janar të këtij viti, Kroacia është ngjitur në krye të presidencës së BE-së, që funksionin me rotacion çdo gjashtë muaj, dhe që nga ajo kohë ka treguar se do të mbështesë Tiranën dhe Shkupin. Franca dhe Holanda kanë penguar nisjen e bisedimeve për këto dy vende vitin e kaluar, duke nxitur zhgënjim dhe shqetësim për shkak të mundësisë së rritjes të ndikimit rus dhe atij kinez në Ballkanin Perëndimor. Për të qenë i gatshëm për anëtarësim në BE, vendi që aplikon duhet fillimisht të negociojë 35 fusha, duke përfshirë, bujqësinë, transportin, energjinë, dhe politikat gjyqësore e shoqërore. Presidenti francez, Emmanual Macron ka thënë këtë javë se ai dëshiron që samiti BE-Ballkan, që është caktuar të mbahet në muajin maj, “të jetë moment i unitetit” për Evropën. Zyrtarë të lartë kroatë kanë thënë se këto deklarata duket se janë shenjë që zgjidhja mund të gjendet para takimit të liderëve të bllokut evropian në muajin mars.

Top News – Pa koment:Luftë për miell në Gjilan
27/03 14:00
Gjendja në burgun e Kalkidhës- Një i infektuar me korona, të burgosurit shqiptarë apel për ndihmë
27/03 12:31
Top News- Koronavirusi në Kosovë/ Gjendja e të prekurve, e qëndrueshme
25/03 17:27
Top News- Kuvendi i Kosovës/ Shqyrton mocionin e mosbesimit
25/03 17:25
Top News – CoVid- 19 në ballkan/ Viktima në të gjithe rajonin
23/03 17:07
Greqia ndalon fluturimet me Anglinë dhe Turqinë/ Grekët e ardhur nga Spanja, në karantinë!
23/03 10:53
Covid-19/ Athina rrethohet nga postblloqet, gjobë kush shkel rregullat e lëvizjes
23/03 10:14
Top News – Viktima e parë me Covid 19/ Mal i zi, ndërron jetë 65 vjeçari
23/03 09:46
Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Maqedoni, rezultoi pozitive vetëm pasi humbi jetën
22/03 19:00
Covid-19/ Zbraset kryeqyteti grek
22/03 12:30
Top News – Maqedonia e Veriut: Shtyhen zgjedhjet, shkak koronavirusi
18/03 09:18
Greqia shton masat, 352 të infektuar deri tani
17/03 04:18
331 raste në Greqi/ 4 persona kanë humbur jetën. Kryeministri del negativ
16/03 16:35
Gjoba kush shkel afatin e shengen/ Pavarësisht koronavirusit, Greqia nuk do të lejojë qëndrimin
15/03 15:49
Masa të reja në Greqi/ Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi
15/03 15:19
Top News – Koronavirusi në Greqi/ Shënohet viktima e katërt
15/03 10:55
Koronavirusi në greqi/ Si po e perjeton selaniku
14/03 14:58
Top News – Masat ndaj Covid 19/ Mbyllet kufiri Shqipëri – Kosovë
14/03 10:53
Top News – Coronavirusi në Greqi/ Shkon në 3 numri i viktimave
14/03 10:28
Covid-19/ Njerëzit dynden në supermarkete në Greqi
14/03 08:40