Eventi i rrallë/ Mërkuri “sfilatë” para Diellit
11/11/2019 20:13

Ndodh 13 apo 14 herë në një shekull që Mërkuri të kalojë si një nishan i vogël përpara diskut gjigant të diellit, duke shkaktuar një eklips thuajse të padallueshëm dhe hera tjetër që fenomeni do të regjistrohet do të jetë 13 nëntori 2032. Ndaj, takimi i sotëm, nuk duhej humbur dhe astronomët dhe të apasionuarit pas qiellit u organizuan për të vëzhguar vallëzimin e planetit përballë diellit. Shikimi sidoqoftë ishte i pamundur me sy të lirë dhe u deshën teleskopët ose të paktën një dylbi për të parë diçka. Kalimi i fundit i Mërkurit para diellit i takon tre viteve më parë, më 9 maj 2016, dhe ai i mëhershëm në 8 nëntor 2006. Vëzhgimi i fenomenit nuk është vetëm një kuriozitet, por për astronomët është një rast për të studiuar shtresat më të jashtme të atmosferës së diellit, apo fotosferën dhe kromosferën. Për shkak se Mërkuri është më afër diellit se sa toka, ai kalon vazhdimisht mes planetit tonë dhe diellit, por orbita e tij është e përthyer krahasuar me atë tokësore ndaj edhe fenomeni mund të vëzhgohet vetëm kur dy orbitat ndërlidhen. Në momentet e kalimit tranzit, planeti më i vogël i sistemit diellor ishte 101 milionë kilometra larg nga toka. Kalimi i tij ndodhi në harkun e disa orëve, si një disk i vogël, i zi që ka në sfond diskun e madh të diellit. Por, vëzhgimi i fenomenit, nga fillimi deri në fund, ishte i dukshëm vetëm nga Amerika qendrore ndërsa në rajonin tonë, mund të shihej duke filluar nga ora 13.35 e së hënës, deri rreth orës 18.00.

Top News – Shkencëtari: Virusi i ri/ 100 herë më i keq se covid 19
02/07 20:00
Top News – Zjarret në Amazonë/ Shpërthim rekord vatrash
02/07 18:52
Top News – Krime seksuale/ Arrestohet ish-i i Jeffrey Epstein
02/07 18:39
Top News – Pavaresisht pandemisë/ SHBA, 4.8 milionë vende pune
02/07 18:38
Top News – Del aplikacioni gjurmues i simptomave të Covid
02/07 17:43
Top News – BE, thirrje për hetim të parregullsive në votimet në Rusi
02/07 16:58
Top News – “Presidenti i përjetshëm”! Mbështetje e fortë për Putinin
02/07 14:49
Top News – Hagia Sophia, do të kthehet apo jo në xhami?
02/07 14:48
Top News – Rush vs Murdok/ 2 milionë dollarë dëmshpërblim
02/07 13:46
Top News – Zbulohen disa metra nën ujë/ Indigjenët e Australisë, gjurmë nga 10 mijë vjet më parë
02/07 13:42
Top News – Trump ndryshon ton/ ’Jam pro maskave mbrojtëse’
02/07 12:58
Top News – Hoteli në Vietnam/ I pari në botë i larë me flori
02/07 12:55
Top News – Rihapen piramidat në Egjipt/ Presin turistët e parë pas mbylljes
02/07 12:50
Ndërrim çarçafësh pas çdo takimi/ Amsterdam, rihapen dritaret në lagjen me drita të kuqe
02/07 12:45
Top News – Hyrja në Gjermani/ ’jo’ serbeve, shqiptareve, kosovareve
02/07 12:30
Top News – OBSH tjetër paralajmërim/ ’Pandemia po përshpejtohet’
02/07 12:26
Shkatërrohet banda e drogës në Greqi, 5 shqiptarë në pranga
01/07 22:38
Top News – Guvernatori i BSH/ “Ekonomia rënie të madhe në 2020”
01/07 21:43
Top News – Prezantohet nga KE/ Drafti i kornizës të negociatave
01/07 21:23
Top News – Mediat Sociale/ Erdogan, masa për t’i kontrolluar
01/07 20:08