Drogë nga deti, pako kokaine në plazhet franceze
11/11/2019 19:48

Prokurorët francezë thanë se kishin nisur një hetim pasi kishin gjetur një sasi domethënëse kokaine dhe drogash të tjera në plazhet përgjatë brigjeve të atlantikut, që nga muaji i kaluar. Kokaina, është veçanërisht e pastër dhe si pasojë e rrezikshme, sipas zyrës së prokurorit në qytetin perëndimor Rene, i cili i ka kërkuar njerëzve që mund të ndeshen me pako të tilla, të mos i prekin. Pako të dyshimta janë gjetur në të gjitha brigjet, në një shtrirje prej rreth 500 km, tha zyra e prokurorit në një deklaratë për shtyp. Ajo sqaron në vijim se një numër i konsiderueshëm pakosh të tilla janë gjetur por pa detajuar sasinë. Mediat lokale raportuan se dy persona kishin zbuluar dy pako në plazhin Arkashon, në jugperëndim të bordosë, me në total 3 kg kokainë të pastër. Ajo shkruante se mbi pakot ishte marka Diamant apo Brilant, që janë raportuar të gjetura edhe në Florida, gjatë uraganit Dorian në shtator. Një burim i afërt me hetimin tha për AFP se dallgët kanë filluar të nxjerrin në breg pakot një muaj më parë, në plazhet që shtrihen nga Nanta në jug e deri në Biarritz.

“Tsunami Demokratik”/ Organizon tubim para “El Clasico”
10/12 12:50
Libra për Krishtlindje, dhuratat më të shumta në Islandë
10/12 12:46
Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie
10/12 12:43
Detaje të masakrës në një spital në Çeki, të shtënat ndodhën në orën 7 në korridor
10/12 12:13
Bisedime Ukrainë-Rusi/ Takohet presidenti Putin me homologun Zelensky
10/12 12:08
Hetim për vullkanin/ Turistët mbetën të vrarë prej shpërthimit në Zelandën e Re
10/12 11:45
“Golden Globes” – shpallen nominimet e këtij viti
09/12 20:19
Australi, beteja me flakët, 6 viktima dhe qindra shtëpi të shkrumbuara nga zjarret
09/12 20:18
Paralizohet Franca, grevë e përgjithshme në vend
09/12 20:09
Pompeo: Do të vazhdojmë t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar, edhe shqiptarë
09/12 18:09
“Luani i Hollivudit”/ Kirk Douglas mbush 103 vjeç
09/12 18:05
Shpërthimi i vullkanit në Zelandë, asnjë shenjë të mbijetuarish
09/12 18:01
Protesta në Francë, paralizohet trafiku në Paris
09/12 16:47
Meksikë/ Gara e babagjyshëve, me qindra Santa Claus dalin nëpër rrugë
09/12 16:47
Bota vazhdon të armatoset!
09/12 16:25
Nevojiten punëtorë, Gjermania hap departament enkas për vizat
09/12 16:18
Tërmet në Itali, mbyllen shkollat dhe pezullohen trenat
09/12 13:01
Arabia Saudite i jep fund ndarjes gjinore në restorante
09/12 12:57
Finlanda zyrtarisht me kryeministre, më e reja në botë
09/12 12:51
Rusia përjashtohet nga Botërori 2022, Lojërat Olimpike 2020 e nga çdo sport tjetër
09/12 12:40