Danilo Zeka: Jam ndjerë keq kur habiteshin grekët që jam shqiptar. Xhelozi, diskriminim kam patur
25/09/2019 20:00

Në episodin e rradhës i ftuar në emisioni "Diaspora" solisti i trupës së baletit në Athinë Danilo Zeka ka rrëfyer jetën e tij në Athinë, dhe si rastësisht vajti gjatë luftës në vitin 1997. Danilo Zeka lindi në Tiranë, studimet i larta i kreu në Akademinë e Arteve dhe më pas vazhdoi studimet në Grand Théâtre de Genève, Zvicër. Ai u bashkua me trupën e baletit kombëtar të operas në Greqi në vitin 2001 dhe në vitin 2007 u bë solisti kryesor. Ishte viti 1997 i cili do t’i ndryshonte jetën dhe karrierën e tij. Gjatë luftës në Shqipëri ai nuk arriti të siguronte vizë nga ambasada e Zviceriane në Tiranë, pasi ambasadat ishin të mbyllura, dhe e vetmja mundësi që i’u dha ishte një ftesë nga një koreograf shqiptar në Greqi për të qenë i ftuar në një shfaqje. Ai realizoi disa audicione deri në pranimin në trupën e baletit në teatrin e operas dhe baletit në Athinë. Danilo prej 22 vitesh jeton në Greqi. Danilo Zeka ka punuar me shumë koreografë prestigjioz në role të tilla si Siegfried (Swan Lake), Lensky ( Eugene Onegin), Albrecht (Giselle), Don Basilio (Don Kishoti), Colas (La Fille mal gardée), Love (Canto General), Kai (Mbretëresha e dëborës), Don José (Carmen), Princi Alexei (Arrëthyesi),Romeo (Romeo dhe Xhulieta) etj. Ai ka interpretuar në balete të tilla si Les Sylphides, Boléro si dhe ka marrë pjesë në evente të shumta në Greqi dhe jashtë saj.

Kam qëndruar pa ngrënë, nuk më mjaftonin paratë në New York. Por arrita synimet e mia…
09/11 20:00
Të sfidosh vdekjen, e të rilindësh kampion. Historia e sportistit që nuk u dorëzua kurrë…
02/11 20:00
Serbët më dogjën shtëpinë. Jam përballur e vetme me presione, terren të vështirë, por kam guxuar…
30/10 20:00
Me një çantë, dhe 2 panine u nisa i vetëm për të triumfuar tek “Amici di Maria De Filippi”
26/10 20:00
Mamia e Princit të Arabisë, dhe Agjentit 007 rrëfen punën dhe jetën reale të familjeve VIP
23/10 20:00
Në Spanjë jetojnë pak shqiptar. Ambasada nuk duhet të jetë indiferente ndaj tyre…
19/10 20:00
Rrëfimi i mësueses që jep mësimin e gjuhës shqipe për fëmijët shqiptar në Greqi…
16/10 19:40
Gatimet, dhe ushqimi tradicional shqiptar i pa zëndësueshëm në asnjë vend të botës…
12/10 20:00
Enigmat e shkencës, projektet sekrete të NASA në hapësirë dhe të DARPA për avionët luftarakë
09/10 20:00
Kuzhinieri shqiptar që gatuan receta tradicionale shqiptare për amerikanët në Philadelphia
05/10 20:00
Avokatja shqiptare në çështjen e Ramush Haradinajt në Hage.
02/10 20:00
Diaspora/ Zvicra më ka ndryshuar jetën. Në 2006 pësova një zhgënjim që mund të ishte fatal
28/09 20:41
Zvicra më ka ndryshuar jetën. Në 2006 pësova një zhgënjim që mund të ishte fatal për jetën time…
28/09 20:00
Danilo Zeka: Jam ndjerë keq kur habiteshin grekët që jam shqiptar. Xhelozi, diskriminim kam patur
25/09 20:00
Flora Nikolla: Pas gjurmëve të shqiptarëve të shquar nëpër botë…
21/09 20:00
Qemal Zylo: Pengu im në vitet e para të emigrimit është kur nuk arrita të vij kur humbi jetën nëna
20/09 11:05
Ilir Shaqiri: Me cantë në krahë ecja rrugëve të Italisë…Nuk më pranonin, pasi nuk kisha dokumenta.
14/09 20:00
Tomorr Kokona: Me 110 dollarë, me një fjalor gjermanisht, u arratisa dhe nuk u riktheva me ansamblin në Shqipëri në 1991
11/09 20:00
Frederik Ndoci: “28 vite jashtë atdheut” mall, kujtime, sakrifica, emocion…
07/09 18:34
Ruki Kondaj : Jam e bindur që çdo shqiptar do të dëshironte të kthehej një ditë…
04/09 20:00