Iran, votohet për presidentin dhe marrëdhëniet me Perëndimin

19/05/2017

Iran, votohet për presidentin dhe marrëdhëniet me Perëndimin
Iranianët u janë drejtuar kutive të votimit në zgjedhjet presidenciale, të cilat pritet gjerësisht që të përcaktojnë jo vetëm presidentin e ri, por edhe marrëdhëniet me Perëndimin.

Presidenti aktual, 68-vjeçari Hassan Rouhani po garon për një mandat të dytë dhe përballet me 3 rivalë. Rouhani, një klerik i moderuar, pikërisht njeriu që negocioi marrëveshjen bërthamore me fuqitë e mëdha në vitin 2015, pritet të jetë fituesi, por gara është mjaft e ngushtë.

Sfidanti kryesor i Rouhanit është Ebrahim Raisi, një klerik 56-vjeçar dhe ish-prokuror, një aleat i afërt i Ajatollahut Ali Khamenei. Nëse askush prej kandidatëve nuk kalon 50% të votave, një raund i dytë do të zhvillohet javën e ardhshme.

Statistikat thonë se, që prej vitit 1985, çdo president iranian që ka kërkuar një mandat të dytë ia ka dalë mbanë ta marrë atë. Udhëheqësi shpirtëror i Iranit, Ajatollahu Ali Khamenei, i cili votoi herët në mëngjes, u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në këto zgjedhje të rëndësishme.

Më shumë se 54 milionë njerëz kanë të drejtë vote në Iran. Qendrat e votimit, 63.500 të tilla, duhet të mbyllen në orën 18 të pasdites, sipas orës lokale, por në të shkuarën janë mbajtur hapur më gjatë për shkak të pjesëmarrjes masive të votuesve.

/ Top Channel


LAJME TE NGJASHME

MË TË LEXUARAT
Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.