Agresori i Parisit kishte qenë një person i njohur për policinë. Zyrtarët francezë ende nuk e kanë bërë publik identitetin e tij, të cilin e zbuluan nga dokumentet që burri kishte lënë në makinë.
Pasojat e superbombës në Afganistan Pasojat e superbombës në Afganistan
Dëshmitarët okularë në rajonin afgan të Achin-it tregojnë se toka u është lëkundur nën këmbë pas shpërthimit të asaj që njihet si “nëna e të gjitha bombave”. 

ISIS merr përsipër sulmet në Egjipt ISIS merr përsipër sulmet në Egjipt
ISIS-i mori përgjegjësinë e sulmeve me bomba në dy kisha kopte që tronditën Egjiptin të Dielën e Palmave. Shënjestra  e tyre ishte njëra prej ditëve më të rëndësishme të kalendarit të krishterë të këtij minoriteti mjaft të cënueshëm fetar.

ISIS: Shtetet e Bashkuara po drejtohen nga një idiot ISIS: Shtetet e Bashkuara po drejtohen nga një idiot
Grupi terrorist i Shtetit Islamik ka folur më në fund edhe mbi presidentin amerikan, Donald Trump. Zëdhënësi i xhihadistëve, Abu al-Hassan al-Muhajer ka thënë përmes një mesazhi audio të regjistruar dhe të publikuar këtë të martë në aplikacionin “Telegram”, se Shtetet e Bashkuara janë “duke falimentuar” dhe se “po drejtohen nga një idiot”.

“Evoluimi”, ISIS është sofistikuar “Evoluimi”, ISIS është sofistikuar
Shërbimet amerikane të zbulimit besojnë se ISIS dhe organizata të tjera terroriste kanë zhvilluar mënyra të reja për të fshehur eksplozivë në pajisjet elektronike, që sipas testeve të FBI-së mund t’u shpëtojnë kontrolleve të sigurisë në aeroporte.

Lufta kundër ISIS-it, Tillerson: Më shumë kontribut nga aleatët Lufta kundër ISIS-it, Tillerson: Më shumë kontribut nga aleatët
Nga konferenca e koalicionit global kundër Shtetit Islamik në Uashington, shefi i diplomacisë amerikane Rex Tillerson deklaroi se, synimi i Amerikës është shkatërrimi i ISIS-it, por kjo nuk mund të ndodhë - sipas tij, - nëse aleatët nuk pranojnë të shtojnë kontributet e tyre në këtë përpjekje.

“Luftëtarët e ISIS-it do të vdesin të gjithë” “Luftëtarët e ISIS-it do të vdesin të gjithë”
Çdo luftëtar i Shtetit Islamik që ka mbetur në Mosul do të vdesë pikërisht në këtë qytet irakian.

Beteja e Mosulit, regjistrohet sulmi i parë “kimik”. 12 të plagosur Beteja e Mosulit, regjistrohet sulmi i parë “kimik”. 12 të plagosur
Dymbëdhjetë civilë kanë mbetur të plagosur në Mosul, në atë që konsiderohet si sulmi i parë me armë kimike në betejën që po zhvillohet për t’i hequr bastionin e fundit militantëve të Shtetit Islamik nga kontrolli.

Pranon humbjen në Irak, kreu i ISIS bën thirrje për sulme kamikaze Pranon humbjen në Irak, kreu i ISIS bën thirrje për sulme kamikaze
Udhëheqësi i Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi ka pranuar humbjen në Irak dhe ka urdhëruar militantët xhihadistë t’ia mbathin për të shpëtuar, ose të vetëvriten në sulme kamikaze.

Siri, 51 viktima nga shpërthimi i automjetit mes civilëve Siri, 51 viktima nga shpërthimi i automjetit mes civilëve
Shpërthimi i një automjeti ka vrarë të paktën 51 persona në fshatin e kontrolluar prej rebelëve pranë al-Bab në Siri.

Beteja për Mosulin, rrethohen militantët e ISIS Beteja për Mosulin, rrethohen militantët e ISIS
Forcat qeveritare irakiane kanë rifilluar operacionin e tyre drejt Mosulit perëndimor, i fundit bastion i të ashtuquajturit Shtet Islamik në Irak.

Irak, nis ofensiva për çlirimin e plotë të Mosulit nga ISIS Irak, nis ofensiva për çlirimin e plotë të Mosulit nga ISIS
Forcat e qeverisë irakiane kanë nisur ofensivën më të fundit për të çliruar pjesën perëndimore të qytetit të Mosulit, nga militantët e Shtetit Islamik. Qindra automjete ushtarake, të mbështetura nga forca ajrore, kanë kaluar përmes shkretëtirës drejt pozicioneve të xhihadistëve në orët e para të kësaj të diele.

Irak, mbi 48 viktima nga shpërthimi në Bagdad Irak, mbi 48 viktima nga shpërthimi në Bagdad
Të paktën 48 persona janë vrarë në Bagdad, në atë që rezulton të jetë shpërthimi i tretë në kryeqytetin irakian brenda 3 ditëve të fundit, sipas asaj që informojnë burime të sigurisë dhe të shëndetësisë.

Trump kërkon plan më agresiv në luftën ndaj ISIS Trump kërkon plan më agresiv në luftën ndaj ISIS
Presidenti amerikan Donald Trump po përgatit një direktive për Sekretarin e Mbrojtjes, James Mattis, në mënyrë që të hartojë një plan më agresiv veprimi në luftën kundër ISIS-it. Lajmin e përcjell “New York Times”, që citon funksionarë të Shtëpisë së Bardhë.

Palmira, të tjera shkatërrime nga militantët e ISIS Palmira, të tjera shkatërrime nga militantët e ISIS
Militantët e Shtetit Islamik kanë shkatërruar një nga monumentet më të famshme të qytetit të lashtë të Palmirës, Tetrapilonin dhe fasadën e teatrit romak. Qeveria siriane humbi kontrollin e Palmirës në dhjetor, në të dytën herë që grupi xhihadist hyri dhe shkatërroi zonën e shpallur pjesë e trashëgimisë botërore nga “UNESCO”, në konfliktin gjashtëvjeçar në Siri.

Misioni i fundit i Obamës, SHBA bombardojnë ISIS në Libi Misioni i fundit i Obamës, SHBA bombardojnë ISIS në Libi
E nisi me premtimin për t’u dhënë fund luftërave të Amerikës, por po e mbyll mandatin e tij të dytë dhe përfundimtar në sulm.

Lufta ndaj terrorizmit, Turqia kalon nga mbrojtja në sulm Lufta ndaj terrorizmit, Turqia kalon nga mbrojtja në sulm
Duke shprehur sërish vendosmërinë e vendit të tij në lidhje me operacionet ushtarake të ndërmarra në Siri dhe në Irak, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka premtuar se Turqia do të shkojë kudo ku e ka burimin kërcënimi terrorist.

Propagandë për ISIS, arrestohet një mësuese në Shkodër Propagandë për ISIS, arrestohet një mësuese në Shkodër
Komuniteti Mysliman Shqiptar është distancuar nga mësuesja e arrestuar Emine Alushi, në Shkodër.

Beteja për Mosulin, ushtria irakiane merr lindjen e qytetit Beteja për Mosulin, ushtria irakiane merr lindjen e qytetit
Ushtria e Irakut ka njoftuar rimarrjen e plotë të pjesës lindore të Mosulit nga militantët e të ashtuquajturit Shtet Islamik. Shefi i Antiterrorit, Talib Shaghati tha për reporterët se ushtria kishte shtënën nën kontroll bregun lindor të lumit Tigër, që ndan qytetin.

Tahiri kundër “La Repubblica” për terrorizmin në Shqipëri Tahiri kundër “La Repubblica” për terrorizmin në Shqipëri
Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka reaguar pas një artikulli të së përditshmes italiane “La Repubblica” të Barit me titull “Terrorizmi, flamujt e ISIS-it në fshatrat e Shqipërisë. Fuçi baruti për Puljan”.

Irak, autobomba vret të paktën 11 vetë. ISIS merr përgjegjësinë Irak, autobomba vret të paktën 11 vetë. ISIS merr përgjegjësinë
Një automjet bombë i shpërthyer pranë një tregu në lindje të Bagdadit ka lënë të vdekur të paktën 11 persona dhe të plagosur me dhjetëra të tjerë.

Mosul, nis faza e dytë e sulmit nga forcat irakiane Mosul, nis faza e dytë e sulmit nga forcat irakiane
Forcat irakiane, sipas zyrtarëve vendas, kanë nisur valën më të fundit të sulmeve kundër të ashtuquajturit Shtet Islamik në bastionin e tyre Mosul. Trupat janë duke u fokusuar në zonat lindore të qytetit, në atë që konsiderohet si “faza e dytë” e sulmit për rimarrjen e qytetit, zonës së fundit madhore nën kontrollin e xhihadistëve në Irak.

FRONTEX: ISIS-i po armatos refugjatët FRONTEX: ISIS-i po armatos refugjatët
Organet greke të rendit po analizojnë me kujdes paralajmërimet e bëra nga Agjencia e Ruajtjes se Kufijve Europiane (FRONTEX), sipas së cilës, xhihadistët e Shtetit Islamik po armatosin refugjatë që ndodhen në Europë për të organizuar dhe për të kryer sulme terroriste.

Beteja për Mosulin, kryeministri Abadi: Duam 3 muaj t’i zmbrapsim xhihadistët Beteja për Mosulin, kryeministri Abadi: Duam 3 muaj t’i zmbrapsim xhihadistët
Kryeministri irakian, Haider al-Abadi tha këtë të martë se për të mposhtur Shtetin Islamik do të duhen 3 muaj kohë, në një kohë kur forcat e mbështetura prej Shteteve të Bashkuara po luftojnë për t’i shpërngulur militantët xhihadistë nga bastioni i Mosulit.

Beteja për Mosulin, amerikanët gati për vijën e frontit të luftës Beteja për Mosulin, amerikanët gati për vijën e frontit të luftës
Forcat irakiane do të rinisin ofensivën e tyre ndaj Shtetit Islamik në brendësi të Mosulit brenda pak ditësh. Kështu paralajmëroi një komandant amerikan nga fushëbeteja, duke iu referuar fazës së dytë të operacionit dymujor që pritet t’i zhvendosë trupat amerikane më pranë me vijën e frontit të luftës në këtë qytet.

Gjermani, arrestohen 2 kosovarë, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste Gjermani, arrestohen 2 kosovarë, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste
Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste.

Turqia, humbje të mëdha në luftën kundër ISIS-it Turqia, humbje të mëdha në luftën kundër ISIS-it
14 ushtarë turq u vranë në përleshjet e ashpra me militantët e Shtetit Islamik në Siri. Luftimet e së mërkurës u zhvilluan në qytetin Al-Bab, ku Turqia po ndihmon rebelët që ta marrin nga kontrolli i ISIS-it.

SHBA çon në 25 mln dollarë shpërblimin për Al-Baghdadin SHBA çon në 25 mln dollarë shpërblimin për Al-Baghdadin
Shtetet e Bashkuara kanë rritur shpërblimin me më shumë sesa dyfishi i atij të mëparshëm, për këdo që ofron informacione mbi udhëheqësin e Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi. Plot 25 milionë dollarë do të jetë tashmë shpërblimi për atë që do të ndihmonte me vendndodhjen, arrestimin apo dënimin e kreut të grupit xhihadist.

Siri, Palmira bie sërish në duart e Shtetit Islamik Siri, Palmira bie sërish në duart e Shtetit Islamik
Luftëtarët e të ashtuquajturit Shtet Islamik kanë ripushtuar qytetin historik të Palmirës, pas ditësh të tëra luftimesh të ashpra dhe tërheqjes së forcave siriane.

Bilanci anti-ISIS, SHBA: 50 mijë terroristë të vrarë Bilanci anti-ISIS, SHBA: 50 mijë terroristë të vrarë
Të paktën 50 000 militantët të shtetit islamik janë vrarë qëkur koalicioni ajror i udhëhequr nga SHBA u angazhua në luftime në irak dhe siri dy vjet më parë.Top Channel 2001 - 2016
Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.