VV-LDK shumë pranë marrëveshjes, sot dita vendimtare për koalicionin?!
09/01/2020 14:07

Edhe pse takimi i së mërkurës mes kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, përfundoi pa ndonjë rezultat, ky I fundit la të kuptohet se ka pasur lëvizje në drejtim të arritjes së marrëveshjes mes dy partive. “Do të kemi edhe një takim të radhës të enjten, për detajet natyrisht do t`ju njoftojmë në kohë”, tha Besian Mustafa, zëdhënësi i LDK-së. Në anën tjetër, përmes një deklarate për shtyp edhe Lëvizja Vetëvendosje, foli për një përafrim të madh të qëndrimeve. Anëtari i LDK-së, Barajm Gecaj, i pyetur se nga “ Bota Sot” se kur do të arrihet marrëveshja për bashkëqeverisje me Lëvizjen Vetëvendosje, nuk dha informacione. I rezervuar u tregua dhe anëtari i Kryesisë së Vetëvendosjes, Ajet Potera, i cili në përgjigjen e shkurtër për “Bota sot”, uronte që të arrihej objektivi i përbashkët, që është marrëveshja e krijimit të koalicionit qeverisës. Por njohësit e politikës në vend, kanë bindjen se 9 janari do të jetë dita vendimtare për arritjen e një ujdie marrëveshje për bashkëqeverisje mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Top Channel/ Pikëpyetjet e dialogut me Serbinë/ Kosova: S’ka kapitull të ri pa dakordësuar agjendën
11/05 20:02
Top News – Një padi kundër Serbisë/ Sa i realizueshëm është plani i Kurtit…
10/05 12:24
Top News – Kosova peng i donacioneve/ Vendi në dozat e fundit të vaksinës anti covid
09/05 13:45
Top Channel/ Mijëra euro për mbrojtjen në Hagë/ Debate në Kosovë për transparencën e shpenzimeve
08/05 20:04
Top Channel/ Në Kosovë ulen shtrimet/89 të shtruar me covid, ka dhe të rinj me variantin britanik
08/05 19:57
Top Channel/ Punësim 6 muaj në Kosovë. Shtetasit nga Shqipëria me leje qëndrimi s’kanë nevojë për…
07/05 20:02
Top Channel/ Lejet e punës në Kosovë, rishikohen procedurat për shtetasit nga Shqipëria
07/05 12:58
Top News – Kompanitë kosovare sytë nga SHBA/ Partner preferencial, 30 mln euro eksporte këtë vit
07/05 12:02
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës/ Tension dhe fyerje për gjykatën speciale në Kosovë
06/05 19:57
Top Channel/ Gratë në Kosovë, AFP: Po ngrihen mbi patriarkalizmin!
06/05 17:19
Top News – ‘Një arenë për burra’/ Femrat në Kosovë po ngrihen mbi patriarkalizmin
06/05 15:12
Top Channel/ Përplasje në Kuvendin e Kosovës: “O legen”, shpërthen deputeti i PDK
06/05 13:06
Top Channel/ BE ndihmë Kosovës për vaksina/ Komisioneri për zgjerimin takohet me Albin Kurtin
05/05 19:49
Top News – Rinis vaksinimi në Kosovë/ Pas ardhjes së 4680 dozave nga Bashkimi Evropian
05/05 14:21
Top News – Qeveria e Kosovës nuk del garant/ Për lirinë me kusht të ish-krerëve të UÇK-së
05/05 14:13
Top News – Edhe Kosova në ‘Defender Europe’/ Merr pjesë në stërvitje me 330 pjesëtarë të FSK-së
05/05 12:47
Top Channel/ Kosova do të testojë mësuesit/ Sindikata e Arsimit e kundërshton nismën e qeverisë
04/05 19:53
Top News – Luftëtari që u bë president/ Hashim Thaçi në gjykatën e hagës, deri kur…
04/05 15:46
Top News – Rrezikohet fundi i pandemisë/ Sondazhi, ende ka hezitim për të marrë vaksinën
04/05 15:42
Top News – Vaksina të reja në Kosovë/ Vijnë 4680 doza të pfizer nga bashkimi evropian
04/05 15:41