Ushqimet fatsjellëse/ Traditat e amvisave për natën e ndërrimit të viteve
31/12/2020 12:10

Gjeli i detit është mbreti i tryezës që shtrohet në natën e ndërrimit të viteve. Por në tryezën e Vitit të Ri nuk duhet të mungojnë dhe ushqimet fatsjellëse si shega, rrushi, thjerrëzat dhe peshku. Amviset duhet të kujdesen që si fillim, në datën 31 dhjetor, te dera e shtëpisë të hedhin luspat e peshkut, që simbolizojnë paratë. “Para se të fillojmë me peshkun, duhet të nisim me parapërgatitjet, pra duhet të hedhim luspat e peshkut te dera. Këto janë luspat e peshkut, po shtrojmë rrugën me flori. Thonë se sjellin shumë para”, shprehet Alfred Marku, shef kuzhine. E nëse ju mungon peshku, janë edhe kokrrat e rrushit ato që sjellin para. “Nuk duhet të mungojnë kurrë prodhimet shqiptare. Automatikisht ne duke konsumuar produktin tonë bëjmë të lumtur shumë familje. Plus që nuk duhet të harrojmë që në tryezat tonë nuk duhet të mungojnë 12 kokrra rrushi, thonë se sjellin shumë para”, vazhdon Marku. Sipas traditës greke, shega konsiderohet si një frut fatsjellës në nisjen e vitit të ri. Shega ndryshe njihet si fruti i dashurisë. “Shega është ai frut që simbolizon dashurinë dhe shumimin, sepse një kokërr ka shumë kokrra brenda. Mundohuni që të bëni një hapje profesionale dhe ta ndani me familjen”.

Top Channel/ Tensionet Kosovë-Serbi, nis takimi trepalësh Borrell, Kurti dhe Vuçiç
18/08 12:23
Top News- Atentat mafioz, 2 të vrarë me 60 plumba/ Vlorë, emrat e viktimave, autorët dogjën makinën
18/08 12:18
Top News- Atentat mafioz me dy të vrarë në Vlorë/ Krimi ka ndodhur për prishje të pazareve të drogës
18/08 12:13
Top News – Më shumë taksa, por pak investime!/Rriten të ardhurat, një prej shkaqeve çmimet e larta
18/08 11:57
Top News-Viktimat e krimit për një vendparkim!/Ja rastet e regjistruara në 2022, policia ‘dorëzohet’
18/08 11:46
Top Channel/ Vendi ku u dogj makina “BMW” në Frakull, brenda saj 3 automatikët që përdorën autorët
18/08 11:31
Top News – 60 plumba mbi dy viktimat, në makinën e djegur nga autorët u gjetën 3 kallashnikovë
18/08 11:09
Top News – Nafta në bursa bie në nivelin e paraluftës/Bordi bën të kundërtën, rrit sërish çmimin
18/08 11:07
Top News – Atentat në Vlorë, dy viktima dhe një i plagosur rëndë
18/08 11:03
Top News- Makina e autorëve të krimit gjendet e djegur në Fier
18/08 11:02
Top Channel/ Atentati në Vlorë, trupat e viktimave ende në mjetin e e bërë shoshë nga plumbat
18/08 10:45
Top Channel/ Atentat në Vlorë! Vriten 2 persona brenda makinës në lëvizje, mjeti përfundon në kanal
18/08 10:41
Top News-U vra pas sherrit në rrjetet sociale!/Detaje të reja nga ekzekutimi i të riut në Elbasan
18/08 10:27
Top Channel/Rasti i parë i transmetimit të lisë së majmunit nga njeriu te qeni.OBSH:Asgjë e papritur
18/08 10:20
Top Channel/ Vrasje në mes të Elbasanit/ Qëllohet për vdekje një person pa precedent penal
18/08 09:25
Top Channel/ Arrestohen vëllezërit që vranë 41-vjeçarin në Sarandë, prangoset dhe punëdhënësi
18/08 09:24
Top News – Atentati në Elbasan me një të vrarë/Zbardhen detajet, ja si ndodhi vrasja e 33 vjeçarit
17/08 22:55
Top Channel/”Ku është?”/ Familjarët e traumatizuar kërkojnë trupin e Madrit Ulqinakut
17/08 22:53
Top Channel/ Atentat në Elbasan! Vritet me armë Madrit Ulqinaku, autori 20-vjeçar në kërkim
17/08 22:39
Top News – Grabitet argjendaria në Lezhë/Autori një i mitur, shpallet në kërkim nga policia
17/08 22:31