Tragjedia, “çmenduri kolektive”/ Mjekët: Zanafilla tek vetëvrasja e bashkëshortit
07/07/2020 15:22

Në literaturën tonë njihet si “çmenduria familjare”. Një psikozë e rëndë, që prek dy, tre, katër apo më shumë anëtarë. Nëna ka patur një pozicion të fortë në familje. E traumatizuar nga humbja e bashkëshortit, ajo nis të zhvillojë një psikozë. Në të përfshin edhe vajzat ndaj quhet “Psikozë e induktuar”. Ka nisur si një rreth dhe më pas ka marrë përmasat e një vorbulle. Ato të treja kanë zhvilluar një koracë, një mur edhe ndaj të tjerëve. Nuk kanë pranuar as fizikisht dhe as me qëndrime apo mendime të ndryshme nga to.

Kali i pret rrugën makinës, aksidentohet për vdekje 70 vjeçari
23/09 08:21
Do riatdhesohen fëmijët nga Siria? Ministri Lleshaj ndodhet në Liban bashkë me shefin e antiterrorit
22/09 21:46
Gjyqtarët e El Classico/ S’do të shkojnë në burg. Apeli konverton dënimin me shërbim prove për të 3
22/09 19:59
Fjolla Morina në “arrest shtëpie”/ Gjykata e detyron të jetojë në Kukës deri në përfundim të gjyqit
22/09 19:54
PD-LSI me letër për Odihr/ Gjiknuri: Për listat dhe koalicionet të vini me propozime konkrete
22/09 19:51
Në shkollë me gjyshërit/ Mësimi me turne, ndihma e madhe e të moshuarve për nipat e mbesat
22/09 19:47
Mësuesja denoncon infektimet/ “Në shkollën tonë nuk po karantinohen, vazhdojnë mësimin”
22/09 19:44
Mashtrimi me maskat e covid/ Skandali në Itali, hetimi përfshin edhe në Shqipërinë
22/09 19:39
Top News – Dëshmia e fajësisë për Erjon Alibej/ I penduari i drejtësisë
22/09 19:02
Top News – ‘Pika, nga e cila nuk tërhiqemi’!/ Basha me aleatet
22/09 18:55
Top News – Operacioni ‘FRONTEX’ në vështirësi/ Trafiku i emigranteve
22/09 18:49
Top News – Rinas, i riu kapet nga policia / Me dokumente false
22/09 18:05
Top News – ‘Shqiponja paqësore 20’/ Stërvitje për skenarët e ‘luftës’
22/09 17:55
Top News – Këngëtarja u kap me armë/ Fjolla Morina në ‘arrest shtëpie’
22/09 17:53
Top News – Politika e re ekonomike/ Rama: Hiqet tatimfitimi për biznesin
22/09 17:34
Bilanci i 24 orëve të fundit! MSH: 131 raste dhe 3 viktima nga covid
22/09 17:32
Top News – Një shekull ‘Nona Tirona’/ 100 vjetori, i gruas së Stërmasit
22/09 17:31
Top News – 131 raste dhe 3 viktima/ Covid, shifrat e 24 orëve të fundit
22/09 17:29
Top News – Nuk ka konsensus/ Palët të ndara në këshillin politik
22/09 16:53
Listat e hapura në dilemë/ Opozita i dërgon letër për ndihmë OSBE/ODIHR
22/09 16:09