Top News – Zjarre masive në Kaliforni/ Mijëra banorë evakuohen nga shtëpitë e tyre
03/08/2020 13:21

Zjarrfikësit në Kaliforni po përballen me një zjarr masiv që ka detyruar mijëra banorë të largohen nga shtëpitë e tyre në lindje të Los Angeles. Më shumë se 1300 zjarrfikës, të mbështetur nga helikopterë dhe avionë, kanë luftuar me flakët që nisën të premten. Pjesë të zjarrit janë në kodrina dhe kjo e bën më të vështirë për makinat e zjarrfikësve ta arrijnë atë. Rreth 7800 banorëve u është kërkuar të evakuohen nga zona. Imazhet e flakëve dhe tymit që mbulon qiellin shihet mbi rajonin malor. Në një postim në twitter, shërbimi kombëtar i motit tha se tymi kishte mbërritur deri në lindje të Phoenixit në Arizona, rreth 482 km larg. Zjarri nisi në luginën Cherry, në një zonë afër qytetit Beaumont. Që atëherë është përhapur në një sipërfaqe prej 8302 hektarësh.

Top News – Nuk pyesin per covid/ Britanikët, fundjavë të ‘shthurur’
27/09 14:42
Top News – Bjellorusia akuzon Perëndimin për nxitje të “kaosit dhe anarkisë”
27/09 14:39
Top News – Trump nominon Amy Coney Barrett për gjyqtare në Gjykatën Supreme
27/09 13:31
Top News – Referendum në Zvicër, pro ose kundër lëvizjes së lirë…
27/09 13:30
Top News – Mikrob vdekjeprurës në ujë, alarmohen qytetarët në Teksas
27/09 13:29
Top News – `Bomba e motit`/ Në malet Italiane nis bora
26/09 17:49
Top News – Menuja mbretërore/ Elisabeta, sekreti i jetëgjatësisë
26/09 16:24
Top News – Në mesin e covid 19/ Uruguaji mban paradën e krenarisë
26/09 16:23
Top News – Ndërhyrja në zgjedhje/ Putin propozon ujdi me SHBA
26/09 15:42
Top News – Operacioni `karaburuni`/ Nën hetim, dhjetëra Shqiptarë
26/09 15:35
Top News – Një muaj pas infektikimit/ Berlusconi del sërish pozitiv
26/09 15:29
Top News – Situata në SHBA/ Infektimet kapërcejnë 7 milionë
26/09 15:26
Top News – Shpërndaresi i picave/ Merr 12 mijë dollarë bakshish
26/09 15:24
Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59
Top News – Pasojat e izolimit/ Mund të vdesin 75.000 vetë
26/09 12:32
Top News – Trump vë `Veton`/ Cakton anëtaren e gjykatës supreme
26/09 12:14
Top News – Zvicra voton/ Për t`i dhënë fund lëvizjes së lirë
26/09 11:09
Top News – Paralajmërimi i OBSH/ Vdekjet do të shkojnë në 2 milionë
26/09 01:45
Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09 22:13
Top News – Nipi i Eskobarit/ Gjen `thesarin` në muret e shtëpisë
25/09 20:20