Top News- Zbulohet letra e Bush për Rugovën/‘Shqiptari që solli paqe, mik i madh i Amerikës!’
21/01/2022 20:04

Para 16 vjetësh, vdekja e ish-Presidentit Ibrahim Rugova ishte bërë lajm botëror, shumë krerë shtetesh kishin dërguar telegrame ngushëllimi në Prishtinë. Presidenti ndërroi jetë në moshën 61 vjeçare në vitin 2006, pas një beteje me një sëmundje të rëndë. Lajmi solli një sërë reagimesh nga Shtëpia e Bardhë, ish-adiministrata e Bill Clinton si dhe Presidenti I atëhershëm George Ë. Bush, të cilët punuan të dy ngushtë me Rugovën. Presidenti i 43-të i SHBA e kishte quajtur presidentin e parë të Kosovës një shqiptar të madh dhe një mik të Amerikës. Për presidentin Bush, Rugova ishte një zë i “moderuar dhe të arsyes që ka ndihmuar popullin e Kosovës të shtrojë themelet për një të ardhme paqësore” Mediat në Prishtinë kaneë është deklarata e presidentin Bush, ku kreu i Shtëpisë së Bardhë shkruante se thellësisht i pikëlluar nga vdekja e Presidentit Ibrahim Rugova.

Top News- Kosova në Ballkanin e Hapur…! / SHBA i ‘del në mbrojtje’-Prishtina vendos vetë!
27/05 19:42
Top News- Pas rezolutës për Srebrenicën/ Një tjetër mbërrin në Kuvend, këtë herë për Kosovën
27/05 15:49
Top Channel/ Mitrovicë, sherr në familje. Vdes babë e bir
27/05 12:07
Top News – Vrasje tronditëse në veri të Kosovës /Djali vret babain avokat, hakmerret i vëllai binjak
27/05 11:54
Top News- Kosova, 100 euro për çdo punonjës/Nis shpërndarja e ndihmës për krizën ekonomike
26/05 17:27
Top Channel/ Mjekët në Kosovë kërkojnë pagat, protestë për punën e papaguar gjatë pandemisë
26/05 12:18
Top News- Kosova përplaset me SHBA dhe Britaninë/Debat për pronat e Manastirit të Deçanit në Kosovë
24/05 19:01
Top News – Rrethohet Universiteti i Prishtinës/Tjetër alarm për bombë në Kosovë, i treti në pak ditë
24/05 14:43
Top Channel/ Alarm për bombë, rrethohet rektorati i Universitetit të Prishtinës
24/05 12:58
Top News -Laborator droge në veri të Kosovës / Policia aksion në fshatin serb, arrestohen 10 persona
24/05 12:19
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 19:52
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58
Top Channel/ Grevë në Kosovë/ Protesta e sektorit publik. Shkollat nuk punojnë
20/05 15:30
Top News – Krahasimi i Kosovës me Ukrainën / Kurti zemërohet me Putinin: Është injorancë!
19/05 18:19
Top News- Bllokohet rritja e energjisë në Kosovë / Gjykata e cilëson të pabazuar rritjen e tarifave
18/05 21:25
Top Channel/ UÇK, dënime nga Haga/ Gjykata shpall fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn
18/05 19:47
Top News- Vuçiç informon klerikët për presionet!/Presidenti serb – Nyja Kosovë do zgjidhet shpejt
18/05 18:58
Top Channel/ Takimi Sullivan-Kurti: SHBA mbështet dialogun për një marrëveshje Kosovë-Serbi
18/05 18:57
Top News – SHBA, lëvdata për Kosovën / Kurti takon këshilltarin e Biden për Siguri Kombëtare
18/05 14:50