Top News – Zbulimi i shkencëtarëve: Ajri më i pastër në të gjithë globin …
03/06/2020 15:04

Shkencëtarët besojnë se kanë identifikuar ajrin më të pastër në botë, pa pjesëzat e ndotura të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor dhe ai gjendet mbi oqeanin jugor, që rrethon Antraktidën. Në një studim të parin të këtij lloji të përbërjes së bioaerosolit në oqeanin jugor, kërkuesit nga universiteti shtetëror i Kolorados, identifikuan një rajon atmosferik që mbetet i paarritshëm nga aktiviteti njerëzor. Moti dhe klima janë të lidhura ngushtë mes tyre duke lidhur çdo pjesë të botës me rajonet e tjera. Ndërsa klima ndryshon shpejt për shkak të aktivitetit njerëzor, shkencëtarët stërmundohen të gjejnë një qoshe të tokës të paprekur nga njerëzit. Sidoqoftë, ata dyshonin se ajri mbi oqeanin jugor mund të ishte më i paprekur nga njerëzimi dhe pluhuri i kontinenteve të botës. Dhe kërkuesit zbuluan se shtresa kufitare e ajrit, që ushqen retë e ulëta mbi oqeanin jugor, ishte e pastër nga pjesëzat e aerosolit të prodhuara nga aktiviteti njerëzor.

Top News – U zhduk në liqen/ Dhimbja e nënës së aktores
12/07 17:13
Top News – Papa: Dhimbje e madhe për Shën Sofinë që bëhet xhami në Stamboll!
12/07 15:36
Top News – Koronavirusi/ Hungaria u ndalon hyrjen shqiptarëve!
12/07 14:37
Top News – Këshilli Botëror i Kishave letër Erdoganit për Shën Sofinë
12/07 14:36
Top News – Imazhet e grave/ ‘Bukuria një gjuhë universale’
12/07 14:32
Top News – Elon Musk, tani më i pasur se Warren Buffet!!!
12/07 14:11
Top News – Vaksina e koronavirusit, amerikanët/ Një në tre, nuk e bëjnë!
12/07 12:17
Top News – Menaxhimi i koronavirusit/ Shpërthejnë protestat në Izrael
12/07 12:14
Top News – Për herë të parë, Donald Trump vendos maskë!
12/07 11:23
Top News – Presidenti Iranian/ “Nuk mbyllemi, nuk përballohet”
11/07 18:57
Top News – Robert De Niro/ Covid ‘falimenton’ aktorin
11/07 18:28
Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18
Top News – Florida s`ka frikë/ Hapet Walt Disney World – Pa koment
11/07 17:17
Top News – Nga Londra në Nju Jork për tre orë?! Supersoniku gati për fluturim në 2021!
11/07 15:25
Top News – Pas muaj të tërë debatesh, vendoset si do të duket Notre Dame pas restaurimit!
11/07 14:32
Top News – Reagimet për Shën Sofia/ Bota, e ashpër me Turqinë për rikthimin në xhami
11/07 13:45
Top News – Presidenti Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone
11/07 12:42