Top News – Veprime të pavarura/ Hoti për prokurorinë speciale
26/09/2020 17:53

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti reagoi ndaj ngjarjeve të një dite më parë në Kosovë duke thënë se lëvizjet e Dhomave të Specializuara duhen konsideruar si veprime “të pavarura të drejtësisë”. Zyra e Prokurorit të Specializuar sqaroi se zyrtarët e Misionit Europian për Sundimin e Rendit dhe Ligjit (EULEX), dhanë mbështetje operative dhe logjistike për bastisjen e zyrave të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ku u arrestua kreu i kësaj organizate, Hysni Gucati, ndërsa nënkryetari Nasim Haradinaj, u shoqërua nga pjesëtarët e EULEX-it dhe Policisë së Kosovës. Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Hoti e bëri të qartë se Qeveria e Kosovës beson se drejtësia është mbi të gjitha, dhe sipas tij, duhet respektuar plotësisht. “ po ashtu, shtoi ai, ekzekutivi kosovar e njeh si të patjetërsueshëm qëllimin e pastër e të shenjtë të popullit të Kosovës në luftën për liri”. Gjykata Speciale e Kosovës përbëhet nga Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Specializuar e Prokurorisë në Hagë, një institucion I formuar me këmbënguljen e bashkësisë ndërkombëtare dhe I financuar kryesisht nga Bashkimi Evropian.Gjykata u krijua me vendim të Kuvendit të Kosovës pas raportit të Këshillit të Europës, të vitit 2011, në të cilin senatori zviceran, Dick Marty, fliste për krimet e pretenduara "të pjesëtarëve të UCK-së ndaj pakicave etnike dhe rivalëve politikë“, që nga janari i vitit 1998 e deri në dhjetor të vitit 2000.

Top News – Prishtina e Shkupi/ Firmosin memorandumin për 5G
23/10 22:35
Top News – Hoti në Shkup/ Ftesë nga Zaev për minishengenin
23/10 20:03
Top News – Aktakuza ndaj Thaçi/ Afron afati nëse miratohet apo jo
23/10 17:42
Zhduken 2 mln euro nga buxheti/ Kosovë, “ishte sulm kibernetik”. Hoti: Minjtë do të dalin shpejt
22/10 20:03
Top News – Lajçak për dialogun/ Zgjidhja, një kompromis i dhimbshëm
22/10 19:11
Top News – Vodhi thesarin/ Jepet masa për punonjësin në Kosovë
22/10 18:59
Top News – Bilanci në Kosovë/ 159 raste të reja dhe asnjë viktime
22/10 16:24
Top News – Afera e thesarit/ Bajrami-ishte sulm kibernetik
22/10 14:41
Hoti në interpelancë, raporton për minishengenin dhe për anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare
21/10 19:52
Top News – Kosovë, BE e shqetësuar/ Fati i Task- Forcës anti korrupsion
21/10 18:55
Top News – Thesari i shtetit/Kosovë, vidhen 2 milione euro
21/10 18:39
Top News – Mandati i speciales/ Prokuroria e posaçme kundër Thaçit
21/10 12:44
Ulen çmimet e perimeve/ Fermerët në Kosovë: Pandemia nuk e uli kërkesën
21/10 12:40
Top News – Prodhuesit në Kosovë/ Hiqni TVSH-në e produkteve vendase
20/10 19:22
Top News – Ambasada në Izrael, Hoti i kërkon Thaçit hapjen
20/10 12:11
Top News – Marrëveshja me Serbinë/ Kosova e kushtëzon me të pagjeturit
20/10 12:08
Top News – PDIU e Vetëvendosje/ Proteste kundër vizitës së Dendias
19/10 21:54
Prishtina, taksë për makinat e huaja/ Nisma e komunës po kundërshtohet. Ahmeti: E ka edhe Londra
19/10 19:48
Top News – Eksperti për Kosovën/ `Jo ndryshimit të kushtetutës`
19/10 19:47
Top News – Karikaturat e profetit/ Reagon bashkësia islame e Kosovës
19/10 19:34