Top News – Vendimi i Barbados/ Elisabeta jo me shefe shteti
16/09/2020 20:16

Barbados ka bërë të ditur se nuk do ta njohë më Mbretëreshën Elisabeth e II si shefe shteti dhe do të bëhet një republikë deri në nëntor të vitit të ardhshëm, në një kohë kur ishulli në karaibe përpiqet të hedhë krejtësisht pas krahëve të shkuarën e tij koloniale. Më shumë se gjysmë shekulli pasi fitoi pavarësinë nga Britania e madhe, ka ardhur koha ta lëmë tërësisht prapa të shkuarën tonë koloniake, tha kryeministrja e vendit. Banorët e Barbadosit duan një shef shteti nga barbadosi – tha ajo. Ky është objektivi final për ne. Autoritetet mendojnë tani të ndërmarrin hapat e nevojshëm drejt sovranitetit dhe ta bëjnë ishullin një republikë në kohë për të festuar përvjetorin e 55 të pavarësisë që do të shënohet më 30 nëntor 2021. I pyetur për vendimin, një zëdhënës i pallatit të Bakingamit tha: Kjo është një cështje që i takon qeverisë dhe popullit të barbadosit. Mbretëresha Elizabetë është shefe shteti e mbretërisë së bashkuar dhe 15 vendesh të tjera që dikur qeveriseshin nga britania ku ajo prezantohet nga guvernatorët. Mes tyre janë antigua dhe barbados, australia, bahamasi, barbadosi, belize, kanadaja, grenlanda, xhamajka, zelanda e re, papua e guinesë së re, saint kitts dhe nevis, santa lucia, saint vincent dhe grenadines, ishujt solomon dhe tuvalu. Gjatë mbretërimit të elisabetës, tetë referendume janë mbajtur për ndarjen prej saj, tre prej të cilëve kanë rezultuar me republika, gana, afrika e jugut dhe gambia.

Top News – Korrupsion e shpërdorimë/ Bullgarët hidhen në protesta
26/09 13:59
Top News – Pasojat e izolimit/ Mund të vdesin 75.000 vetë
26/09 12:32
Top News – Trump vë `Veton`/ Cakton anëtaren e gjykatës supreme
26/09 12:14
Top News – Zvicra voton/ Për t`i dhënë fund lëvizjes së lirë
26/09 11:09
Top News – Paralajmërimi i OBSH/ Vdekjet do të shkojnë në 2 milionë
26/09 01:45
Top News – Përhapja e infektimeve/ Mbyllen 75 shkolla në Itali
25/09 22:13
Top News – Nipi i Eskobarit/ Gjen `thesarin` në muret e shtëpisë
25/09 20:20
Top News – Europa në përkeqësim/ Shpërthim rastesh në Itali e Francë
25/09 19:35
Top News – Britania në darën e covid/ E fejuara e Johnson, pushime luksoze
25/09 19:28
Top News – Shkarkohet kardinali/ Mori para nga kisha për vëllezërit
25/09 18:40
Top News – Norvergji, çmimi i vesit/ Nxit shpenzimin me ulje taksash
25/09 18:38
Top News – Charlie Hebdo/ Arrestohet autori i sulmit
25/09 17:10
Top News – Vakancat e kushtetueses/ Varhelyi përshëndet aplikimet
25/09 17:09
Top News – Drejt 1 milionë viktimave! Djali ende në zi për prindërit
25/09 15:58
Top News – Katër të plagosur në një sulm pranë ish-zyrës së Charlie Hebdo-së
25/09 15:57
Top News – Britani, baret dhe restorantet filluan të mbyllen herët në kuadër të masave Covid-19
25/09 15:48
Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09 14:36
Top News – Francë, zbulohet skulptura e pazakontë/ Gjon Pali në version mbinjerëzor!
25/09 14:29
Top News – Eksod nga San Francisko, punë nga shtëpia në erën e Covid
25/09 14:28
Top News – “Miu hero” fiton Medalje të Artë! Brejtësi 7-vjeçar i surprizoi të gjithë
25/09 12:14